W środę, 20, stycznia, jakość powietrza wciąż będzie bardzo niekorzystna. Jest duże prawdopodobieństwo przekroczenia wartości dobowej pyłu PM10 (200 µg/m3). Dlaczego ostatnio ciągle słyszymy o smogu? Powodem są warunki meteorologiczne. Obecna pogoda utrudnia rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń.
Najbardziej narażeni na drażniące działanie pyłu zawieszonego są osoby, które cierpią z powodu przewlekłych chorób serca, a zwłaszcza osoby, które chorują na niewydolność serca, czy chorobę wieńcową. Takie osoby mogą czuć się gorzej i odczuwać ból w klatce piersiowej. palpitacje serca, brak tchu i znużenie.
Smog jest też sporym utrudnieniem dla osób, które cierpią na przewlekłe choroby układy oddechowego, takie jak astma, czy przewlekła choroba płuc. Zwiększenie zawartości pyłu w powietrzu może nasilić takie dolegliwości, jak kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Nie tylko chore osoby mogą mieć takie dolegliwości. Drażniący pył może również wywołać takie stanu u osoby zdrowej. Na podrażnienia związane ze smogiem narażone są też dzieci i osoby starsze.
Zobaczmy jakie powinny zostać podjęte środki ostrożności związane z alarmem smogowym. Jeżeli stężenie dobowe pyłu PM10 jest na poziomie 200 – 300 µg/m3 to powinno się unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Nie powinno się także ćwiczyć na dworze, czy wykonywać czynności, które związane są z wysiłkiem fizycznym.
Jeśli dobowe stężenie pyłu przekroczy poziom 300 µg/m3 wtedy osoby, które są najbardziej narażone na szkodliwe działanie pyły powinny zostać w domach i nie przemęczać się. Zaleca się unikanie otwartej przestrzeni.
*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?