Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afera z szybkimi testami na koronawirusa w Rybniku. Miasto wydało 800 tys. na sprzęt, a testy wykonuje firma z Katowic

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Ewa Fica, dyrektor szpitala wyjaśnia sprawę
Ewa Fica, dyrektor szpitala wyjaśnia sprawę DZ
Skandalu w szybkimi testami wykrywającymi Covid-19 w Rybniku. W szpitalu jest laboratorium wyposażone przez miasto za 800 tys. zł, gdzie można je błyskawicznie zrobić, ale szpital wysyła testy do Katowic. W efekcie pacjenci czekają nawet kilka godzin na wynik, zanim trafią na oddział. Dlaczego tak jest?

Afera z szybkimi testami na koronawirusa w Rybniku

Wracamy do sprawy w szybkimi testami wykrywającymi Covid-19. W szpitalu jest laboratorium wyposażone przez miasto za 800 tys. zł, gdzie można je błyskawicznie zrobić, ale szpital wysyła testy do… Katowic. W efekcie pacjenci czekają nawet kilka godzin na wynik, zanim trafią na oddział.

Ewa Fica, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku tłumaczy, że urządzenie w laboratorium GeneExpert XVI, które w roku 2020 WSS nr 3 zostało zakupione z pieniędzy Urzędu Miasta Rybnika, obsługuje tylko i wyłącznie jeden rodzaj testów dedykowany tej marce.

- Na terytorium Polski tylko jedna firma zajmuje się dystrybucją testów do urządzenia GeneExpert XVI. Firma ta, w związku z narastającym od listopada 2020 roku zadłużeniem WSS nr 3 w Rybniku za dostarczone wcześniej testy, odmówiła dalszych dostaw. 15 kwietnia 2021 roku rybnicki szpital spłacił 120 000 złotych zaległości. Mieliśmy nadzieję, że spowoduje to odblokowanie dostaw testów i byliśmy gotowi resztę zaległości wynoszącą 836 000 złotych, spłacić w ratach. Firma zażądała jednak natychmiastowej spłaty całości zadłużenia, na co w chwili obecnej WSS nr 3 nie posiada środków. W efekcie szpital pozostał z urządzeniem i bez testów, które to urządzenie może obsługiwać. Dodam też, że firma ta wiele razy odmawiała udziału w ogłaszanych przez WSS nr 3 postępowaniach przetargowych – wyjaśnia dyrektor Fica.

Nie przeocz

O sprawie poinformowali nas lekarze w piśmie. Piszą w niej, że testy są refundowane przez NFZ, więc nie powinno być problemu z płatnościami.

- Fakt, są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tak więc szpital musi je zakupić z własnego budżetu i oczekiwać na przekazanie środków z refundacji. W przypadku firm dostarczających leki sytuacja wygląda tak, że akceptują one i rozumieją fakt późniejszego terminu płatności związanego z dynamiką przepływu środków pomiędzy NFZ i szpitalem, zgadzają się bądź na układ ratalny, bądź opóźnienie terminu płatności. W przypadku firmy dostarczającej testy do urządzenia GeneExpert XVI od pewnego czasu takiego zrozumienia nie było – wyjaśnia pani dyrektor.

Zobacz koniecznie

Zapewnia, że obecnie proces testowania pacjentów zapewnia nam firma Gyncentrum z Katowic.
- Do szpitala dotarło też 300 testów antygenowych, które zostały tu skierowane za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach z Agencji Rezerw Materiałowych. Oznacza to, że pacjenci naszego szpitala są w pełni zabezpieczeni – wyjaśnia.
Dlaczego szpital nie płaci na czas? Bo sytuacja finansowa placówki jest po prostu dramatyczna.
- Dla każdego kto zajmował się zarządzaniem oczywiste jest, że mając w bilansie bieżącym 21 milionów złotych zobowiązań wymagalnych (na dzień 20.04.2021 WSS nr 3 w Rybniku -red.), w pierwszej kolejności regulować należy zobowiązania zabezpieczone układami ratalnymi, bo w wypadku opóźnień mogą zostać zerwane) i te grożące zablokowaniem konta szpitala. W przypadku naszej placówki takie zobowiązania pochodzą sprzed kilku lat – wyjaśnia dyrektor Fica.

Musisz to wiedzieć

Zaległości tylko wobec ZUS wynoszą 16 milionów złotych.
- Od trzech miesięcy zadłużenie wobec ZUS się nie powiększa – płacimy na czas zarówno ratę układu jak i zobowiązania bieżące. Chciałabym, abyśmy wszyscy spojrzeli na sytuację finansową rybnickiego szpitala rozsądnie i zrozumieli skalę problemów, z którymi codziennie mierzy się WSS nr 3. Wszyscy, czyli pracownicy, w tym lekarze WSS nr 3, przedstawiciele samorządu, parlamentarzyści regionu rybnickiego i dziennikarze, którym powinno także leżeć na sercu bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego – pisze Fica. - Musimy wszyscy wziąć na siebie odpowiedzialność za placówkę, która dziś tak naprawdę nie ma płynności finansowej. Ma natomiast wielkie zobowiązania wobec pacjentów. I one powinny być dla nas najważniejsze.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera