Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adam Makowicz wystąpił w Rybniku i otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Adam Makowicz Honorowym Obywatelem Miasta
Adam Makowicz Honorowym Obywatelem Miasta Arkadiusz Biernat
Adam Makowicz, wybitny pianista wystąpił dzisiaj wieczorem w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Podczas koncertu zorganizowanego z okazji 75. urodzin artysty otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Adam Makowicz wystąpił w Rybniku i otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta

W Teatrze Ziemi Rybnickiej odbył się dzisiaj koncert jubileuszowy z okazji 75. urodzin Adama Makowicza. Była to jednocześnie inauguracja III Festiwalu Muzycznego im. H. M. Góreckiego „U źródeł sławy”. Koncert poprowadziła Violetta Rotter-Kozera, a na scenie wystąpili: Adam Makowicz i Filharmonia Rybnicka pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego.

Podczas koncertu Piotr Kuczera, prezydent Rybnika wręczył Adamowi Makowiczowi akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Rybnika.

- Jestem zaszczycony i wdzięczny. Rybnikowi tak wiele zawdzięczam. Tutaj stawiałem swoje pierwsze kroki w muzyce - powiedział wybitny artysta.

Adam Makowicz to wybitny pianista, legenda jazzu, mistrz improwizacji. Urodził się w 1940 roku w Gnojnikach na Zaolziu. Kilka lat później zamieszkał z rodzicami w Rybniku. Pierwszych lekcji gry na fortepianie udzieliła mu matka, również pianistka i śpiewaczka. Później rozpoczął naukę w szkole dla dzieci uzdolnionych muzycznie, a następnie do klasy fortepianu wybitnego nauczyciela, profesora Karola Szafranka w Rybniku. Choć rodzice marzyli dla syna o karierze klasycznego pianisty, 15- letniego Adama Makowicza porwał jednak jazz. W późnych latach pięćdziesiątych w Polsce muzyka jazzowa była niemile widzianym.

To jednak nie przeszkodziło mu. Jako nastolatek porzucił szkołę, jej klasyczne wymogi i zasady. W 1962 roku, wraz ze wspaniałym trębaczem Tomaszem Stańką utworzył grupę „Jazz Darings” uważaną za pierwsze europejskie combo jazzowe. Współpracował wówczas z Januszem Muniakiem, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak, Wojciechem Młynarskim.

Przez wiele lat swoją muzyką uświetniał legendarne już wtedy festiwale warszawskie Jazz Jamboree. Od połowy lat siedemdziesiątych coraz częściej grywał koncerty solowe, zyskując sławę i uznanie wśród melomanów w Polsce i na świecie. W 1977 roku z rekomendacji Benny’ego Goodmana oraz popularyzatora jazzu - Willisa Conovera (na którego programie radiowym "Music USA-Jazz Hour" młodziutki Adam Makowicz uczył się jazzu) legendarny producent John Hammond zaprosił go na 10- tygodniowe tournée po USA.
W tym czasie Adam Makowicz nagrał solową płytę dla CBS Columbia zatytułowaną "Adam". W 1978 roku wyjechał do USA po raz drugi, tym razem na 6-miesięczny kontrakt i od tego czasu Nowy Jork, Manhattan, stał się jego stałym domem. Wystąpił m.in. w legendarnej Carnegie Hall.

Co ciekawe, po wprowadzeniu w Polsce w 1981 roku stanu wojennego, wraz z innymi polskimi artystami mieszkającymi w USA, wziął udział w emitowanym na cały świat programie telewizyjnym zorganizowanym z inicjatywy Prezydenta Ronalda Reagana "Żeby Polska była Polską". Dopiero po 1989 roku mógł nareszcie odwiedzić Polskę, do której jeździ teraz bardzo często i regularnie.

Występując w USA dzielił scenę z największymi i najwspanialszymi muzykami, takimi jak: Benny Goodman, Herbie Hancock, Earl Hines, Freddie Hubbard, Sarah Vaughan, Teddy Wilson, George Shearing, George Mraz, Al Foster, Jack DeJohnette, Charlie Haden.

Był wielokrotnym solistą orkiestr i zespołów kameralnych: National Symphony of Washington, London Royal Philharmonic Orchestra, Moscow Symphony Orchestra, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Chester String Quartet, Amici String Quartet, Orkiestry Kameralnej „Amadeus” z Agnieszką Duczmal, Polskiej Filharmonii Kameralnej z Wojciechem Rajskim, Kwartetu Wilanów i wielu innych.

Poza utworami jazzowymi Adam Makowicz ma w swoim repertuarze także klasykę, szczególnie Chopina, którym "nasiąknął"
w młodości, jak sam mówi, i którego czuje „po jazzowemu” jak nikt inny. Niewątpliwym wyrazem wpływu geniuszu Chopina jest wspólne koncertowanie Adama Makowicza z Krzysztofem Jabłońskim czy Stanisławem Drzewieckim z programem „Chopin klasycznie i na jazzowo”.

W USA Adam Makowicz wydał płytę poświęconą muzyce Chopina w interpretacji jazzowej, jedyną amerykańską płytę tego rodzaju w całości poświęconą temu genialnemu kompozytorowi.
Adam Makowicz nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie, współpracując z największymi współczesnymi muzykami. Jest autorem kompozycji na zespoły kameralne, ponad 100 krótkich kompozycji jazzowych, a także muzyki do filmów krótkometrażowych.

Od wielu lat poświęca swój coroczny jesienny recital w Ustroniu na cel charytatywny, wspomagając w ten sposób Ośrodek Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczy w Ustroniu-Nierodzimiu.

Wybitny artysta został uhonorowany wieloma odznaczeniami cywilnymi, między innymi Komandorskim Krzyżem Zasługi. W roku 2008, z okazji jubileuszu czterystu lat istnienia amerykańskiej Polonii, Adama Makowicza uhonorowano włączeniem jego osoby w poczet najbardziej zasłużonych Polaków w historii Stanów Zjednoczonych. W październiku 2009 roku został uhonorowany w Warszawie Złotym Krzyżem “Gloria Artis” – najwyższym państwowym odznaczeniem za zasługi w propagowaniu polskiej sztuki na świecie.

W 1998 roku został laureatem Honorowej Złotej Lampki Górniczej. Wyróżnienie to przyznawane jest co roku przez Prezydenta Miasta Rybnika oraz organizatorów Rybnickich Dni Literatury twórcom kultury szczególnie zasłużonym dla miasta i regionu. Otrzymują ją ludzie związani z Ziemią Rybnicką, którzy przez swoją działalność kulturalną rozsławili Rybnik w kraju i na świecie.

Adam Makowicz czuje się związany z Rybnikiem i zawsze chętnie przyjeżdża na koncerty do tego miasta. W 2011 roku był gwiazdą XXVI Silesian Jazz Meeting, a zagrał z orkiestrą symfoniczną Państwowej Szkoły Muzycznej im. Braci Szafranków w Rybniku. 9 listopada 2012 r. otrzymał także medal honorowy „Zasłużony dla Miasta Rybnika”, nadawany osobom, które wybitnie przyczyniły się do kulturalnego rozwoju miasta za całokształt działalności zawodowej i społecznej.


*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
*Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
*Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!