MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Alergię trudno pokonać

Agata Pustułka
Na alergię cierpi blisko 70 tys. mieszkańców Katowic
Na alergię cierpi blisko 70 tys. mieszkańców Katowic Fot. ARC
Na alergię cierpi 36 proc. katowickiej młodzieży, a astmę rozpoznano u około 8 procent osób we wszystkich grupach wiekowych.

Te niepokojące wyniki podano w czwartek podczas konferencji prasowej, podczas której podsumowano badania obrazujące epidemiologię chorób alergicznych w Polsce (tzw. ECAP).

Katowice były jednym z dziewięciu regionów, w których przeprowadzono badania. Zostały one zrealizowane przez Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy współpracy Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej SUM, kierowanej przez prof. dr hab. Barbarę Rogalę oraz Katedry i Zakładu Epidemiologii SUM, kierowanego przez prof. dr hab. Jana Zejdę.

Łącznie badaniem ankietowym objęto 2434 osób. Trwało ono cztery miesiące w okresie od października 2006 r. do stycznia 2007 r. Wyniki badań są niepokojące. Okazało się, że ponad 32 proc. respondentów zgłosiło objawy nieżytowe nosa, które wystąpowały u nich w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Według deklaracji na alergiczny nieżyt nosa średnio we wszystkich grupach wiekowych choruje 22 proc. badanych. Oznacza to, że problem dotyczy ponad 68.000 mieszkańców Katowic!

Jakąkolwiek postać alergii rozpoznano w zależności od grupy wiekowej - od 36 proc. w przypadku młodzieży do 48 proc. w przypadku osób dorosłych. Astmę rozpoznano u ok. 8 proc. osób we wszystkich grupach wiekowych.

- Niestety aż 60 proc. ankietowanych, u których wykryto chorobę nie wiedziało, że na nią choruje. Tymczasem wiedza i właściwa profilaktyka, a przede wszystkim natychmiastowe rzucenie palenia papierosów, pozwalają pacjentom na większy komfort życia - mówi doc. Radosław Gawlik z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej w Zabrzu.

Docent Gawlik dodaje, że choroby alergiczne są coraz bardziej powszechne. W porównaniu z prowadzonymi przez niego badaniami 10 lat temu liczba chorych na astmę wzrosła o 50 proc.!
Z badania ECAP wynika, że wykonywane w jego ramach alergiczne testy skórne wykazały, iż wśród mieszkańców Katowic spośród alergenów całorocznych najczęściej występuje uczulenie na roztocze kurzu domowego, a spośród alergenów sezonowych na trawy i brzozę Badania wykazały też, że pokrzywka występuje u 7 proc. dorosłych i 3 proc. dzieci, natomiast atopowe zapalenie skóry u 7-11 proc. dzieci oraz 5 proc. dorosłych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni