Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agnieszka Holland kręci film pt. Gareth Jones ZDJĘCIA Sceny nagrywane są w Katowicach i Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej

PAS, K. Pachelska
Agnieszka Holland kręci swój film pt. Gareth Jones w woj. sląskim
Agnieszka Holland kręci swój film pt. Gareth Jones w woj. sląskim mat. PKZ, Wojciech Matusik
Agnieszka Holland kręci właśnie nowy film „Gareth Jones". To opowieść o dziennikarzu z Walii, który był świadkiem wielkiego głodu na Ukrainie i relacjonował wydarzenia w Niemczech w czasie dojścia do władzy Adolfa Hitlera. W czwartek zdjęcia odbywają się w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, a sceny będą też nagrywane w Sosnowcu i Katowicach.

Od rana pałacowe wnętrza są częściowo wyłączone dla gości, a wszystko to właśnie za sprawą scen, kręconych w monumentalnych korytarzach i salach dąbrowskiego Pałacu Kultury Zagłębia. Na korytarzach można zobaczyć aktorów i statystów, ubranych w stylizowane na lata 30. ubiegłego wieku garnitury i damskie suknie. W filmie Agnieszki Holland zobaczymy wielu mieszkańców Śląska i Zagłębia, bowiem to właśnie tutaj odbył się casting na statystów. Dokładnie 18 marca w katowickim teatrze Korez.

Akcja filmu Agnieszki Holland rozgrywa się w latach 30. ubiegłego wieku. Będzie to oparta na faktach historia młodego walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa, który odkrywa zbrodnię, jakiej Stalin dokonał w latach 30. na ludności Ukrainy i Kaukazu. Polityka Stalina doprowadziła wówczas do głodowej śmierci około siedmiu milionów ludzi.

Warto przy okazji przypomnieć kim był tytułowy bohater filmu.

Gareth Richard Vaughan Jones (ur. 13 sierpnia 1905 w Barry, zm. 12 sierpnia 1935 w Mandżukuo) – walijski dziennikarz, który informował o wielkim głodzie na Ukrainie oraz relacjonował wydarzenia w Niemczech w czasie dojścia do władzy Adolfa Hitlera.

Był jednym z nielicznych obcokrajowców, którzy byli bezpośrednimi obserwatorami głodu. Wielki głód pochłonął - według różnych szacunków - od 3 do 6 milionów ofiar.

W roku 1933 na własny koszt przybył do Moskwy, gdzie lekceważąc zakaz podróży wsiadł 7 marca do pociągu do Charkowa, po czym wysiadł na przypadkowej stacyjce i z plecakiem pełnym żywności rozpoczął pieszą wędrówkę po wsiach Ukrainy, gdzie zastał "głód na kolosalną skalę".

Do czerwca 1933 r. Jones odwiedził trzykrotnie ZSRR i napisał wiele artykułów w brytyjskich i amerykańskich czasopismach.

W 1935 roku Jones udał się do Mandżukuo, by przyjrzeć się sowiecko-japońskim stosunkom na tym spornym terenie. Trafnie uznał ten obszar za widownię światowego konfliktu między "faszyzmem" i "antyfaszyzmem". W niejasnych okolicznościach został tam uprowadzony przez bandytów i zamordowany. Istnieją poszlaki, że w zabójstwo dziennikarza zamieszane było NKWD.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TYDZIEŃ Magazyn informacyjny reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!