Akademia Ogrodnika w Sosnowcu. Mieszkańcy sadzili rośliny w kilku dzielnicach. To sposób na walkę z depresją

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Wspólne sadzenie roślin w ramach Akademii Ogrodnika odbyło się na Niwce w Sosnowcu. W ekologicznej zabawie udział wzięła m.in. pani Sylwia Mirga z rodziną. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wspólne sadzenie roślin w ramach Akademii Ogrodnika odbyło się na Niwce w Sosnowcu. W ekologicznej zabawie udział wzięła m.in. pani Sylwia Mirga z rodziną. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE MOPS Sosnowiec
Wspólnymi siłami stworzyli wyjątkowy ogródek na Niwce w Sosnowcu. MOPS przygotował projekt Akademia Ogrodnika, który ma walczyć z wykluczeniem, depresją oraz agresją związaną z długotrwałą izolacją w czasie pandemii koronawirusa. Mieszkańcy Sosnowca chętnie integrowali się sadząc nowe rośliny. Niektórzy posadzili je we własnych ogródkach i na balkonach.

Akademia Ogrodnika w Sosnowcu

Przez kilka miesięcy wielu z nas żyło odseparowanych od bliskich i znajomych. Dla naszego bezpieczeństwa i zdrowia unikaliśmy bezpośredniego kontaktu z ludźmi. Niestety ciągnie to za sobą również negatywne skutki jak np. depresja.

Aby przerwać poczucie samotności czy izolacji Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował specjalny projekt Akademia Ogrodnika w ramach programu "Tacy sami, bez ściany między nami".

- Obcowanie z naturą, jak i uprawa czy obserwacja przydomowych ogródków czy balkonów na pewno obniża stres, obniża ciśnienie i poprawia nam samopoczucie. To szczególnie ważne teraz, w tym trudnym czasie w jakim przyszło nam teraz żyć - mówi psycholog Agnieszka Przybyłka.

Zobacz koniecznie

MOPS stara się w aktywizować mieszkańców, szczególnie skupiając się na działaniach w dzielnicach. Niestety koronawirus sprawił, że wiele zajęć się nie odbyło, a działalność przeniosła się do sieci.

- Spotkania z Klubów Mieszkańca przeniosły się do internetu np. na skype i facebooka. W ich trakcie nasze animatorki rozmawiały na temat tego, co będą robić, gdy się spotkają ponownie z uczestnikami oraz w jaki sposób można lęk i niepewność ukoić w domu w czasie pozostawania w zamknięciu. Rozmawiano m.in. o sadzeniu roślin na działkach i balkonach. Powstał więc pomysł, by przygotować taką Akademię Ogrodnika - opowiada koordynatorka projektu Barbara Porębska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu.

Mieszkańcy Sosnowca sadzili więc różne rośliny w swoich dzielnicach. MOPS zakupił za 8 tys. złotych sadzonki kwiatów i krzewów, a sosnowiczanie mogli posadzić je na swoich balkonach i ogródkach. Nowe rośliny zostały zasadzone przy klubach w dzielnicach Pogoń, Milowice i Zagórze.

Odbyło się również wspólne sadzenie roślin w Niwce, w którym udział wzięło około 20 osób. Uczestnicy Akademii Ogrodnika dobrali się w grupy. Wspólnie sprzątali, wyrywali chwasty i sadzili nowe rośliny. Co ważne, w zabawie udział brały również osoby z niepełnosprawnościami, które integrowały się z innymi uczestnikami projektu.

- Odkąd przeprowadziłam się na Niwkę około 4-5 lat temu, z chęcią biorę udział w różnych zajęciach i akcjach, które organizuje MOPS w Niwce. To była fajna zabawa i praca. Mogliśmy się rozluźnić, dobrze bawić się w przyjaznej atmosferze. Podczas spotkania była pełna radość i zrozumienie, nie było podziału na lepszych i gorszych. Nie wyobrażam sobie, żebym mogła nie brać udziału w tym projekcie - powiedziała Sylwia Mirga, która na akcję sadzenia przyszła z córką, siostrzeńcem i siostrzenicę - Chciałam zaprosić do zabawy jak najwięcej osób, szczególnie, że teraz był koronawirus i siedziało się cały czas w domu. To była świetna atrakcja dla dzieci - dodaje.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Jak informuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu, projekt terapii zajęciowej Akademia Ogrodnika ma podstawy naukowe. Duńscy naukowcy udowodnili, że kontakt z przyrodą, jej kontemplacja oraz praca w ogrodzie u osób zagrożonych depresją, agresją i innymi dysfunkcjami zmniejsza zagrożenie chorobami psychicznym aż o 55 procent.

Animatorki MOPS oraz uczestnicy stworzyli także poradnik, który był rozdawany w trakcie akcji. Można dowiedzieć się z niego o różnych szkodnikach czy połączeniach kwiatów w naszym ogrodzie. Mieszkańcy chętnie wzięli udział w akcji i cieszą się z jej efektów.

- Osoby, które wzięły udział w akcji przesyłają nam zdjęcia swoich roślin i możemy zobaczyć efekty ich pracy. Widzimy jak te balkony i ogrody kwitną - mówi Barbara Porębska.

Musisz to wiedzieć

To jest zabawne

Bądź na bieżąco i obserwuj

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie