Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adwent 2020. Oto najważniejsze symbole radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
W Kościele Katolickim ważnym symbolem Adwentu są odprawiane z reguły o świcie msze święte ku czci Najświętszej Maryi Panny, której archanioł Gabriel przyniósł nowinę zapowiadającą narodziny Jezusa. Gromadzą wiernych, którzy przynoszą do kościoła świece lub lampiony.
W Kościele Katolickim ważnym symbolem Adwentu są odprawiane z reguły o świcie msze święte ku czci Najświętszej Maryi Panny, której archanioł Gabriel przyniósł nowinę zapowiadającą narodziny Jezusa. Gromadzą wiernych, którzy przynoszą do kościoła świece lub lampiony. Piotr Idem
Adwent 2020. Jak długo trwa? Adwent to w Kościele Katolickim okres, w którym wierni ze szczególną radością wyczekują powtórnego przyjścia Jezusa Chrystusa. Ponadto w okresie tym przygotowują się do święta narodzin Zbawiciela. W świątyniach kapłani i służba liturgiczna ponownie przywdzieją fioletowe szaty, podobnie jak podczas Wielkiego Postu. Codziennie rano odprawiać będą roraty. To msze święte sprawowane zwykle wcześnie rano, podczas których wierni, często w ciemnościach przenikniętych blaskiem trzymanych w ręku świec, czekają na wybawienie, jakie światu przyniosły narodziny Chrystusa. Podpowiadamy, kiedy rozpocznie się adwent, co oznacza i jak katolicy obchodzą ten szczególny dla nich czas.

Adwent to najprościej rzecz ujmując czas poprzedzający święta Bożego Narodzenia. Samo słowo pochodzi z języka łacińskiego, a dokładniej ze zwrotu "adventus", co oznacza "przyjście". Starożytni Rzymianie używali tego słowa, gdy spodziewali się oficjalnego przyjazdu swojego władcy, Cezara.

Tradycyjnie na adwent w Kościele katolickim składają się cztery niedziele. W pierwszą z nich rozpoczyna się w Kościele nowy rok liturgiczny. Każdy tydzień adwentu symbolizuje świeca ustawiona przy ołtarzu.

Adwent 2020. Kiedy początek adwentu i jak długo trwa

Adwent następuje zawsze po święcie Chrystusa Króla. W tym roku obchodziliśmy je 22 listopada. Tydzień później, w niedzielę 29 listopada, rozpocznie się adwent. Na ten czas radosnego oczekiwania kapłani w kościołach przywdzieją fioletowe szaty liturgiczne. Wyjątkiem będzie III niedziela adwentu – tzw. „Gaudete” (radujcie się). Obowiązuje w niej różowy kolor szat, który w założeniu wyrażać ma przewagę światła, oznacza, że Boże Narodzenie jest już blisko.

W Kościele katolickim ważnym symbolem adwentu są odprawiane z reguły o świcie roraty, czyli msze święte ku czci Najświętszej Maryi Panny, której archanioł Gabriel przyniósł nowinę zapowiadającą narodziny Jezusa. Gromadzą wiernych, którzy przynoszą do kościoła świece lub lampiony.

Adwent można podzielić na dwa okresy:

  • od początku adwentu do 16 grudnia (czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów);
  • od 17 grudnia do 24 grudnia (czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego).

Adwentowe czytania mszalne przywołują m.in. dramatyczne nawoływania proroków, którzy zachęcają do nawrócenia, podkreślają zbliżający się kres czasu i ostateczne nastanie Królestwa Bożego. Jednocześnie w świątyniach mówi się o nadziei, jaka wiąże się z paruzją, czyli ponownym przyjściem Chrystusa.

W każdej mszy św. padają słowa: „abyśmy zawsze wolni od grzechu i bezpieczni od wszelkiego zamętu, pełni nadziei oczekiwali przyjścia naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

Symbole adwentowe

  • wieniec adwentowy – ma postać okręgu z gałązek choinki, na których umieszcza się cztery świece, symbolizujące cztery kolejne niedziele adwentu. Co niedzielę zapala się jedną. I świeca jest świecą pokoju, II wiary, III miłości, IV nadziei. Elementy wieńca symbolizują wspólnotę oczekującą w nadziei i radości na przyjście Pana. Znaczenie poszczególnych elementów jest następujące: zielone gałązki – życie, nadzieja; świece – światło, nadchodzącą Światłość; forma wieńca: krąg – powracający cykl życia.
  • lampion adwentowy – to rodzaj lampki, wykonanej w kształcie czworoboku zamkniętego, którego ścianki przypominają gotyckie witraże z symbolami chrześcijańskimi lub scenami biblijnymi. Wewnątrz lampionu umieszcza się świece lub małą żarówkę na baterię. Lampionami oświetla się pierwszą część mszy świętej roratnej, podczas której w kościele pogaszone są światła i panuje symboliczna ciemność.

W wielu domach adwent 2020, pomimo trwającej pandemii, będzie celebrowany tradycyjnie. Nie zabraknie przy tym kalendarza adwentowego, który ma umilić czas oczekiwania i pomóc wytrwać w postanowieniach adwentowych, które wierni w tym czasie podejmują. Pomysł celebrowania w ten sposób adwentu pochodzi z XIX wieku i wywodzi się od niemieckich luteran. Zwyczaj ten znany jest i pielęgnowany w wielu krajach na całym świecie w rodzinach chrześcijańskich. Kalendarze adwentowe różnią się od tradycyjnych tym, że każdy dzień kryje w sobie małą niespodziankę. Najczęściej jest to czekoladka, czasem pieniążek lub coś nieco większego. We współczesnych wersjach zdarza się, że dzieci mogą znaleźć w nim zabawki, kobiety - perfumy, a mężczyźni - rozmaite gadżety.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera