Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Al Jazeera w Bytomiu: Czy pokazali całą prawdę?

Magdalena Nowacka - Goik
Al Jazeera w Bytomiu : Arabska telewizja zrobiła reportaż o wyludniającym się mieście. Teza: Bytom powoli umiera. Obecnie w mieście mieszka 156 tysięcy 408 osób. Wymeldowało się 5660. Zameldowało 4243

Al Jazeera w Bytomiu : Arabska telewizja zrobiła reportaż o wyludniającym się mieście. Teza: Bytom powoli umiera. Obecnie w mieście mieszka 156 tysięcy 408 osób. Wymeldowało się 5660. Zameldowało 4243

Od kilkunastu dni w sieci krąży dwuminutowym materiał telewizja Al Jazeera English. Materiał pokazuje Bytom jako miasto wyludniające się, z którego ludzie masowo wyjeżdżają do pracy na emigracji. Młoda dziewczyna, pokazana w materiale jedzie do hotelu w Londynie. Żegna ją grupka przyjaciół. Potem już standard - pokazana pusta ulica w Bobrku, opustoszały plac zabaw, człowiek zbierający coś na złom. Plus starsze panie wychodzące z kościoła. Co chyba ma sugerować, że w Bytomiu zostali już tylko sami seniorzy. Bo dzieci rodzi się za mało.

Zdaniem jednych, to scenariusz przerysowany, a z Bytomia zrobiono "śląskiego kozła ofiarnego". Zdaniem innych - smutna rzeczywistość. W materiale jest też informacja, że Bytom ma obiecane 100 mln euro z unii. Co może być dla niego ratunkiem.

Jak jest naprawdę? Kilka liczb - Bytom liczy sobie obecnie 156 tysięcy 408 mieszkańców. W 2014 roku urodziło się 1671 dzieci, a zgonów odnotowano 2176. Zameldowały się u nas 4234 osoby, wymeldowało 5660. Na koniec 2009 roku w mieście żyło 168,8 tys. osób. Na koniec 2013 -157,8 tys. W ciągu 4 lat ubyło 11 tysięcy osób. To oznacza co miesiąc 240 osób mniej. Ale tendencja powoli się zmienia. Bo w ciągu ostatniego roku miasto opuściło 1392 osoby (w tym część wyjechała, część zmarła).

W ramach unijnego projektu, od 2009 do 2012 roku badano Bytom jako miasto wyludniające się. Nad raportem pracował m.in. Robert Krzysztofik, naukowiec z Uniwersytetu Śląskiego, który wypowiada się w materiale arabskiej telewizji. Bytom został wtedy uznany wśród badanych miast za to, będące w najgorszej sytuacji. - Nie ulega wątpliwości, że Bytom zmienia się we wszystkich obszarach jego funkcjonowania - przyznaje Izabela Miracka, psycholog, od 40 lat związana z Bytomiem, autorka pracy "Postrzeganie zmian w mieście Bytom a psychologiczna perspektywa czasu jego mieszkańców". - Transformacji ulega zarówno potencjał ekonomiczny miasta, jak i struktura lokalno-społeczna jego mieszkańców - mówi. Zwraca jednak uwagę na to, że największym potencjałem Bytomia, który należy wykorzystać, jest coraz liczniejsza grupa mieszkańców zaangażowana w sprawy miasta.

- Programy takie, jak reportaż telewizji Al Jazeera, z psychologicznego punktu widzenia nie pełnią roli manipulacyjnej, mogącej prowadzić do zachowań konformistycznych. Natomiast niewątpliwie przyczyniają się do negatywnej reklamy i niekorzystnego odbioru Bytomia, przez osoby niezorientowane w podłożu tematu - mówi psycholog. Większość tych, którzy obejrzeli materiał, odbiera go w taki sposób. Patrząc z perspektywy bytomianina, mieszkańca Śląska czy po prostu Polaka. Ale nie zdajemy sobie sprawy, że być może materiał ma zupełnie inne przesłanie. I bynajmniej nie chodzi tu na skupianiu się na samym Bytomiu. - Subiektywnie odbieram ten materiał myśląc, że być może celem dziennikarza Tima Frienda było przedstawienie w negatywnym świetle zjawiska powiększania się grupy imigrantów w Wielkiej Brytanii. Sprzyja temu przybierająca na sile kampania wyborcza, której elementem są oszczerstwa kierowane pod adresem Polaków przez brytyjskiego nacjonalistę Nigela Farage'a - lidera Partii Niepodległości - dodaje Miracka.

