Alarm smogowy woj. śląskiego: Najgorsze powietrze w Gliwicach, Zabrzu, Częstochowie i Rybniku

Redakcja
Smog nas zabija! Zobacz, jakie wartości stężeń szkodliwych substancji zostały zanotowane w ostatnich dniach i jakie są przewidywania na najbliższe dni
Smog nas zabija! Zobacz, jakie wartości stężeń szkodliwych substancji zostały zanotowane w ostatnich dniach i jakie są przewidywania na najbliższe dni joanna urbaniec
Gwałtownie wzrasta stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu w woj. śląskim. Pomiary w stacjach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach są alarmujące. Najgorsza sytuacja panuje w rejonie Rybnika, Zabrza, Gliwic, Częstochowy i Tychów. Nie wychodźcie z dziećmi na spacer, unikajcie otwierania okien!

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach od początku listopada alarmuje o znacznie podwyższonych wartościach stężeń szkodliwych substancji w powietrzu.

W dniu 02.11.2015 r. wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń: 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach: w Bielsku-Białej o 72%, Sosnowcu o 70%, Tychach o 52%, Rybniku o 48%, Dąbrowie Górniczej o 46%, Żywcu o 46%, Wodzisławiu o 42%, Gliwicach o 36%, Zabrzu o 32%, Częstochowie (stacja komunikacyjna) o 30%, Częstochowie o 10%, Katowicach o 10%.

ALARM SMOGOWY DLA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO AKTUALIZACJA 6.11.2015
WSZYSTKIE MIASTA MAJĄ PRZEKROCZONE STĘŻENIA PYŁU

Jeszcze gorsza sytuacja nastąpiła w środę, 4 listopada dniu 04.11.2015 W Aglomeracji Górnośląskiej i Rybnicko-Jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach wystąpiły przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3).

Dokładne wartości stężeń pyłu zawieszonego zobacz poniżej

Dlaczego pogarsza się jakość powietrza w woj. śląskim?
Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB informuje, że województwo śląskie znajduje się w pod wpływem układu wysokiego ciśnienia. Z południowego zachodu napływa ciepłe powietrze polarno-morskie. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna. W aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach wystąpią przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3). Lokalnie mogą wystąpić przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

Alarm smogowy
W dniu 05.11.2015 województwo śląskie nadal znajdować się będzie pod wpływem wyżu, w ciepłej masie powietrza polarno-morskiego. Wiatr będzie słaby, zmienny. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna. Nadal mogą występować przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny być w granicach dopuszczalnych wartości.

Co trzeba robić w czasie alarmu smogowego?
Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:

  1. osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
  2. osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc),
  3. osoby starsze
  4. dzieci.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.

Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:

  • w przypadku poziomu 200 – 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, a pozostałe osoby powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym.
  • w przypadku przekroczenia poziomu 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10  najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.

Wojewoda Śląski zwraca się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o ograniczenie na czas przekroczeń poziomu alarmowego:

  1. spalania paliw złej jakości takich jak muły i miały węglowe oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła),
  2. palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań,
  3. wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia
  4. spacerów z dziećmi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Alarm smogowy woj. śląskiego: Najgorsze powietrze w Gliwicach, Zabrzu, Częstochowie i Rybniku - Dziennik Zachodni

