Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aleja Frytkowa w Częstochowie: szpetny wygląd, szpetna nazwa ul. Piłsudskiego

Janusz Strzelczyk
Na ulicy Piłsudskiego stawiane są budki, jakie kto chce. Miasto nie ma wpływu na ich estetykę, bo grunt nie należy do miasta
Na ulicy Piłsudskiego stawiane są budki, jakie kto chce. Miasto nie ma wpływu na ich estetykę, bo grunt nie należy do miasta Janusz Strzelczyk
Ulica Piłsudskiego w Częstochowie nazywana jest aleją Frytkową. Frytki są tam sprzedawane z licznych, przeróżnych budek, niemal wszystkich wątpliwej urody. Czy coś da się z tym zrobić?

20 i 21 czerwca odbędzie się czwarty Festiwal Kultury Alternatywnej Frytka Off. Festiwal ma wprowadzać, albo przywracać, ulicę Piłsudskiego na salony miasta.

- Piłsudskiego bezpośrednio graniczy z aleją Najświętszej Maryi Panny, która po rewitalizacji jest piękna, a na Piłsudskiego stoją budy z frytkami - skarży się Mieczysław Sroka, mieszkaniec kamienicy przy Piłsudskiego.

Przed wojną była to ulica reprezentacyjna na równi z aleją Najświętszej Maryi Panny. - Ulica Piłsudskiego została częściowo, do skrzyżowania z ulicą Katedralną, wyremontowana - wyjaśnia Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

- Miasto nie ma wpływu na estetykę punktów sprzedaży frytek i innych artykułów, bo stoją na gruntach Skarbu Państwa, administrowanych przez PKP. W tym roku powstanie dokumentacja kapitalnego remontu ulicy Piłsudskiego od skrzyżowania z Katedralną do Piotrkowskiej, czyli do końca Piłsudskiego. Remont w przyszłym roku.

Festiwal Frytka OFF (nazwany tak od nieoficjalnej nazwy ulicy Piłsudskiego - aleja Frytkowa) ma także poprawić wizerunek okolic Piłsudskiego z ulicą Katedralną i przyległościami. Ulica Piłsudskiego to piękny secesyjny hotel Polonia, który jest sukcesywnie odnawiany. Znakomitym pomysłem było zaaranżowanie w oknach wystawowych wystawy malarstwa na parterze Polonii, gdzie działa centrum handlowe.
Aranżacja była dziełem Władysława Ratusińskiego, artysty malarza, członka zespołu do spraw estetyki miasta w Urzędzie Miasta. Ratusiński do współpracy zaprosił artystów plastyków i fotografików z Częstochowy.

Piłsudskiego i okolica to miejsce, gdzie siedziby znajduje coraz więcej placówek kultury. Przy samej Piłsudskiego jest Konduktorownia Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Były kolejowy budynek został wyremontowany za 2 miliony złotych. W Konduktorowni organizowane są wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii, odbywają się koncerty.

Z ulicy Piłsudskiego jest pięć minut piechotą do Galerii Malarstwa i Rzeźby XIX i XX wieku przy ul. Katedralnej 8. Wewnątrz są zachowane i odrestaurowane polichromie ścienne i sufitowe, stiuki oraz zabytkowe piece.

Wciąż jednak ulica Piłsudskiego i Katedralna nie należą do bezpiecznych miejsc.

CZY ULICA PIŁSUDSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE STANIE SIĘ WIZYTÓWKĄ MIASTA? NAPISZ KOMENTARZ


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!