Brak perspektyw - brak miejsc pracy. Słaba współpraca mieszkańców z władzami miasta. Obojętność, zniechęcenie. Tak odpowiadali nam ludzie, pytani o to, dlaczego ludzie opuszczają Bytom.

Wina po obu stronach?

Sebastian Kozielski, Człowiek roku Bytomia 2014 w naszym plebiscycie, najpierw mieszkał w Lublińcu, następnie wyjechał do Niemiec, potem na 3 lata został bytomianem. Miesiąc temu Bytom opuścił i wrócił do Berlina. Jak dał do zrozumienia na Facebooku, mimo sukcesów społecznych nie do końca podobały mu się działania władz miasta.
Paweł Winiarski, który działa w Inicjatywie Ulicy Mickiewicza i Miasto dla Mieszkańców, mieszka natomiast w Bytomiu od urodzenia. Nie myślał o emigracji i nie chce się wyprowadzać. Ale rozumie tych, którzy tak robią. - Poza kwestią braku miejsc pracy, drugą jest brak dobrej współpracy władz miasta z mieszkańcami. Jako inicjatywa społeczna mamy porównanie, bo rozmawiamy z podobnymi w innych miastach. Przykładem może być np. budżet obywatelski. Z 30 propozycji mieszkańców, uwzględnione są zaledwie trzy. Chociaż reszta była ważna, a nie generująca kosztów. Mam trochę takie wrażenie, że władze chcą przedstawiać gotowe projekty i nie są elastyczne pod tym względem - dodaje. Przyznaje jednak, że wina nie leży tylko po jednej stronie. Bo i spora grupa mieszkańców jest obojętna na sprawy Bytomia. Nie ma zacięcia obywatelskiego. Społeczników mamy dużo, ale to wciąż te same osoby. Na akcje też stawia się sporo mieszkańców. Ale poza tym dotyka ich marazm. - Tu jednak czasem na zniechęcenie ma wpływ obojętność urzędników i władz na wizerunek Bytomia. Za mało o miasto dbają - mówi. I podaje przykład choć naszego rynku (dalej nie został sprzątnięty po zimie, o czym pisaliśmy) czy fatalnego stanu ulicy Dworcowej. No właśnie, Dworcowa. Są tu przede wszystkim banki - 10, pięć sklepów typu "za 2 złote". Na szczęście jest też 12 sklepów odzieżowych i 5 obuwniczych. Plus 4 spożywcze, 2 jubilerskie, księgarnia i biuro podróży. W ostatnim czasie przybyły dwa lokale gastronomiczne, których jest tu 6.
Maciej Kalisz i jego narzeczona Justyna prowadzą od ok. 2 lat herbaciarnię na Rycerskiej. - Ja wierzę w Bytom. Ale trzeba tu ściągnąć naprawdę dużego przedsiębiorcę. Takiego, który oferuje z miejsca np. 2 tys. miejsc pracy - mówi.

Zdanie władz: nie jest źle

A jak wygląda handel w całym mieście? Od 1 stycznia do końca marca pracownicy referatu działalności gospodarczej przyjęli 207 wniosków o wykreślenie działalności, 147 o zawieszenie. Wznowienie - 74, rozpoczęcie - 205. - Ściągają do nas nowi przedsiębiorcy, a liczba zameldowanych świadczy o utrzymywaniu poziomu. Trudno więc mówić, że Bytom się wyludnia - komentuje Aleksandra Szatkowska, rzeczniczka UM w Bytomiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!