Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akatyst na niedziele adwentowe w Tychach i historia kopii Madonny z Krużlowej

Jolanta Pierończyk
Kopia Madonny z Krużlowej w kościele Miłosierdzia Bożego w Tychach
Kopia Madonny z Krużlowej w kościele Miłosierdzia Bożego w Tychach Jolanta Pierończyk
Akatyst w kościele Miłosierdzia Bożego w Tychach. Już po raz trzeci, przed niezwykłą figurą Matki Bożej. Początek 3 grudnia o godz. 16.15. A potem w następne niedziele adwentu o tej samej porze.

3 grudnia, w pierwszą niedzielę adwentu o godz. 16.15 w kościele Miłosierdzia Bożego rozpocznie się Akatyst ku czci Bogurodzicy.

Akatyst jest rodzajem hymnu liturgicznego typowym dla kościoła prawosławnego. Wysławiamy w nim Matkę Bożą, z którą związany jest czas Adwentu. W naszym kościele znane są roraty, czyli msze wotywne o Najświętszej Maryi Pannie. To, oczywiście też będzie, ale dodatkowo chcemy czcić Matkę Bożą poprzez wspomniany akatyst, na który zapraszamy w każdą adwentową niedzielę o godz. 16.15

– mówi ks. Józef Sołtys, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Tychach i dziekan dekanatu Tychy Stare.

Nabożeństwo odbywać się będzie przed jedyną na naszym terenie kopią figury Madonny z Krużlowej.

Akatyst w kościele Miłosierdzia Bożego w Tychach. Przed kopią Madonny z Krużlowej

Madonna z Krużlowej należy do światowej kolekcji Pięknych Madonn reprezentujących styl dworski zwany też pięknym, który wytworzył się około roku 1400 roku. Nazywana jest Madonną z Krużlowej, bo właśnie w tej małopolskiej wsi odkrył ją w roku 1889 młody Wyspiański jako student ASP podczas wycieczki naukowej. Posłużyła mu jako model. Tematem pracy młodego Wyspiańskiego zainteresowali się jego profesorowie i 10 lat później rzeźba była już w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Ks. Józef Sołtys zobaczył ją podczas szkolnej wycieczki w Pieskowej Skale na wystawie sztuki gotyckiej. Miał wtedy 15 lat. Bardzo mu się spodobała. Po raz drugi zobaczył ją w domu śp. ks. Jana Kapołki, budowniczego kościoła Jana Chrzciciela w Tychach.

Kiedy ks. Jan Kapołka zmarł, ks. Józef Sołtys został zaproszony do jego domu w Łaziskach Górnych, by zgodnie z wolą zmarłego wybrać sobie coś z pamiątek po nim. Ks. Jan Kapołka chciał bowiem, by trafiły one do budujących się kościołów tyskich (wtedy budowały się św. Benedykt, kościół franciszkański i miał się budować kościół Miłosierdzia Bożego).

- Wybrałem barokowy kielich i księgi liturgiczne – wspomina ks. proboszcz Józef Sołtys. – I wtedy na biurku zmarłego księdza zobaczyłem figurę Madonny z Krużlowej. Mniejszą niż oryginał, gipsową, ale bardzo dobrej jakości.

I tak figura trafiła do Tychów, a kiedy przyszło do myślenia o wystroju kościoła na osiedlu A, nie mogło być tu innej Matki Bożej jak ta z Krużlowej.

- Wykonaliśmy dokładną kopię tej, która znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego – zapewnia ks. proboszcz. – Jest dziełem rzeźbiarza Zygfryda Grossa spod Góry św. Anny. Polichromię wykonała Weronika Ratajska.

I tak Tychy mają replikę niezwykle ciekawego zabytku gotyku międzynarodowego zwanego, jak już wspomnieliśmy, stylem dworskim lub pięknym. Typ Pięknej Madonny jako naówczas nowy wariant Matki Boskiej z Dzieciątkiem, charakteryzują kaskady materiałów jako główny element dekoracyjny, i dziewczęca, śliczna twarz Maryi.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Tak wygląda Maluch dla Toma Hanksa. Jest cudny i biały ZDJĘCIA

MAYDAY Katowice Spodek 2017 ZDJĘCIA + WIDEO

Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Magazyn informacyjny Dziennika Zachodniego tyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!