Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Bezpieczny przejazd w Sosnowcu. Kierowcy w Sosnowcu otrzymali ulotki od ambasadorów akcji. Jak zachować się na przejeździe?

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Akcja PKP Bezpieczny Przejazd w Sosnowcu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Akcja PKP Bezpieczny Przejazd w Sosnowcu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kacper Jurkiewicz
Wystarczy chwila nieuwagi, żeby na przejeździe kolejowym doszło do tragedii. PKP przypominają o ważnej akcji "Bezpieczny przejazd". W Sosnowcu ambasadorzy akcji rozdawali ulotki i przypominali zasady bezpieczeństwa kierowcom oraz pieszym na przejeździe kolejowym przy ul. Chemicznej.

Jak zachować bezpieczeństwo przy przejazdach? Akcja Bezpieczny przejazd w Sosnowcu

Akcja "Bezpieczny przejazd" organizowana jest przez PKP już od 2015 roku. Zaczynają się wakacje, tym bardziej powinniśmy pamiętać o tym, jak zadbać o nasze bezpieczeństwo.

- 99 procent zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z niewłaściwych decyzji podejmowanych przez kierowców. Gubią nas pośpiech, brawura, rutyna. Kierowcy nie zatrzymują się przed znakiem STOP, omijają zamknięte pół rogatki, przejeżdżają przed opadającymi rogatkami, czy wjeżdżają na przejazd bez możliwości zjazdu. Takie sytuacja wielokrotnie doprowadzają do tragedii - mówiła w Sosnowcu Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W tegorocznej akcji "Bezpieczny przejazd" ambasadorkami są kobiety.

- Kobieta, która mówi głosem rozsądku. A ten głos jest potrzebny, bo on może uratować życie. Kobieta kojarzy się z domem, ze swoją mądrością mówi do swojego syna, męża, ojca, by uważał na przejeździe drogowo-kolejowym, żeby pamiętał o przepisach. Każdy z nas może być takim ambasadorem bezpieczeństwa - mówiła Katarzyna Głowacka.

Akcja PKP Bezpieczny Przejazd w Sosnowcu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Akcja Bezpieczny przejazd w Sosnowcu. Kierowcy w Sosnowcu ot...

Naklejki na przejazdach mogą uratować nam życie. Co się na nich znajduje?

Ważną akcją PKP było znakowanie przejazdów żółtymi naklejkami.

- Akcję robimy po to, by z jednej strony zaobserwować jak zachowują się piesi, kierowcy czy rowerzyści na przejazdach kolejowych. Z drugiej strony chcemy informować, co oznaczają te naklejki na przejazdach. PKP PLK oznakowało już ponad 14 tysięcy przejazdów w całej Polsce. Te naklejki są naklejone na krzyżach św. Andrzeja, bądź w przypadku przejazdów kategorii A lub B na zewnętrznych obudowach napędów rogatkowych od strony wewnętrznej pojazdu - mówi Sławomir Ciepielak, zastępca naczelnika ds. automatyki z Zakładu Linii Kolejowych w Sosnowcu - W przypadku, gdy jest sytuacja awaryjna i ktoś zostanie na przejeździe najprawdopodobniej będzie mógł zobaczyć tę naklejkę - dodaje.

Na naklejce znajdziemy kilka numerów, w tym numer alarmowy 112. Ważny jest numer identyfikacyjny przejazdu. Gdy zadzwonimy pod 112 i podamy numer przejazdu, operator będzie mógł poinformować odpowiednie osoby i np. wstrzymany zostanie ruch pociągu. Na naklejce są jeszcze dwa numery, dzięki nimi połączymy się bezpośrednio z dyspozytorem zakładu linii kolejowych.

- Pod ten numer najczęściej zgłaszane są dewastacje urządzeń lub informacje, że przejazd działa nieprawidłowo - dodaje Sławomir Ciepielak.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa na przejeździe

PKP przypomina również o zasadach, które zapewnią nam bezpieczeństwo przy przejazdach kolejowych.

- Gdyby zdarzyłoby się nam utknąć z powodu awarii pomiędzy rogatkami należy jak najszybciej wysiąść z samochodu, ewakuować pasażerów, którzy się w nim znajdują, a także zadzwonić pod numer 112 - informował inspektor Paweł Zawada z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach.

Oto ważne zasady:

  • Nigdy nie wjeżdżaj na przejazd, gdy sygnalizacja miga na czerwono
  • Zawsze zatrzymuj się przed znakiem STOP, aby upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg
  • Nigdy nie próbuj "zdążyć" przed nadjeżdżającym pociągiem
  • Nie wjeżdżaj na przejazd przy zamykających się lub otwierających się rogatkach
  • Nigdy nie omijaj zamkniętych półrogatek
  • Nie wjeżdżaj na przejazd, kiedy nie masz możliwości kontynuowania jazdy

Coraz mniej zdarzeń na przejazdach, ale nadal trzeba uważać

Od czerwca 2018 służby PLK odnotowały 6,5 tysiąca reakcji z wykorzystaniem danych z naklejek. W 246 przypadkach, by uniknąć wypadku, wstrzymano na torach ruch pociągów. W 410 przypadkach wprowadzono ograniczenia prędkości i polecenie ostrożnej jazdy.

Jak informuje PKP liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych maleje. W 2019 roku w porównaniu z 2018 rokiem liczba wypadków z pojazdami na przejazdach kolejowo-drogowych zmniejszyła się aż o 11 procent.

W 2018 roku odnotowano 185 zdarzeń, a w 2019 roku 163. Od stycznia do maja 2020 roku było 58 zdarzeń. Liczba ta się zmniejszyła, gdyż w 2019 roku w tym okresie takich zdarzeń było 64.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera