Akcja ratunkowa w masywie Babiej Góry
Do jednej z najtrudniejszych akcji minionego weekendu doszło w piątek. Kilka minut po godz. 16.00 ratownicy z Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku otrzymali zgłoszenie od turysty, który w partiach szczytowych Babiej Góry nie był w stanie odnaleźć szlaku, by bezpiecznie zejść z masywu. Warunki atmosferyczne były bardzo trudne - padał śnieg, wiał silny wiatr, widoczność wynosił 10 metrów.
- Ze stacji ratunkowej Markowe Szczawiny wyruszył skuterem na Przełęcz Brona dwuosobowy zespół dyżurnych, którzy dalej na nartach skiturowych udali się w kierunku szczytu Babiej Góry - poinformowała dzisiaj Grupa Beskidzka GOPR. Dodała, że o godz. 17.00 do dyżurki na Markowych Szczawinach dotarła pierwsza grupa wsparcia - po zabraniu dodatkowego sprzętu ratownicy udali się w górę jako zespół wspierający. Pomiędzy Zawoją a Markowymi Szczawinami odbywały się transporty kolejnych ratowników.
O godz. 17.30 do poszkodowanego dotarł pierwszy zespół i po zabezpieczeniu termicznym rozpoczął jego ewakuację w dół. W międzyczasie warunki atmosferyczne ulegały ciągłemu pogorszeniu. Około godz. 18.00 oba zespoły spotkały się w rejonie Kościółków i wspólnie kontynuowały zejście torując turyście drogę. Po przeszło godzinie ratownicy wraz z turystą dotarli pod Przełęcz Brona, skąd dalej skuterem i quadem zjechali na Markowe Szczawiny. Działania zostały zakończone po godz. 20.00.
Pijany turysta zgubił drogę
Z kolei w sobotę o godz. 22.45 ratownik pełniący dyżur nocny w szczyrkowskiej Centralnej Stacji Ratunkowejprzyjął zgłoszenie od operatora nr 112 o możliwym zaginięciu 45-letniego mężczyzny w rejonie Wielkiej Czantorii. O godz. 23.10 zaistniałą sytuację potwierdziła policja, prowadząc czynności związane z zaginięciem mężczyzny.
- Z wywiadu przeprowadzonego z osobą zgłaszającą wynikało, że grupa znajomych po wizycie w schronisku, gdzie spożywała alkohol, schodziła niebieskim szlakiem w stronę Poniwca. W trakcie schodzenia znajomi rozdzielili się - jeden z mężczyzn prawdopodobnie zabłądził - informuje Grupa Beskidzka GOPR.
Mężczyzna został odnaleziony przez swoich znajomych, którzy przekazali ratownikom ich dokładną lokalizację - turysta w stanie upojenia alkoholowego zszedł z niebieskiego szlaku około 500 m wzdłuż górskiego potoku i utknął w trudnym, bardzo stromym terenie.
- Na miejsce dotarli również strażacy, a następnie zespół ratowników GOPR, w tym ratownik medyczny, który zabezpieczył termicznie poszkodowanego (w III stopniu hipotermii - temp. głęboka zmierzona już w karetce wynosiła 27 st. C) i przygotował go do dalszego transportu, który prowadzono razem ze strażakami i policjantami - dodają goprowcy.
Osoba ratowana została ewakuowana i przekazania Zespołowi Ratownictwa Medycznego, a następnie przetransportowana do szpitala w Cieszynie.
Nie przeocz
- W tych 18 miastach w Śląskiem mieszkańcy mają najgorsze wykształcenie. Zaskoczeni?
- Te osoby nie zapłacą za pobyt w sanatorium. Jesteś wśród nich? Sprawdź!
- Zaczynamy drugi tydzień ferii. Weź dziecko do aquaparku. OTO TOP 7 NAJLEPSZYCH U NAS
- Włamywacze chwytają za klamki i oznaczają mieszkania w Katowicach
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Lukas Podolski trzeci raz został ojcem - zobacz ZDJĘCIA dzieci i żony „Poldiego”
- Kiedy pojedziemy ekspresową S1 w Beskidach? Prawdopodobnie dopiero pod koniec 2024 r.
- Najwyższy szczyt świata w Beskidach? To jedenastotysięcznik! Kto to wymyślił?
- Jak wygląda „Śląski Czarnobyl"? Zobacz zdjęcia i poznaj historię WIELKIEJ HUTY
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Active Czarny
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 3-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny
Waga: 46,5 gWymiary: 45,4 x 45,4 x 10,5 mmTyp (dam…
kup teraz

Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Graphite Black Amazfit GTS 3 to potę…
kup teraz

Amazfit GTR 3 Pro Brązowy
Duży ekran Ultra HD Amoled. Zaprojektowany w klasy…
kup teraz

GARMIN Fenix 7 Srebrno-szary (100254001)
Jest 7 dni w tygodniu, a zegarki z serii fēnix 7 s…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót