Dla AWSB wszystkie z tych czynności okazały się być możliwe do wykonania. Uczelnia świetnie odnalazła się w nowej, wirtualnej rzeczywistości, a nauka online to tylko jedno z wielu działań, jakie uczelnia prowadzi w sieci.
932 przedmioty realizowane za pośrednictwem platform, materiały wysłane drogą mailową do 303 grup, 517 nagrań, praktyki zawodowe dla 106 grup i wirtualne laboratoria z 9 przedmiotów – to tylko niektóre liczby pokazujące jak Akademia WSB z powodzeniem wykorzystuje możliwości pracy zdalnej i kształcenia bez bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich i studentów, doktorantów oraz słuchaczy.
- W zaledwie tydzień od zamknięcia polskich uczelni przygotowane zostały zajęcia w różnych formach na odległość i właśnie minął miesiąc, odkąd pracownicy AWSB pracują zdalnie w domu, ale również działają zespołowo podczas wideokonferencji. Już w pierwszy weekend po decyzji ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w dniach 15-16 marca, w zajęciach przeprowadzanych w formule online wzięło udział ponad 1000 studentów - informuje dąbrowska uczelnia.- W zaledwie tydzień od zamknięcia polskich uczelni przygotowane zostały zajęcia w różnych formach na odległość i właśnie minął miesiąc, odkąd pracownicy AWSB pracują zdalnie w domu, ale również działają zespołowo podczas wideokonferencji. Już w pierwszy weekend po decyzji ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w dniach 15-16 marca, w zajęciach przeprowadzanych w formule online wzięło udział ponad 1000 studentów.
Wspieramy Lokalny Biznes!
Uczelnia korzysta z nowoczesnych platform do tworzenia webinariów (m.in. ClickMeeting), platform edukacyjnych, e-learningowych oraz ogólnodostępnych narzędzi takich jak Skype czy Messenger. Wszystko po to, aby zapewnić studentom studiów I i II stopnia, doktorantom i słuchaczom studiów MBA i podyplomowych kontynuacji kształcenia w najbardziej komfortowych warunkach.
Choć jeszcze jakiś czas temu wydawałoby się to mało prawdopodobne, uczelnia wprowadziła również zdalne obrony prac dyplomowych. Pierwsza w historii AWSB „wideo-obrona” odbyła się w kwietniu, przy użyciu systemu wideokonferencji, mimo że student był przy swoim komputerze w domu, a egzaminatorzy w pustej sali – nie obyło się bez gratulacji i braw. Uczelnia przyjmuje prace w wersji elektronicznej, dając możliwość ukończenia nauki kolejnym studentom.
Online pracują także Uniwersytety Dziecięce Akademii WSB, których uczestnicy biorą udział w wykładach i warsztatach internetowych, które w sumie trwały już 1830 minut. W programie znalazły się m.in.: „Przyrodnicze pogaduchy”, czyli spotkania ze znanym i lubianym przez dzieci Maciejem Kupczakiem z Owady i Spółka, który pozwolił zdalnie przyjrzeć się wężom, pająkom oraz ślimakom gigantom; „Doświadczenia z Panem Korkiem”, który wykonując eksperymenty, przekazał wiedzę z zakresu chemii i fizyki; „W zdrowym ciele zdrowy duch” – ćwiczenia fizyczne dla najmłodszych. W sumie zajęcia trwały już 22 dni.
Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) uruchomili natomiast „telefon życzliwości”, pozwalając swojej społeczności codziennie korzystać z rozmów pomagających przetrwać ten trudny czas, bez wychodzenia z domu. Ponadto UTW rozpoczął akcję produkcji maseczek dla szpitali, do tej pory uszyto ich już ok. 1000 sztuk.
Z kolei Biblioteka Akademicka im. prof. Jerzego Altkorna Akademii WSB zachęca do korzystania z bogatych zasobów elektronicznych, dostępnych online.
AWSB poszła jeszcze o krok dalej, by zdalnie wspierać swoje środowisko. Zorganizowała porady prawne i psychologiczne, w które zaangażowali się specjaliści AWSB. Uczelnia nie zapomniała także o sportowcach, organizując wideokonferencję dla swoich mistrzów z drużyny AZS i o aktywnościach online dla licznych Kół Naukowych. Ponadto uczelnia wprowadziła specjalne zapomogi dla studentów, z których skorzystało już 20 osób (18 z nich otrzymało po 1000 zł, a dwie osoby po 1500 zł).
Obejrzyj dokładnie
Za pośrednictwem platformy wideokonferencyjnej odbyły się również posiedzenia Rad Dyscyplin Naukowych Akademii WSB, podczas których procedowano wnioski dotyczące postępowań doktorskich i habilitacyjnych.
Technologia umożliwiła sprawne funkcjonowanie AWSB, ale zarówno studenci, jak i wykładowcy przekonali się, że uczelniana rzeczywistość to nie tylko wykłady i egzaminy, ale także relacje, wspólnie spędzany czas i więzi. O tym, jak trudny był to czas dla całej społeczności, świadczy m.in. kampania pn. Studenci, tęsknimy za Wami! - Zostań w domu #studiujonline, którą AWSB zorganizowała w przedświątecznym tygodniu. Na budynku uczelni zawisł ogromny baner z takim hasłem, a mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia pustych sal i nowych laboratoriów.
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?