Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja "Serce". Lotnicy pomogli w transporcie serca dla pacjenta Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

OPRAC.:
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Transport serca potrzebnego do przeszczepu
Transport serca potrzebnego do przeszczepu sierż. mech. Tomasz Baranowski z ZLP GSP KGP, podinsp. Małgorzata Barska z KMP w Zielonej Górze, st. sierż. Jacek Mężyk i mł.asp Paweł Kubanek z KPP w Tarnowskich Górach
Policyjni lotnicy z Warszawy pomogli w transporcie serca dla pacjenta Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Dzięki temu lekarze mogli przeprowadzić operację przeszczepu serca. Transport serca zajął 1,5 godziny zamiast 4 godzin, bo tyle by zajął transport drogą lądową.

Lotnicza pomoc w transporcie serca

W sobotę 28 sierpnia około południa koordynator pobrań narządów do transplantacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu zwrócił się do zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP o pomoc w transporcie serca dla jednego ze swoich pacjentów. Rozpoczęła się akcja "Serca". Liczył się czas. Transport lotniczy pomógł ograniczyć transport do 1,5 godziny zamiast 4 godzin.

Zobacz zdjęcia

- Mamy już pewnie doświadczenie w organizacji akcji "Serce", więc i tym razem szybka ocena sytuacji pozwoliła na podjęcie odpowiednich decyzji. Po uzyskaniu akceptacji komendanta głównego policji zadanie zostało zrealizowane przez załogę dyżurną w składzie: dowódca kom. pil. Karol Chaczko oraz sierż. mech. Tomasz Baranowski, operator SOL (System Obserwacji Lotniczej). Ze względu na lądowisko przyszpitalne umieszczone na dachu budynku o nośności do 4t użyto Bella 407GXi. Przed 14.00 policyjni lotnicy wystartowali ze swojej bazy na warszawskim Bemowie. Po uzupełnieniu paliwa w Poznaniu czekali na sygnał ze szpitala w województwie lubuskim. Przed 17.00 już z lekarzem transportującym serce na pokładzie wystartowali z lądowiska przy szpitalu na południowy-wschód. Lot wykonany był na hasło „GARDA”, co oznacza pierwszeństwo w powietrzu - relacjonuje insp. pil. Robert Sitek, naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP.

Musisz to wiedzieć

Poza pojedynczymi burzami, transport serca przebiegł spokojnie. Po 1,5 h śmigłowiec wylądował na lotnisku Katowice-Pyrzowice. Tam na płycie czekała już karetka pogotowia, która przewiozła serce do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- To już piąty raz w tym roku nasi lotnicy pomagali w transporcie serca dla pacjenta. Wcześniej transportowaliśmy je dla pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. Każda taka pomyślnie zakończona akcja to dla nas ogromna satysfakcja. Cieszę się, że kolejna załoga miała możliwość realizować to wyjątkowe zadanie, że także w ten sposób możemy pomagać - dodał insp. Robert Sitek.

W tej operacji liczył się przede wszystkim czas. Nie można było zwlekać z przeszczepem serca, a miało ono dosyć kilometrów do pokonania.

- Na przeszczep serca od chwili pobrania do chwili wszczepienia mają zaledwie 4 h. Na transport jest więc już naprawdę niewiele czasu. Każde opóźnienie może przekreślić szanse na dokonanie przeszczepu. Każda dodatkowa minuta, którą dostaje zespół transplantologów, to większa szansa na nowe życie dla każdego naszego pacjenta, dla którego jedynym ratunkiem jest przeszczep. To dar, za który nie jesteśmy w stanie wyrazić słów wdzięczności - mówi koordynator pobrań narządów do transplantacji Śląskiego Centrum, Krzysztof Tkocz.

Nie przeocz

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera