Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alergia: pięć prawd o alergii, których nie znasz. Myślisz, że jesteś przeziębiony? A to alergia WIDEO

Aga
Jak sobie radzić z alergią?
Jak sobie radzić z alergią? Pawel Relikowski
Symptomy uczulenia pojawiają się przez całe życie, często sezonowo, mocno obniżając jego jakość. Mając na uwadze ten fakt, prawdziwe będzie stwierdzenie, że alergia jest chorobą przewlekłą. Nieleczona może prowadzić do groźnego powikłania – astmy oskrzelowej.

Wszystkiemu winne są alergeny, inaczej antygeny, które nie posiadają jednolitej budowy chemicznej i nie dają się sklasyfikować. Stanowią je substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, ale nie tylko. Uczula również kurz, dym papierosowy i smog, a nawet środki czystości i kosmetyki. Krótko mówiąc, alergenem może być wszystko.

Alergia została uznana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Dopada ona mieszkańców wszystkich zakątków świata. Z roku na rok naukowcy informują o nowych nietolerancjach. Choć alergie to jeden z głównych tematów dzisiejszych rozmów i wiadomości, nadal mało o nich wiemy.

Jak podaje Europejska Akademia Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI) w raporcie dotyczącym alergii, szacuje się, że do roku 2025 aż połowa mieszkańców Europy będzie borykała się z choćby jednym typem alergii. Bez względu na to, czy są to pyłki, nietolerancje pokarmowe czy konserwanty - niepokojące dane zmuszają nas do poznania naszego głównego wroga, alergii.

Jak skutecznie walczyć z alergią? Wszystko zależy od tego, co nas uczula. Z alergiami skórnymi, pokarmowymi czy wziewnymi pomoże nam właściwa diagnoza postawiona przez specjalistę oraz terapia farmakologiczna. W przypadku alergenów, które pojawiają się w naszym domu, konieczne jest precyzyjne sprzątanie przy użyciu odpowiednich produktów oraz detergentów.

Chorują nie tylko dzieci. Alergia może się pojawić i po 50-tce

Jeszcze dekadę temu alergie były przypadłością dzieci. Pierwsze objawy można było u nich zauważyć już we wczesnych latach, a nawet miesiącach życia.

Współcześnie, ilość szkodliwych substancji, na które jesteśmy wystawieni, a także silny stres i zła dieta, sprawiają, że alergikami możemy zostać nawet po 50. roku życia. Nawet, jeśli dany alergen nie uczulał nas do tej pory, nie oznacza to, że jesteśmy alergoodporni. Z tego powodu należy bacznie obserwować, czy nasz układ odpornościowy nie zaczyna wykazywać pewnych nietolerancji.

Nie odkurzasz, nie sprzątasz narażasz się na alergię

Jednym z najczęstszych alergenów, który znajduje się w naszych domach, są roztocza. Jak się jednak okazuje, to nie one same są źródłem problemu, lecz ich… odchody. A dokładniej zawarte w nich białka. Za tą alergią przemawiają liczby - 1 g kurzu zawiera około 250 000 odchodów roztoczy.

Tylko odpowiednie sprzątanie i zachowanie higieny pozwolą na walkę z uczuleniem, a na pewno zneutralizują jego uciążliwe objawy.

Nie tylko sierść psa lub kota uczulają, ale też ślina
Stosowanym przez nas lekarstwem w walce z uczuleniem na psy lub koty jest adoptowanie zwierząt z włosiem, a nie z sierścią. Wbrew powszechnej opinii sierść nie jest jednak jedynym powodem występowania alergii.

Osoby, które zaczynają odczuwać dyskomfort, gdy w pobliżu pojawia się futrzasty czworonóg, mogą być uczulone również na alergeny znajdujące się w ślinie lub gruczołach pupila. Zanim przygarniemy pupila powinniśmy upewnić się, że jego codzienne towarzystwo będzie dla nas właściwe.

Przed miesiączką objawy alergii silniejsze
Zespół napięcia przedmiesiączkowego może nasilać objawy alergii u kobiet borykających się z uczuleniem. Powodem tego jest podwyższony poziom hormonów oraz ogólne osłabienie organizmu. Warto w tym czasie mieć przygotowaną dodatkową paczkę chusteczek, świeżą pościel i mieszkanie wolne od kurzu. Nigdy nie wiadomo, jaki objaw alergii nas zaatakuje.

Chcesz się wyleczysz zażywaj leki. Muzykoterapia nie pomoże
Tak samo, jak biorezonans, akupunktura czy oberon. W walce z alergią pomóc może tylko terapia farmakologiczna, odstawienie produktów czy substancji, które nas uczulają oraz czyste i przewietrzone mieszkanie. Wszystkie inne sposoby działają na zasadzie efektu placebo i nie skutkują poprawą samopoczucia na długo.

Leczenie alergii wymaga często podejścia indywidualnego. Przy ustalaniu terapii zwraca się uwagę na nasilenie objawów, wiek pacjenta i choroby współistniejące. Zalecane jest przede wszystkim unikanie alergenu i czynników drażniących, kiedy tylko to możliwe. Duży nacisk kładzie się na edukację pacjenta, a farmakoterapię dobiera w taki sposób, aby była bezpieczna, skuteczna i łatwa w stosowaniu. Profilaktykę alergii stanowią najprostsze czynności – noszenie okularów przeciwsłonecznych, szczególnie podczas jazdy na rowerze, mycie włosów przed pójściem spać (włosy łapią pyłki, które w nocy wysypują się na poduszkę i powodują nasilenie objawów alergicznych). W okresie pylenia warto też zrezygnować z soczewek kontaktowych.
Leki stosowane w alergiach sezonowych

Doustne, oczne i donosowe leki przeciwhistaminowe
Leki przeciwhistaminowe to bardzo powszechnie stosowane farmaceutyki, między innymi dlatego, że wiele z nich jest dostępnych w sprzedaży odręcznej. Blokując receptory histaminy, głównego sprawcy alergii, znoszą objawy histaminozależne – wodnisty wyciek z nosa, świąd, kichanie, łzawienie oczu.

Kiedy wydzielona wskutek reakcji alergicznej histamina napotyka zablokowane receptory, po prostu nie działa. Systematyczne stosowanie preparatów przeciwhistaminowych sprawia, że terapia z dnia na dzień przynosi lepsze efekty. Leki doustne (cetyryzyna, loratadyna, lewocetyryzyna, desloratadyna, feksofenadyna) są skuteczne i szybko działają, zazwyczaj w ciągu godziny od przyjęcia. Większość z nich nie powoduje senności.

Mogą jednak prowadzić do zespołu suchego oka, dlatego terapię warto uzupełnić o krople nawilżające do oczu. Wskazane jest, aby leczenie doustne zaczynać odpowiednio wcześniej, tydzień do dwóch przed okresem pylenia uczulającej rośliny. Oczne leki przeciwhistaminowe (azelastyna, ketotifen, olopatadyna, epinastyna) są bardzo dobrym rozwiązaniem, bo charakteryzuje je szybkie i długo utrzymujące się działanie przy wysokim profilu bezpieczeństwa. Preparaty donosowe (antazolina, azelastyna) poleca się przy sezonowym ANN.

Doustne, oczne i donosowe leki obkurczające
Doustne leki obkurczające (pseudoefedryna) są niewskazane u dzieci. Ocznych (nafazolina, tetryzolina) nie należy używać dłużej niż kilka dni, ponieważ mogą powodować wtórne przekrwienie spojówek. Donosowe z kolei (ksylometazolina, oksymetazolina) zaleca się doraźnie pacjentom z dużym obrzękiem błony śluzowej nosa. Leki te przeznaczone są do krótkiego stosowania. Przy dłuższej kuracji wykazują działania niepożądane – uzależnienie i uszkodzenia śluzówki.

Oczne i donosowe kromony
Kromony (kromoglikan sodu) wykazują właściwości przeciwzapalne i w umiarkowany sposób łagodzą objawy alergii. Są dobrze tolerowane, ale zdecydowanie słabsze od leków przeciwhistaminowych (działanie pojawia się po kilku dniach).
Donosowe glikokortykosteroidy.

Glikokortykosteroidy dostępne są wyłącznie z przepisu lekarza. To najskuteczniejsze leki w terapii ANN. Znoszą wszystkie jego objawy. Mogą być stosowane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, zwłaszcza w przewlekłym i ciężkim przebiegu choroby. Biodostępność, aplikacja na błonę śluzową nosa i małe ryzyko działań niepożądanych (najnowsze preparaty zawierające furoinian i propionian flutikazonu czy furoinian mometazonu wykazują biodostępność systemową poniżej 0,5%) dają im znaczną przewagę nad lekami doustnymi. Ich bezpieczeństwo zostało potwierdzone w wielu badaniach klinicznych.

Ciekawą cechą tych leków jest hamowanie objawów alergicznego zapalenia spojówek. Nie istnieje jednoznaczne wytłumaczenie tego działania. Glikokortykosteroidy donosowe przeznaczone są do długoterminowej terapii. Tylko wtedy wykazują pełną skuteczność i dlatego nie stosuje się ich doraźnie. Pierwsze efekty działania tych leków pojawiają się, w zależności od substancji, po kilku do trzydziestu sześciu godzin od podania.

Środki uzupełniające
Pomocniczo stosuje się sól fizjologiczną (zarówno do nosa, jak i do oczu), wodę morską (do nosa) i preparaty nawilżające (żele i spraye do nosa, krople do oczu).

Szczepionki podskórne i podjęzykowe
Immunoterapia swoista polega na wielokrotnym podawaniu coraz większych dawek szczepionki z alergenem. Jest bardzo skuteczna, ale wymaga czasu. Proces odczulania trwa od trzech do pięciu lat i zwykle prowadzi do całkowitego ustąpienia objawów.

- Ciągle odkrywamy nowe alergeny - powiedział w "Dzień Dobry TVN" prof. Jerzy Kruszewski, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego. Co wywołuje alergie? Jak się przed nimi bronić?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera