Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Ogrodnika w Sosnowcu. Mieszkańcy sadzili rośliny w kilku dzielnicach. To sposób na walkę z depresją

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Wspólne sadzenie roślin w ramach Akademii Ogrodnika odbyło się na Niwce w Sosnowcu. W ekologicznej zabawie udział wzięła m.in. pani Sylwia Mirga z rodziną. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wspólne sadzenie roślin w ramach Akademii Ogrodnika odbyło się na Niwce w Sosnowcu. W ekologicznej zabawie udział wzięła m.in. pani Sylwia Mirga z rodziną. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE MOPS Sosnowiec
Wspólnymi siłami stworzyli wyjątkowy ogródek na Niwce w Sosnowcu. MOPS przygotował projekt Akademia Ogrodnika, który ma walczyć z wykluczeniem, depresją oraz agresją związaną z długotrwałą izolacją w czasie pandemii koronawirusa. Mieszkańcy Sosnowca chętnie integrowali się sadząc nowe rośliny. Niektórzy posadzili je we własnych ogródkach i na balkonach.

Akademia Ogrodnika w Sosnowcu

Przez kilka miesięcy wielu z nas żyło odseparowanych od bliskich i znajomych. Dla naszego bezpieczeństwa i zdrowia unikaliśmy bezpośredniego kontaktu z ludźmi. Niestety ciągnie to za sobą również negatywne skutki jak np. depresja.

Aby przerwać poczucie samotności czy izolacji Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował specjalny projekt Akademia Ogrodnika w ramach programu "Tacy sami, bez ściany między nami".

- Obcowanie z naturą, jak i uprawa czy obserwacja przydomowych ogródków czy balkonów na pewno obniża stres, obniża ciśnienie i poprawia nam samopoczucie. To szczególnie ważne teraz, w tym trudnym czasie w jakim przyszło nam teraz żyć - mówi psycholog Agnieszka Przybyłka.

Zobacz koniecznie

MOPS stara się w aktywizować mieszkańców, szczególnie skupiając się na działaniach w dzielnicach. Niestety koronawirus sprawił, że wiele zajęć się nie odbyło, a działalność przeniosła się do sieci.

- Spotkania z Klubów Mieszkańca przeniosły się do internetu np. na skype i facebooka. W ich trakcie nasze animatorki rozmawiały na temat tego, co będą robić, gdy się spotkają ponownie z uczestnikami oraz w jaki sposób można lęk i niepewność ukoić w domu w czasie pozostawania w zamknięciu. Rozmawiano m.in. o sadzeniu roślin na działkach i balkonach. Powstał więc pomysł, by przygotować taką Akademię Ogrodnika - opowiada koordynatorka projektu Barbara Porębska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu.

Mieszkańcy Sosnowca sadzili więc różne rośliny w swoich dzielnicach. MOPS zakupił za 8 tys. złotych sadzonki kwiatów i krzewów, a sosnowiczanie mogli posadzić je na swoich balkonach i ogródkach. Nowe rośliny zostały zasadzone przy klubach w dzielnicach Pogoń, Milowice i Zagórze.

Odbyło się również wspólne sadzenie roślin w Niwce, w którym udział wzięło około 20 osób. Uczestnicy Akademii Ogrodnika dobrali się w grupy. Wspólnie sprzątali, wyrywali chwasty i sadzili nowe rośliny. Co ważne, w zabawie udział brały również osoby z niepełnosprawnościami, które integrowały się z innymi uczestnikami projektu.

- Odkąd przeprowadziłam się na Niwkę około 4-5 lat temu, z chęcią biorę udział w różnych zajęciach i akcjach, które organizuje MOPS w Niwce. To była fajna zabawa i praca. Mogliśmy się rozluźnić, dobrze bawić się w przyjaznej atmosferze. Podczas spotkania była pełna radość i zrozumienie, nie było podziału na lepszych i gorszych. Nie wyobrażam sobie, żebym mogła nie brać udziału w tym projekcie - powiedziała Sylwia Mirga, która na akcję sadzenia przyszła z córką, siostrzeńcem i siostrzenicę - Chciałam zaprosić do zabawy jak najwięcej osób, szczególnie, że teraz był koronawirus i siedziało się cały czas w domu. To była świetna atrakcja dla dzieci - dodaje.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Jak informuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu, projekt terapii zajęciowej Akademia Ogrodnika ma podstawy naukowe. Duńscy naukowcy udowodnili, że kontakt z przyrodą, jej kontemplacja oraz praca w ogrodzie u osób zagrożonych depresją, agresją i innymi dysfunkcjami zmniejsza zagrożenie chorobami psychicznym aż o 55 procent.

Animatorki MOPS oraz uczestnicy stworzyli także poradnik, który był rozdawany w trakcie akcji. Można dowiedzieć się z niego o różnych szkodnikach czy połączeniach kwiatów w naszym ogrodzie. Mieszkańcy chętnie wzięli udział w akcji i cieszą się z jej efektów.

- Osoby, które wzięły udział w akcji przesyłają nam zdjęcia swoich roślin i możemy zobaczyć efekty ich pracy. Widzimy jak te balkony i ogrody kwitną - mówi Barbara Porębska.

Musisz to wiedzieć

To jest zabawne

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera