Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alarmy Smogowe chcą zaostrzenia uchwały antysmogowej ZDJĘCIA

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Alarmy Smogowe chcą zaostrzenia uchwały antysmogowej
Alarmy Smogowe chcą zaostrzenia uchwały antysmogowej Bartosz Wojsa
Realizacja uchwały antysmogowej następuje bardzo powoli, dlatego składamy petycję, która ma na celu zaostrzenie i przyśpieszenie działań wymiany najstarszych pieców, produkujących smog, przez który w woj. śląskim rocznie umiera 6 tys. osób - mówią przedstawiciele Alarmów Smogowych z województwa ślaskiego. Dziś, 18 marca, złożyli petycję w tej sprawie na ręce marszałka woj. śląskiego.

Dzisiaj, 18 marca, przedstawiciele wszystkich Śląskich Alarmów Smogowych składają petycję na ręce marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego w sprawie zaostrzenia uchwały antysmogowej. Chodzi przede wszystkim o skrócenie czasu na wymianę najstarszych pieców w domostwach, czyli tak zwanych kopciuchów.

Zobaczcie zdjęcia z:

- Mamy bardzo duże możliwości wymiany tych starych kotłów w krótkim czasie między innymi dzięki licznym dofinansowaniom, dlatego uważamy, że ta petycja jest wskazana - mówił Krzysztof Olszak z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego. - Chodzi o zmianę kilku punktów uchwały antysmogowej, której realizacja następuje powoli. Ta petycja ma na celu zaostrzenie i przyśpieszenie prowadzonych w tej sprawie działań - podkreślał.

Jak mówił Jerzy Bryk z Mysłowickiego Alarmu Smogowego, jednocześnie reprezentujący Śląskie Alarmy Smogowe, z powodu smogu, którego głównym powodem są stare, domowe piece na węgiel, umiera w woj. śląskim rocznie wiele osób. - To 6 tys. ludzi rocznie - podkreślał. - Chcemy, by termin na wymianę tych najstarszych pieców skrócić do końca 2021 roku, czyli moglibyśmy ich jeszcze używać przez trzy lata, a nie przez siedem, jak jest to obecnie zapisane w uchwale antysmogowej. Z kolei użytkowanie pieców klasy 3 i 4 skrócić jeszcze do okresu pięciu lat. Uważamy, że takie zmiany są możliwe i konieczne - mówił.

Z informacji przekazanych przez przedstawicieli Alarmów Smogowych wynika, że z domów woj. śląskiego musi zniknąć ok. 700 tys. przestarzałych kotłów na węgiel, które są główną przyczyną wiszącego nad województwem smogu. Na ich likwidację, a także ocieplanie domów jednorodzinnych czy montaż instalacji korzystających z odnawialnych źródeł energii, premier Mateusz Morawiecki obiecał 103 miliardy złotych dotacji w okresie 10 lat. - We wrześniu 2018 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program Czyste Powietrze i Polacy ruszyli po pieniądze - podkreślali.

Do 26 lutego w WFOŚiGW w Katowicach złożono 4338 wniosków w tej sprawie, a z beneficjentami podpisano jedynie 89 umów - tak wynika z danych przedstawicieli AS. Kolejne 169 wniosków uzyskało pozytywną decyzję o wsparciu i skierowaniu do podpisania umów. - Żeby założone przez NFOŚiGW efekty zostały osiągnięte, każdego roku w ramach programu, modernizacji powinno być poddanych średnio 70 tys. domów, a więc każdego roboczego dnia roku należałoby podpisać około 200 umów - wskazuje Aleksandra Antes Szewczyk w imieniu Alarmów Smogowych z woj. śląskiego zrzeszonych w Polskim Alarmie Smogowym.

- Nasz niepokój budzi fakt, iż WFOŚiGW w Katowicach nie jest w stanie zapewnić dogodnej i szybkiej obsługi wnioskodawców. W kanale dystrybucji środków programu nie uwzględniono gmin z woj. śląskiego, będących znacznie bliżej mieszkańców niż siedziba funduszu w Katowicach lub jego filia w Częstochowie czy Bielsku-Białej. Nie wzięto pod uwagę, że w woj. śląskim fundusz będzie musiał rozpatrywać ponad 200 wniosków dziennie, aby założone cele programu zostały zrealizowane - mówi Aleksandra Antes Szewczyk.

W związku z tym do prezesa WFOŚiGW w Katowicach, Tomasza Bednarka, również skierowano apel, który dotyczy:

  1. Jak najszybszego stworzenia systemu dystrybucji programu na poziomie lokalnym, np. gmin i urzędów miast, co umożliwi beneficjentom łatwy dostęp i zapewni sprawną obsługę beneficjenta. Taki model, w którym program państwowy jest przekazywany za sprawą samorządów lokalnych, sprawdził się w przypadku programu 500+. Apelujemy o wykorzystanie już istniejących doświadczeń także w przypadku programu Czyste Powietrze,
  2. Uproszczenie biurokratycznych i przewlekłych procedur występujących przy obsłudze i rozpatrywaniu wniosków.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Tak wygląda willa generała Ziętka w Ustroniu

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo