Adwent i roraty 2018. Radosne oczekiwanie na Chrystusa, ale nie na hulankach

Jolanta Pierończyk
Roraty 2018 w kościele bł. Karoliny w Tychach
Roraty 2018 w kościele bł. Karoliny w Tychach Jolanta Pierończyk
Adwent i roraty 2018. Radosne oczekiwanie na Chrystusa, ale nie na hulankach. Obowiązuje zakaz urządzania hucznych zabaw. Jest to czas nie tylko przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, ale też na ponowne przyjście Chrystusa na końcu czasów. Księża mocno podkreślają ten podwójny wymiar Adwentu. Jedną z form przeżywania Adwentu są roraty, czyli msze poświęcone Maryi Pannie. Roraty: jak wyglądają?

Adwent od łacińskiego słowa adwentus znaczy przyjście. Jest to czas oczekiwania na przyjście Chrystusa, czyli przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Jednocześnie jednak - jak mawia ks. prałat Józef Szklorz, dziekan dekanatu Tychy Nowe - to też czas, w którym powinniśmy myśleć o drugim przyjściu Chrystusa na końcu czasu. Trwamy bowiem w nieustannych adwencie życia, jak mawia ks. prałat Szklorz.

Jakkolwiek jest to czas oczekiwania radosnego, to jednak nie na hulankach. Zakaz urządzania zabaw hucznych obowiązuje w dalszym ciągu.

Adwent to bowiem czas przygotowań na przyjście Chrystusa. A przygotowań wymaga każda uroczystość. Im większa, tym większych. Im są one staranniejsze, tym uroczystość bardziej udana. Nie da się jednocześnie i przygotowywać, i bawić

- mówi ks. prałat Szklorz.

Kiedy pojawił się Adwent a tradycji Kościoła?
Ks. pralat Jóżef Szklorz: W IV wieku n.e. w Galii pojawił się 3-tygodniowy Adwent o charakterze pokutnym, w VI wieku Rzym wprowadził 2-tygodniowy Adwent przygotowujący do Bożego Narodzenia. Żyjący na przełomie VI i VII wieku papież Grzegorz Wielki połączył obie te tradycje i dzisiejszy, czterotygodniowy Adwent, ma de facto dwie części. Pierwsza – do 17 grudnia – jest przygotowaniem do ponownego przyjścia Chrystusa w dniu ostatecznym, a zatem trochę pokutna; druga – od 18 grudnia – prowadzi do spotkania z Chrystusem w żłóbku. Obie te części są wyraźnie zaznaczone w tekstach liturgicznych.
Na ten pokutny charakter Adwentu wskazuje fioletowy kolor szat liturgicznych. Oczywiście, nie jest to ten sam pokutny wymiar, co w Wielkim Poście, ale jednak. Również w tym okresie należy pomyśleć o nawróceniu. Warto zadbać, jak już powiedziałem, o porządki w duszy. Zachęcamy do sakramentu pojednania, nie czekając z tym na ostatnią chwilę. Warto brać udział w mszach roratnich, którym patronuje sama Maryja. Udział w tych codziennych mszach może być jednym ze zobowiązań, jakie podejmiemy na ten czas duchowego przygotowania na przyjście Chrystusa. Można się wpisać do Księgi Trzeźwości, deklarując abstynencję na ten czas. Ważne, by były to postanowienia, które będą nas trochę kosztować.

Roraty, msza roratna, pot. msza roratnia to – pierwsza msza o wschodzie słońca w okresie adwentu. Jest to msza wotywna o Najświętszej Maryi Pannie.

Nazwa pochodzi od jej introitu, który zaczyna się od słów „rorate cæli desuper” („Spuśćcie rosę niebiosa”). Śpiewa się ją podczas procesji z lampionami do ołtarza.
Tradycja nakazuje odprawiać roraty rano, ale w wielu kościołach odprawiane są wieczorem.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

COP24 w Katowicach: To musicie wiedzieć o szczycie klimatycznym ONZ

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
a kiszka stygnie

przygotowujących do bycia bombą.

t
talib w kiecce

Strach pomyśleć co z tego wyrośnie.

Dodaj ogłoszenie