Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Alarmy bombowe przed maturami w woj. śląskim. Ponad 60 zgłoszeń

Monika Chruścińska-Dragan, Olga Krzyżyk
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Fałszywe alarmy bombowe przed egzaminami maturalnymi w województwie śląskim. Dyrektorzy ponad 60 szkół w Śląskiem otrzymali przed maturą z matematyki sygnały o różnych zagrożeniach. O każdym takim przypadku informowana była policja. Zgłoszenia zostały przyjęte i sprawdzone, ale nie ma informacji, by gdzieś potrzebna była ewakuacja i przerwano maturę. Policja ustala osoby odpowiedzialne za fałszywe alarmy bombowe.

Alarmy bombowe w szkołach w woj. śląskim

Do szkół w województwie śląskim trafiła informacja o różnych zagrożeniach. Pierwsze fałszywe zgłoszenia alarmów bombowych dotarły do szkół w poniedziałek, 8 czerwca, czyli z pierwszym dniem egzaminów maturalnych. W dniu matury z matematyki również pojawiły się fałszywe alarmy. Łącznie takie sygnały dotarły do ponad 60 szkół w Śląskiem m.in. w Tychach i Dąbrowie Górniczej.

- Otrzymaliśmy we wtorek od dyrektorów szkół informacje o ponad 60 zgłoszeniach różnych zagrożeń. CKE otrzymało wcześniej zalecenia od funkcjonariuszy CBŚP, że wszelkie zgłoszenia wysyłane z adresu mejlowego o konkretnej końcówce są niskiej wiarygodności - wyjaśnia Robert Wanic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. Stąd szkoły nie musiały być ewakuowane.

Przed egzaminem maturalnym z matematyki dyrektorzy wielu szkół otrzymali mejle z informacją o podłożonych bombach w placówkach. W Tychach takie zgłoszenie dotyczyło siedmiu szkół, a w Dąbrowie Górniczej dziewięciu. W wielu innych miastach również pojawiły się te niepokojące sygnały. Szkoły jednak były przygotowane na taką ewentualność.

- Dyrektorzy szkół ustalili wcześniej zasady współpracy z policją na wypadek takich zdarzeń. W zależności od tego, jak szkoły były zabezpieczone, takie policjanci podejmowali działania. Nie mam zgłoszeń, aby gdzieś zakłóciło to rozpoczęcie egzaminu o czasie – zapewnia dyrektor OKE.

Wielu dyrektorów szkół w woj. śląskim trzymało anonimowe zgłoszenie, którego wynikało, że w szkole może być ukryta bomba. O razu powiadomili o tym fakcie policję i straż pożarną. Jak podają służby, wszystkie te zgłoszenia były fałszywymi alarmami o niskiej wiarygodności.

Musisz to wiedzieć

- Oczywiście policjanci sprawdzają każde zgłoszenie. Nie mam jednak sygnału, by w któreś ze szkół w woj. śląskim potrzebna była ewakuacja. Były to zgłoszenia o niskiej wiarygodności - informuje młodszy aspirant Olaf Burakiewicz z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Nie ma informacji, aby uczniowie którejś ze szkół w ogóle nie przystąpili do matury. Policjanci pracują nad zlokalizowaniem źródła fałszywych alarmów bombowych. Za podanie takiego fałszywego alarmy bombowego grozi odpowiedzialność karna.

Sprawcy fałszywych alarmów mogą obawiać się pozbawienia wolności, a także grożą im kary finansowe. Osoba ta podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Za wszczęcie alarmu może zostać ukarany ktoś niepełnoletni, bo już osoba w wieku 15 lat.

Matura 2019. Alarmy bombowe w szkołach w całym kraju

W 2019 również pojawiła się fala fałszywych alarmów bombowych przed maturami. W drugim dniu egzaminów maturalnych znów pojawiły się informacje o podłożonych w szkołach ładunkach wybuchowych. Alarmy bombowe ogłoszone m.in. w Tychach, Będzinie, Jastrzębiu, Rybniku i innych miastach.

Już w zeszłym roku policjanci informowali różne urzędy i instytucje, a także szkoły o tym, że w tygodniu maturalnym może wystąpić seria fałszywych alarmów w szkołach, których celem jest sparaliżowanie przebiegu egzaminu maturalnego. Funkcjonariusze apelowali do dyrekcji placówek o zachowanie rezerwy i spokoju w takiej sytuacji, nie mniej o każdorazowe zgłaszanie tego faktu jednostce policji.

[promo]1071;1;Bądź na bieżąco i obserwuj [/promo]

od 7 lat
Wideo

Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera