Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adam Niedzielski o zmianach w służbie zdrowia. Oto szczegóły

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
O szczegółach zmian, jakie mają być wprowadzone w najbliższym czasie, opowiadał Adam Niedzielski na spotkaniu we Wrocławiu.
O szczegółach zmian, jakie mają być wprowadzone w najbliższym czasie, opowiadał Adam Niedzielski na spotkaniu we Wrocławiu. Magdalena Pasiewicz
Pilotażowy program nowego systemu zarządzania pacjentów onkologicznych sprawdził się na Dolnym Śląsku, ma być stosowany na szerszą skalę. Do wykazu prac rządowych trafił właśnie projekt ustawy dotyczącej opieki zdrowotnej, przyczyni się do komfortu pacjentów. O szczegółach zmian, jakie mają być wprowadzone w najbliższym czasie, opowiadał Adam Niedzielski na spotkaniu we Wrocławiu.

Rozpoczęty w 2019 roku pilotażowy program Krajowej Sieci Onkologicznej na Dolnym Śląsku prowadziło Dolnośląskie Centrum Onkologiczne. Głównymi założenia programu opierały się na poprawieniu dostępności do badań dla wszystkich pacjentów, również spoza wielkich miast, co wpływa na szybszą wykrywalność. Pacjenci od pierwszych chwil po skierowaniu, pozostawali w stałym kontakcie z koordynatorem, który w każdym momencie „prowadził ich za rękę”, przygotowując na kolejne etapy.

,,Ważne jest to, aby pacjent był prowadzony od samego początku, od rejestracji, poprzez diagnostykę, leczenie, ale także poprzez właściwą komunikację wewnątrz szpitala, pomiędzy lekarzem, pacjentem i rodziną'' - mówił Szymon Chrostowski, prezes fundacji Wygrajmy Zdrowie.

Program sprawdzał także poziom zadowolenia pacjentów. Ustawa ma uwzględniać opinie, które oceniać mają jakość służby zdrowia.

,,Kompleksowa opieka onkologiczna to nie jest tylko opieka, która skupia się na działalności lekarzy, bardzo ważna jest tu rola wszystkich pracowników. Na tej komunikacji z pacjentem przede wszystkim się skupiamy. Ten program wiele nas nauczył, możemy to w prosty sposób wprowadzić w całym kraju - mówił dyrektor Dolnośląskie'' - prof. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO

Adam Niedzielski informował o równie ważnych zmianach, jakie dotyczyć będą błędów lekarskich czy powikłań występujących u pacjentów oraz odszkodowaniach, nie będą już wymagały dochodzenia sądowego.

- W ustawie wprowadzamy rozwiązanie, które nazywa się no-foult. System, w którym dbamy o bezpieczeństwo pacjenta, poprzez rejestrowanie zdarzeń niepożądanych, będzie wprowadzony obowiązek takiej rejestracji - wyjaśniał Adam Niedzielski.

Dane mają trafiać do Narodowego Funduszu Zdrowia, który będzie zbierać informacje o jakości usług świadczonych przez konkretne lecznice. W przypadku błędów lekarskich, czy niepożądanych powikłań droga sądowa, nie będzie konieczna do uzyskania odszkodowania. W ramach rozwiązania no-foult powołany zostanie fundusz kompensacyjny i to z funduszu wypłacane będą rekompensaty dla pacjentów.

,,Jesteśmy przekonani, jako organizacje pacjenckie, że ta współpraca przyniesie wymierne korzyści. To, że współpracujemy przy tworzeniu ankiet i infolinii daje duży asumpt do tego, że te narzędzia są jeszcze lepsze. Popieramy Krajową Sieć Onkologiczną, mamy nadzieję, że będzie wdrożona w całej Polsce'' - mówił Szymon Chrostowski.

Perspektywa wejścia w życie ustawy to najwcześniej 1 stycznia 2022 roku.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Adam Niedzielski o zmianach w służbie zdrowia. Oto szczegóły - Gazeta Wrocławska