Komentarze 39

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mon(dr)aLISA
TO WIEKSZE MIASTA - A TE MALE !? Prosze sprawdzic taka dziure (ponoc lesny zakatek Polski) jak Kalety. Bez maski p-gaz sie tu nie wybierajcie, wies z prawami miejskimi bez gazu, totalnie zagazowana dziura. Bez cwntralnej cieplowni, kazdy sobie dymi bez zadnych uwarunkowan, spalane jest wszystko w przydomowych kotlowniach, trujace substancje wkradaja sie do domow, dziura zapomniana przez bogow i wladcow Unii Europejskiej !!!
B
Bytomianin
Mam nieodparte wrażenie że owy mityczny smog to nowy skok na kasę. Chyba wszyscy pamiętamy jak cała Europa 10 lat temu szczepiła się na chorobę która nie istniała. Politycy mają ciąg do tego by stworzyć chorobonośny problem który nie istnieje, i potem go zwalczać, zarabiając na tym setki miliardów , jeżeli nie biliardów euro. I cóż z tego że szczepionka przeciw świńskiej grypie była szkodliwa dla zdrowia?, biznes farmaceutyczny skorumpował polityków, a ci zmusili prawnie do szkodliwego szczepienia hołotę, czyli nas. Ten smog śmierdzi, ale korupcją.
G
Gosc
Kazda Gmina musi rozwiazac problem a nie my zwykli ludzie niektorzy nie wiedza co to ekologia i pala wszystko.Z blokami nie ma problemu bo sa podlaczeni do sieci.Dlaczego nie mozna to zrobic z innymi domami.
t
tomek
To wina PIS.
e
ekoboss
Miałem okazję przejeżdżać przez miejscowość Świerklany pozdrawiam serdecznie tamtejszych mieszkańców jak widać tam szczególnie ładuje się do pieców co widać po mega zadymieniu całej okolicy...
p
pp
ludzie nie mają kasy? a może ludzie są egoistami i mentalności prymitywa - przejdź się po osiedlach wypasionych domków - popatrz, co często wylatuje z ich kominów... to nie kwestia kasy
J
Jorg
więcej mułu i plastykowych śmieci !!!
A
Adam z Zawiercia.
Szanowny Panie KszKsz: Po pierwsze paląc plastykiem to do Twej wiadomości
każdy komin rozsypie się w jednym sezonie. Po drugie od wieków palono i pali się węglem i nazwy Smog nikt nie znał. Po trzecie,wyeliminujmy ilość samochodów w rodzinie.! Po kolejne oduczmy co niektórych jeździć samochodem "DO KIBLA" Po kolejne zlikwidujmy wszystkie reklamy farmaceutyczne a społeczeństwo będzie zdrowsze . SMOG jako taki przeszkadza każdemu mającemu MUCHY w nosie i wysokie aspiracje.
Ponad to wszystko mamy władzę która za odpowiednią opłatę zezwala na wysypiska śmieci a nie na utylizację a to z kolei to 30% wszelkich chorób.
Węgiel jako środek energetyczny nie musi być tak drogi bo jego wydobycie
jest w sumie tanie , to wina władzy która nalicza nam wszelkiego typu podatki i akcyzy. O ile władzy chodziło by o nasze zdrowie i ekologię w kraju to nie zarabiali by parokrotnie na tonie węgla lub nawet GAZU . Co jest w zasięgu
prawie każdego z obywateli ale władza nas DOI ile tylko się da. A więc proszę nie zasiewać propagandy PRL-owskiej.!!! Wszystkiemu są winne SPÓŁKI powstałe po PRL-u "Nowobogackie" Podobnie sprawa ma się z Energetyką w Polsce gdzie dolicza się kilometry przyłączy i Waty do każdej kWh...
M
Mona
To nie przez samochody.Jakoś latem tego nie ma.Ludzie kasy nie mają.Palą czym się da.Są to śmieci,butelki,stare ubrania.Smród niesamowity,a dym z kominów czarny.
L
LUDER
KUP IM GAZ S ZSRR I PIECE -GAZOWE
J
Jurej
Gdzie jest straż miejska .?
pola
Zaczął się sezon grzewczy. Wiele kamienic wciąż jest na piece węglowe a tam spalają również śmieci... auta nie wydała ja pyłu.
G
Gość
Rodacy palcie wszystkim tylko nie papierosy bo one prowadza do smierci.
G
Gość
Rodacy palcie wszystkim tylko nie papierosy bo one prowadza do smierci.
p
pampers
Polska to jest ciekawy kraj ,nie tak dawno dupiono o wyborach Dudy ,potem o wyborach Beaty a teraz po wyborach o Rzadzie ktorym bedzie rzadzil kartofel. Przyznam sie ,ze na miechu pokozali mi sie z tego wszystkiego schuppe-lupiez. To dobrze ,ze nie mendy bo staro by myslala ,ze bylem na lewiznie a mnie juz nie stoi ta wilglo cygara.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie