Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Absolwenci ekonomii świetnie odnajdują się w pracy

MOKR
Studiując na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach będziesz dobrze przygotowany do przyszłej pracy
Studiując na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach będziesz dobrze przygotowany do przyszłej pracy Fot. UE Katowice
Absolwenci Akademii Ekonomicznej w Katowicach są liderami, jeśli chodzi o czas podejmowania pracy po ukończeniu studiów - tak wynika z danych pochodzących z drugiej edycji „Ogólnopolskiego Systemu Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych” (ELA), prowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Tegoroczna, druga już edycja badania pokazała, że wśród 5 publicznych uczelni ekonomicznych działających w Polsce, to właśnie absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (studiów I i II stopnia łącznie) średnio najszybciej podejmują zarówno pierwszą pracę po uzyskaniu dyplomu (1,98 miesiąca), jak i pierwszą pracę na umowę o pracę po uzyskaniu dyplomu (2,59 miesiąca).

Wyniki mówią także o tym, że wśród publicznych uczelni na Śląsku, absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (studiów I i II stopnia łącznie) średnio najszybciej podejmują pierwszą pracę na umowę o pracę po uzyskaniu dyplomu (2,59 miesiąca).

Warto też wiedzieć, że aż 60 proc. absolwentów studiów II stopnia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach znajduje swoją pierwszą pracę od razu po uzyskaniu dyplomu lub pracuje już w trakcie studiów. I podobnie - aż 60 proc. absolwentów studiów I stopnia znajduje swoją pierwszą pracę do miesiąca od uzyskania dyplomu.

Ubiegłoroczna, pierwsza edycja badania „Ogólnopolskiego Systemu Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych”, również pokazała świetną pozycję absolwentów UE w Katowicach.

- Patrząc na wyniki dwóch ostatnich edycji badania, można się spodziewać, że wskaźniki dotyczące zatrudnienia absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach będą w kolejnych latach jeszcze lepsze. Ma to związek z naszą polityką przyjęć. Zwiększamy wymagania dla kandydatów na studia, co jest związane z założeniem utrzymania wysokiej jakości kształcenia. Trafiają do nas dzięki temu lepsi kandydaci, a lepszy kandydat, to lepszy student, a w konsekwencji absolwent, który na dynamicznym rynku pracy będzie miał lepszą, bardziej satysfakcjonującą i atrakcyjną zarobkowo pracę. Tego lepszego studenta trzeba oczywiście dobrze pokierować, dostarczyć mu aktualną wiedzę i narzędzia do rozwoju, dlatego też stale modyfikujemy i ulepszamy nasze programy studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Przykładem może być wdrożony w tegorocznej rekrutacji program „Studiuj, pracuj, zarabiaj” ułatwiający, poza solidnym wykształceniem, równoległe zdobywanie doświadczenia zawodowego. Ponad 60 proc. naszych studentów pracuje już bowiem w czasie studiów - podkreśla dr hab. Robert Tomanek, prof. UE, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. - Spoglądamy w przyszłość, mamy świadomość niżu demograficznego, a co za tym idzie przyszłych niedoborów wykwalifikowanych pracowników. Naszym celem jest dostarczenie rynkowi absolwentów właśnie z najwyższymi kompetencjami. Będą oni mieli też dzięki temu przewagę konkurencyjną nad absolwentami innych uczelni. Do tego dążymy. Nic bowiem nie świadczy o uczelni tak, jak losy jej absolwentów - dodaje.

Dane pochodzące z ogólnopolskiego systemu monitorowania dotyczą absolwentów studiów I i II stopnia.

- Wiemy jednak, że to jak sobie radzą ci absolwenci na rynku pracy, często zależy od tego, czy po ukończeniu studiów I lub II stopnia zdobywają kolejne umiejętności, poszerzają swoją wiedzę. Dlatego też stale rozwijamy ofertę studiów podyplomowych. Nie chodzi tu tylko o dostępny wachlarz kierunków, ale też o wykorzystanie do prowadzenia zajęć i warsztatów praktyków biznesu, rozwiązywanie realnych problemów rynkowych podczas zajęć - tłumaczy rektor.

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera