Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alergia. Zobacz z czym najczęściej zmagają się Polacy

Paula Goszczyńska
Objawy zwiastujące uczulenie nie są wcale takie oczywiste i mogą się kojarzyć z przeziębieniem
Objawy zwiastujące uczulenie nie są wcale takie oczywiste i mogą się kojarzyć z przeziębieniem pixabay.com
Kichanie, uporczywy katar czy swędzenie skóry - początek wiosny to trudny czas dla alergików. Tym bardziej że już niemal co drugi Polak skarży się na różnego rodzaju uczulenia. Prognozy również nie napawają optymizmem - w ciągu kilku lat na alergię możemy cierpieć już wszyscy. Specjaliści potwierdzają, że rośnie nowe pokolenie alergików.

Objawy zwiastujące uczulenie nie są wcale takie oczywiste. Niejednokrotnie mogą nam się mylnie kojarzyć z przeziębieniem. Szef Polskiego Towarzystwa Alergologicznego profesor Bolesław Samoliński wyjaśnia, w jaki sposób się nie pogubić.

- W alergii może wystąpić stan podgorączkowy, ale nie ma bólów mięśniowych. Dokuczają natomiast katar, kichanie, łzawienie oczu, które przychodzą nagle i przemijają. Wystarczy wziąć lek przeciwhistaminowy i jeżeli sytuacja się nie poprawi w ciągu dwóch godzin, to znaczy, że jest to infekcja - informuje profesor i dodaje, że im szybciej zaczniemy brać preparaty przeciwalergiczne, tym lepiej opanujemy dokuczliwe objawy.

Liczby nie kłamią

Uczulać może nas praktycznie wszystko - od poszczególnych pokarmów aż do pyłków roślin i metali. Okazuje się, że aż pięciokrotnie więcej alergików mieszka w mieście niż na wsi. Według danych Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, najczęściej jesteśmy uczuleni na roztocza kurzu oraz pyłki drzew i krzewów. Na jedzenie uczulonych jest kilka procent Polaków, a niebezpieczne objawy powodują najczęściej mleko, jajka oraz orzechy.

Aż 25 procent rodaków cierpi na alergiczny nieżyt nosa, a na atopowe zapalenie skóry 3 miliony osób. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat liczba alergików wzrosła o około 20 procent.

Alergicy - uwaga na rośliny!

Marzec to miesiąc, w którym szczególnie dokuczliwe są wierzba i topola. Na czym tak naprawdę polega alergia pyłkowa i skąd się bierze?

- Mówiąc prosto: gdy ziarno pyłku dostanie się na błonę śluzową nosa, oka lub do dróg oddechowych, z jego otoczki uwalniają się enzymy ułatwiające penetrację alergenu w głąb błony śluzowej i inicjację reakcji nadwrażliwości. Podkreślam, że każdy może być alergikiem, w każdym wieku. Mają na to wpływ również otoczenie, czasy, w jakich żyjemy, środowisko, nałogi, szczególnie palenie papierosów. Oczywiście istnieje grupa, która ma do tego większe predyspozycje w postaci uwarunkowań genetycznych - zaznacza doktor Iwona Komorowska-Kulińska, specjalista alergologii.

Objawy alergii zależne są od narządu, który jest zajęty. - Największą grupą pacjentów są osoby, które mają alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Dokuczają im wtedy wodnista wydzielina, blokada nosa, świąd, napadowe kichanie. Dodam, że czasem proces alergiczny jest na tyle zaawansowany, że pacjenci mogą zgłaszać pogorszenie, osłabienie lub nawet utratę węchu - mówi lekarz.

- Jeśli chodzi o objawy oczne, wymienić można zaczerwienione spojówki, uczucie pieczenia, świądu. Oczywiście występują również objawy ze strony układu oddechowego - duszności, świszczący oddech, suchy i męczący kaszel - dodaje doktor Komorowska-Kulińska.

Leczenie jest konieczne

Aby zredukować objawy alergii, niezbędne jest leczenie. - Musimy się trzymać trzech prostych zasad. Są to: eliminacja alergenu, farmakologia, która niweluje objawy, oraz immunoterapia, czyli odczulanie. To ostatnie jest jedynym przyczynowym leczeniem alergii. Trwa od trzech do pięciu lat - informuje specjalista.

Niestety, odczulanie w przypadku alergii na pyłki jest 100-procentowo skuteczne tylko w około 80-90 procentach przypadków. - Pacjenci odczuwają wyraźną poprawę, redukcję objawów i zużycia leków i już niestraszne są im wizyty co 5-7 tygodni przez 5 lat - dodaje doktor Iwona Komorowska-Kulińska.

Styl życia ma znaczenie

To, w jaki sposób się odżywiamy, również ma duży wpływ na pojawienie się alergii. - Otyłość to plaga naszych czasów. Nadmiar kilogramów nigdy nie jest dobry, przeszkadza również w leczeniu. Osobiście polecam dietę śródziemnomorską, lekką - podkreśla lekarz. - Warto jednak do wszystkiego podchodzić z głową. Ostatnio jest moda na różnego rodzaju diety, które niekoniecznie służą naszemu zdrowiu - dodaje.

Alergia? Zgłoś się do specjalisty

Aktualnie tylko lekarz alergolog/pulmonolog zleca wykonanie testów alergicznych oraz dodatkowych badań (na przykład spirometrii). Również niektóre preparaty lecznicze mogą być przepisane przez lekarza rodzinnego jedynie na podstawie zaświadczenia od specjalisty alergologa lub pulmonologa. Niestety, na wizytę u specjalisty trzeba czekać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Dlatego pacjenci często konsultują się prywatnie, co jednak pociąga za sobą koszty porady i badań dodatkowych.

ZOBACZ TAKŻE:

Kalendarz dla alergików. Sprawdź co uczula w którym miesiącu

Zobacz 6 produktów, które łagodzą alergię [GALERIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Alergia. Zobacz z czym najczęściej zmagają się Polacy - Echo Dnia Świętokrzyskie