Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja 360Śląskie. Dąbrowa Górnicza na plus. Zobacz piękne zdjęcia miasta w technologii 360 stopni

Piotr Sobierajski
Wyższa Szkoła Biznesu w 2015 roku obchodziła 20-lecie swojej edukacyjnej działalności w Dąbrowie Górniczej. Wczoraj odwiedziliśmy studentów podczas zajęć. Wśród nich są także goście z Ukrainy
Wyższa Szkoła Biznesu w 2015 roku obchodziła 20-lecie swojej edukacyjnej działalności w Dąbrowie Górniczej. Wczoraj odwiedziliśmy studentów podczas zajęć. Wśród nich są także goście z Ukrainy Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
W czwartym odcinku naszej akcji „360Śląskie” odwiedziliśmy 100-letnią Dąbrowę Górniczą. Niebawem kolejne odsłony. A zdjęcia 360 stopni? Proszę bardzo - wklejone w tekst, schodźcie w dół ekranu i przechodźcie na kolejne strony, tak jak czytacie tekst, a zobaczycie 15 zdjęć w tej niezwykłej technice ZOBACZCIE ZDJĘCIA 360

Dąbrowa Górnicza w tym roku obchodzi jubileusz 100-lecia nadania praw miejskich. Nie jest więc miastem z wielkimi tradycjami, ale setka już zobowiązuje. Choćby do tego, by pokazać, że miasto zmienia się na lepsze. O tym, jak dziś żyje się w zagłębiowskim mieście, jakie ma plusy, a co należałoby poprawić, mówili nam wczoraj mieszkańcy. Nasz samochód z logo akcji 360Śląskie zaparkował na placu Wolności.

- Naszym atutem, jako miasta, jest zieleń, którą można spotkać wszędzie. No i jeziora z całą siecią ścieżek rowerowych i spacerowych. Minusy? Brak miejsc parkingowych - mówił dąbrowianin Łukasz Pawlik.

- Generalnie żyje się tu fajnie. Mamy wiele nowych dróg, zmieniają się na lepsze obiekty kultury. Gorzej jest z pracą i zarobkami. Przydałoby się też więcej bezpłatnych, ciekawych zajęć dla ludzi po pięćdziesiątce - stwierdziła Marzanna Zając.

- Chodzę tu do szkoły, a jestem z Będzina. To przyjazne miasto. Na pewno jest bezpieczniejsze niż okoliczne miasta. No i centrum ma taki swój klimat - mówił Bartosz Dworak.

Licealistka Zuzia Majewska mieszka poza centrum i jak przyznała, komunikacja mogłaby być nieco lepsza. - Generalnie miasto jest sympatyczne, ale uważam, a na to wskazują również moi znajomi, że brakuje klubów. Takich, gdzie można byłoby spędzać czas wieczorami. Trzeba po prostu jechać do Katowic lub Sosnowca - podkreśliła.

Okazało się, że w mieście nie nudzą się za to seniorzy.

- Czas wolny spędzam w klubach seniora przy ul. Sobieskiego, na Manhattanie w Gołonogu. Mieszkam na osiedlu Kasprzaka. Jest raczej bezpiecznie, dużo zieleni, mamy też zewnętrzną siłownię i urządzenia do ćwiczeń. Też z tego korzystam - podkreśliła Teresa Pawlik.

Będąc w Dąbrowie Górniczej, nie sposób nie odwiedzić gruntownie zmodernizowanego Pałacu Kultury Zagłębia, który za dwa lata będzie świętował 60-lecie. Ten zabytkowy obiekt był świadkiem tysięcy koncertów, wystaw i przedstawień teatralnych. Odwiedziliśmy m.in. młodych uczestników zajęć warsztatowych „Tajniki muzyki”.

- Pałac od początku, od 1958 r., został zaprojektowany jako dom kultury. I tak działa do dziś. Po drodze został wyremontowany w latach 2011-2014. Co najważniejsze, od rana do wieczora wypełniony widzami i uczestnikami zajęć. Od przedszkolaka do seniora - stwierdziła Małgorzata Majewska, dyrektorka Pałacu Kultury Zagłębia.

Po sąsiedzku odwiedziliśmy tereny byłej Fabryki Obrabiarek DEFUM, gdzie ma powstać coś na kształt nowego śródmieścia, bo w Dąbrowie brakuje po prostu rynku. Teraz jest szansa, by to miejsce zyskało drugie życie.

- Cztery hektary w centrum wypełnione poprzemysłowymi halami to teren, który musieliśmy wykorzystać. Przez ponad sto lat był niedostępny dla mieszkańców, ale teraz się to zmienia. Wspólnie z dąbrowianami chcemy stworzyć tu przestrzeń miejską, która będzie wszystkich cieszyć - mówił Marcin Bazylak, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Zajrzeliśmy do Wyższej Szkoły Biznesu, która niedawno świętowała 20-lecie, by spytać studencką brać m.in. o to, co można robić w mieście po zajęciach.

- Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jest w lokalach sporo zniżek dla studentów, więc to zachęca do wyjścia z domów. Nie można też zapomnieć o dobrym zapleczu sportowo-rekreacyjnym - mówili studenci.

Po godz. 13 byliśmy nad jednym z najpiękniejszych jezior w woj. śląskim - Pogorią III, która jest prawdziwą mekką dla biegaczy czy amatorów jazdy na rowerze. Tam spotkaliśmy Elżbietę Wach, przedstawicielkę Dąbrowa Nordic Teamu, który skupia amatorów chodzenia z kijkami. Przyznała, że z Dąbrowy nigdzie by się nie wyprowadziła. - Nam z mężem żyje się tu dobrze. Jest dużo ścieżek rekreacyjnych. Widać, że miasto stawia na sport. O Dąbrowie Nordic Team też jest coraz głośniej. Zdobywamy dużo medali na pucharach Polski i Europy. Co trzeba zmienić? W centrum nie ma gdzie stanąć autem. Powinno też powstać coś ciekawego wokół PKZ - podkreśliła dąbrowianka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!