Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adam Niedzielski w Katowicach: Województwo śląskie oficjalnie dołącza do pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Jak zapowiedział podczas konferencji prasowej w Siedzibie Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ minister zdrowia Adam Niedzielski, woj. śląskie od 9 marca już oficjalnie należy do pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej.
Jak zapowiedział podczas konferencji prasowej w Siedzibie Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ minister zdrowia Adam Niedzielski, woj. śląskie od 9 marca już oficjalnie należy do pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej. Magdalena Grabowska
Województwo śląskie oficjalnie dołącza do pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej - powiedział w czwartek, 9 marca minister zdrowia Adam Niedzielski w Katowicach. - To oznacza, że pacjenci będą mieli możliwość dostępu do leczenia kardiologicznego, które jest zgodnie z najlepszymi standardami narodowymi i opieka jest zorganizowana w taki sposób, że gwarantuje pacjentowi szybki dostęp do diagnostyki - zapowiedział.

Jak zapowiedział podczas konferencji prasowej w siedzibie Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ minister zdrowia Adam Niedzielski, woj. śląskie od 9 marca już oficjalnie należy do pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej. Co to oznacza dla pacjentów? Przede wszystkim dostęp do zorganizowanej opieki, która gwarantuje szybki dostęp do diagnostyki.

Pacjent będzie miał zagwarantowany dostęp do specjalisty w ciągu 30 dni

- Zapewnia również szybkie leczenie i szybką terapię - wyjaśnia Adam Niedzielski. - Głównym benefitem dla pacjenta jest to, że jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do leczenia w sieci kardiologicznej, to ma zagwarantowany dostęp w ciągu trzydziestu dni do specjalisty. To nie jest tylko kwestia krótkiej konsultacji tylko wizyta, która ma na celu budowanie pełnego planu leczenia, wskazania diagnostyki, jaka ma być ewentualnie dodatkowo wykonana, ale potem również zdefiniowania całej ścieżki leczenia bez względu na to czy ona będzie realizowana na poziomie leczenia specjalistycznego czy na poziomie szpitalnym. Tutaj integrujemy w sieci wszystkie poziomy leczenia, z który pacjent ma do czynienia. W pilotażu również uczestniczą podmioty podstawowej opieki zdrowotnej, które są tym pierwszym punktem kontaktu pacjenta z różnymi schorzeniami - dodaje.

Pacjent będzie "prowadzony za rękę" od etapu diagnostyki do leczenia

W ramach nowej sieci lekarze rodzinni i koordynatorzy odegrają bardzo dużo rolę - Będą musieli skierować pacjenta do kolejnego ośrodka. Ta diagnostyka będzie mogła być wykonana w sposób bardziej specjalistyczny, ale oczywiście plan leczenia zostanie zdefiniowany, a w tym wszystkim pacjentowi będzie pomagał koordynator. Przetestowaliśmy już tę instytucję w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej, gdzie koordynator jest odpowiedzialny za pilnowanie wszystkich terminów. Pacjent jest "prowadzony za rękę" od etapu diagnostyki do leczenia, do etapu rehabilitacji. Ta pomoc w prowadzeniu spowoduje, że pacjent w większym komforcie będzie przechodził trudną sytuację choroby.

Koniec z plikiem skierowań. Nie będzie stania w kolejkach do specjalisty

Plan zakłada wprowadzenie do sieci ok. 20 tys. pacjentów z woj. śląskiego w ciągu najbliższych dwóch lat. Ośrodkiem, które będzie zajmowało się koordynacją pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej będzie Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- Rusza sieć kardiologiczna, która umożliwi bardzo sprawne leczenie chorych. Wprawdzie mamy doskonałe ośrodki i doskonale wyniki na Śląsku, ale pamiętajmy, że mamy populację, która wymaga pomocy kardiologicznej - mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Przybyłowski, dyrektor do spraw medycznych Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - Powołanie sieci powoduje w założeniu podstawowe bariery, które przeszkadzały w pełnym zaopatrzeniu chorych, tzn. czynniki organizacyjne i czynniki finansowe. Chorzy w sieci będą mieli szybką ścieżkę dotyczącą przyjęcia diagnostyki i wskazówek leczniczych - wyjaśnia. - To zniweczy to co dla nas wszystkich jest koszmarem, czyli dostawanie od lekarza kilku skierowań do różnych instytucji, gdzie bez koordynacji każdy czeka na swoją kolejkę. Otworzenie sieci likwiduje ten proces.

Dodaje, że pacjenci będą leczeni w miejscu swojego zamieszkania u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

- Województwo śląskie cechuje się wysokim zanieczyszczeniem powietrza. Społeczeństwo naszego regionu jest narażone na choroby sercowo-naczyniowe. To jest istotny czynnik ryzyka tego rozwoju. - wyjaśnia prof. Mariusz Gąsior z III Katedry I Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera