Afera w Świętochłowicach? Ktoś podszył się pod prezydenta miasta. To była próba sabotażu konkursu na dyrektora I LO

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Oświadczenie władz Świętochłowic. Wzięli w nim udział:Daniel Beger - prezydent ŚwiętochłowicSławomir Pośpiech - wiceprezydent ŚwiętochłowicAdam Trzebinczyk wiceprezydent m. ŚwiętochłowiceDorota Leszczyńska - dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Świętochłowicach i mec. Jakub Szumn.
Oświadczenie władz Świętochłowic. Wzięli w nim udział:Daniel Beger - prezydent ŚwiętochłowicSławomir Pośpiech - wiceprezydent ŚwiętochłowicAdam Trzebinczyk wiceprezydent m. ŚwiętochłowiceDorota Leszczyńska - dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Świętochłowicach i mec. Jakub Szumn. UM Świętochłowice
Udostępnij:
Ktoś wysłał fałszywe maile podszywając się pod prezydenta Świętochłowic, Daniela Begera oraz pod nauczycielkę. Związane one był z konkursem na dyrektora miejskiej placówki. Władze miasta wydały nawet oświadczenie w sprawie prób wpływania na wybór dyrektora I LO. Sprawa trafiła na policję.

Sabotaż konkursu na dyrektora I LO w Świętochłowicach. Ktoś ukradł tożsamość prezydenta i nauczyciela

"W ostatnich dniach mamy do czynienia ze skandalem, skandalem, który ociera się wręcz o przestępstwo. Podjęliśmy już pewne działania, które mają ukarać winnych" - mówił w trakcie oświadczenia Daniel Beger, prezydent Świętochłowic. O co chodzi? Ktoś bowiem podszywał się pod tożsamość prezydenta Świętochłowic i próbował poprzez wysyłanie maili sprawić, że konkurs na dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego jest ustawiony. Osoba ta próbowała wymusić, by wskazano jej pytania czy tematy konkursowe.

- Doszło do kradzieży tożsamości i podszywania się pod funkcjonariuszy publicznych (prezydenta miasta Świętochłowice Daniela Begera oraz nauczyciela), poprzez stworzenie fałszywych, lecz podobnych adresów e-mail tych osób i prowadzenie korespondencji w taki sposób, aby wywołać wrażenie, że procedura wyboru dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Świętochłowicach jest "ustawiona" - wyjaśnia Patryk Kosela, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.

- Maile te kierowano m.in. do kandydatki, Miejskiego Zarządu Oświaty i kancelarii zastępców prezydenta miasta. Sprawa wyszła na jaw, gdy kandydatka na dyrektora skontaktowała się z prezydentem Świętochłowic, mówiąc, że otrzymywana korespondencja jest wysoce zastanawiająca - dodaje rzecznik.

Zobacz koniecznie

Przykładowo do dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty wpłynął mail. Podszywająca się pod kandydatkę na dyrektora I LO w Świętochłowicach osoba poprosiła w mailu o przygotowanie i udostępnienie pytań konkursowych.

- Jest próba wpływu na przebieg procedury konkursowej, być może nawet na wynik konkursu. Nie powinno to mieć miejsca, jest to nieetyczne i skandaliczne. Procedura konkursowa trwa. Mam nadzieję, że te działania nie wpłyną na nią żaden sposób - podkreślała w trakcie oświadczenia Dorota Leszczyńska, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Świętochłowicach.

Wyjaśnijmy, że obecnie trwają dwie procedury konkursowe w świętochłowickich placówkach oświatowych, mające wyłonić dyrektorów Przedszkola Miejskiego nr 11 i I LO im. Jana Kochanowskiego. Konkursy dyrektorskie ogłoszono 22 lutego, a posiedzenie Komisji Konkursowej odbędzie się 22 marca.

- Nigdy wcześniej sytuacja próby wpływania na wynik konkursu, jak teraz w przypadku I LO, nie miała miejsca - zaznacza Patryk Kosela.

O możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie Urząd Miejski w Świętochłowicach zawiadomił policję. Teraz mundurowi zbadają okoliczności tego zdarzenia oraz przesłuchają świadków.

- Mamy tutaj uzasadnione podejrzenia, że doszło do popełnienia przestępstwa dotyczącego kradzieży tożsamości , które jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat ośmiu, a także podejrzenie przestępstwa, które mówi o przywłaszczaniu funkcji publicznych - wyjaśniał mec. Jakuba Szumnego, radca prawny.

Łukasz Respondek, radny „Razem dla Świętochłowic”, największego klubu opozycyjnego w Świętochłowicach ocenia, że podszywanie się pod prezydenta jest karygodne, ale to również kolejny dowód na to, że w miejskiej oświacie nie dzieje się najlepiej.

Nie przeocz

- Sprawa jest oczywiście naganna i należy ją z całą mocą potępiać. To są metody, które ogląda się w filmach szpiegowskich – podkreśla Łukasz Respondek, radny „Razem dla Świętochłowic”.

- To jednak kolejny już dowód na to, że władze miasta nie radzą sobie z zarządzaniem oświatą i budowaniem właściwej atmosfery do współpracy. Kiedy analizujemy procedury w placówkach okazuje się, że konkursy są ogłaszane według uznania. W większości placówek zdecydowano się bowiem na powierzenie obowiązków, a tylko w dwóch, w I Liceum Ogólnokształcącym i w Przedszkolu Miejskim numer 11, rozpisano konkursy. To tworzy niesprawiedliwe i niezdrowe podziały na swoich i pozostałych. Wiadomo też, że są dyrektorzy, którzy nie tyle krytykują władze miasta, co w sposób otwarty mówią o problemach. I to najwyraźniej się komuś nie podoba. Dlatego można odnieść wrażenie, że dąży się do tego, aby szkołami i przedszkolami zarządzali sami swoi - dodaje świętochłowicki radny.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wisła Kraków opuszcza Ekstraklasę

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie