Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ale odjazd! Tu się będą uczyć studenci stomatologii

AGA
Wizualizacja nowego Centrum
Wizualizacja nowego Centrum ŚUM
Nowa inwestycja Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Teraz studenci będą manekinom borować i wyrywać zęby, a może i wstawiać implanty.

Niecały rok po otwarciu największego w Polsce Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny ma już gotowy projekt budowy drugiego takiego obiektu - tym razem z myślą o studentach medycyny i stomatologii z Zabrza. Nowy budynek ma stanąć na terenie kampusu w Zabrzu-Rokitnicy.

Budowa drugiego Centrum pozwoli Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu jeszcze skuteczniej dostosować ofertę edukacyjną do wprowadzonej reformy kształcenia lekarzy i lekarzy-dentystów, likwidującej staż podyplomowy. Pozwoli również na efektywniejsze budowanie programów nauczania opartych na efektach kształcenia.

ZOBACZ KONIECZNIE:NOWA SIEDZIBA BIBLIOTEKI GŁÓWNEJ ŚLĄSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO [ZDJĘCIA I WIDEO]

Nowe Centrum zapowiada się imponująco - w czterokondygnacyjnym budynku znajdą się pomieszczenia symulacji medycznej (m.in. blok operacyjny, sala intensywnej terapii medycznej, sala porodowa,sala pediatryczna, sala łóżkowa ćwiczeniowa, sala ćwiczeniowa ogólna) oraz ratownictwa medycznego (symulator ambulansu, sale Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Izba Przyjęć) podobne do tych, które funkcjonują w już istniejącym Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Nowością będą pomieszczenia ćwiczeń i symulacji stomatologicznej, których nie ma w Katowicach. Prawie całe drugie piętro budynku zajmą pracownie stomatologiczne i laboratoria (m.in. pracownia materiałoznawstwa, laboratoria (gipsu, obróbki cieplnej, metalu, porcelany), pracownia protetyki, ortodoncji i dysfunkcji,chirurgii, radiologii, sala operacyjno - ambulatoryjna stomatologiczna, pracownia stomatologii zachowawczej, endodoncji, pedodoncji). Sale symulacyjne wyposażone będą w system audio-wideo umożliwiający nagrywanie sesji symulacyjnych. System komputerowy połączy te nagrania z zapisem parametrów fizjologicznych symulatora oraz zapisem czynności wykonanych przez ćwiczących. Gotowy zapis dający pełen obraz sesji symulacyjnej będzie następnie odtwarzany i omawiany podczas debriefingu. Obok pomieszczeń symulacyjnych w Centrum znajdą się również pomieszczenia wyposażone w infrastrukturę pozwalającą na kompleksowe wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych ( m.in. multimedialne sale wykładowo- ćwiczeniowe, czytelnia multimedialna.
- Zamierzamy również wykorzystać teren wokół obiektu - zdradza plany uczelni Rektor SUM prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki - powstanie tam zewnętrzny poligon ratowniczy do ćwiczeń wraz z urządzeniami terenowymi. Dzięki temu zwiększy się możliwość współpracy Uczelni ze służbami ratunkowymi (policją, strażą pożarną, ratownictwem medycznym). Wspólne ćwiczenia pozwolą na lepsze wyszkolenie i efektywniejszą współpracę służb systemu zarządzania kryzysowego, a co za tym idzie ich lepsze przygotowanie do działań w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. Potrzebę budowy krajowej sieci centrów symulacji medycznej dostrzegło także Ministerstwo Zdrowia.

- W ramach środków na inwestycje budowlane na 2012 r. Ministerstwo przeznaczyło dla uczelni medycznych 3 miliony złotych na dofinansowanie prac projektowych przy tworzeniu sieci CSM. Skorzystaliśmy z tej możliwości i dzięki temu mamy już gotowy projekt, który pozwoli uczelni starać się o środki na realizację tej inwestycji - tłumaczy Izabella Krzak - dyrektor ds. Inwestycji i Eksploatacji w Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

Koszt budowy i wyposażenia Centrum wyceniono na około 43 mln zł.

- Dla Uczelni to ogromna kwota, ale przykład Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach pokazuje, że pozyskanie środków na takie przedsięwzięcie jest całkiem realne. Tamten projekt udało się zrealizować w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Liczymy, że także w nowej perspektywie finansowej UE znajdą się środki na budowę podobnych obiektów - dodaje Rektor SUM. Tym bardziej , że o pozyskanie środków finansowych z funduszy unijnych na tworzenie centrów symulacji medycznej zabiega również Ministerstwo Zdrowia - zapewniał o tym w styczniu tego roku wiceminister Krzysztof Chlebus, odpowiadając na interpelację poselską w sprawie zagrożenia niedoborem lekarzy w systemie ochrony zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty