Sezon zakażeń wirusem RS (syncytialnym wirusem nabłonka oddechowego) rozpoczyna się w październiku i trwa do kwietnia. Wirus RS jest najczęstszą przyczyną ostrych zakażeń układu oddechowego i co roku atakuje około 70 proc. niemowląt.
Szczególnie niebezpieczny jest dla dzieci urodzonych przedwcześnie. Od 1 marca br. większa grupa wcześniaków może być zabezpieczona przed wirusem RS w ramach bezpłatnego programu profilaktyki. Warto skorzystać z zabezpieczenia i już w październiku podać dzieciom lek. Dlatego rodzice nie zwlekajcie.
Wirus RS w okresie jesienno-zimowym powoduje infekcje układu oddechowego – może wywołać zapalenie błony śluzowej nosa, krtani, tchawicy, płuc czy oskrzeli. Co roku atakuje prawie 90 proc. wcześniaków, będąc często przyczyną niewydolności oddechowej, wymagającej stosowania wentylacji mechanicznej i leczenia w oddziale intensywnej terapii noworodka.
Zakażenia wywołane wirusem RS są bardzo niebezpieczne dla wcześniaków w pierwszych miesiącach życia i wpływają na ich dalszy rozwój. U dzieci, które przeszły infekcję wywołaną wirusem RS ryzyko wystąpienia w późniejszym życiu astmy oskrzelowej jest 4-krotnie wyższe niż u dzieci, które takiej infekcji nie przechodziły. Na wirusa RS narażone są skrajne wcześniaki – urodzone przed 28. tygodniem ciąży, ale także te urodzone do 33. tygodnia ciąży. Nie opracowano jeszcze skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi RS.
- Możliwa jest tzw. immunizacja bierna, czyli podanie gotowych przeciwciał, które niszczą wirusa – mówi prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.
Do niedawna jedynie skrajne wcześniaki urodzone przed 28. tygodniem ciąży mogły otrzymać ochronę w postaci immunizacji biernej. Na szczęście od tego roku grupa dzieci, która będzie mogła bezpłatnie otrzymać profilaktykę została rozszerzona.
Kto może skorzystać z programu?
Do programu profilaktyki zakażeń RSV kwalifikowane będą dzieci, które:
• w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 1. roku życia i spełniają
następujące kryteria:
- wiek ciążowy ≤ 28 tygodni
lub
- dysplazja oskrzelowo-płucna;
• w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 6. miesiąca życia i spełniają
kryterium:
- wiek ciążowy 29 – 32 tygodniProfilaktyka polega na podaniu maksymalnie 5 dawek leku w miesięcznych odstępach,
minimalnie 3. Immunizację najlepiej rozpocząć w październiku, aby dziecko było
zabezpieczone od początku sezonu zwiększonej zachorowalności.
W Polsce sezon zakażeń wirusem RS trwa do 30 kwietnia. Ważne, aby dziecko było poddane immunizacji i otrzymało taką liczbę dawek, która zabezpieczy je przed wirusem RS przez cały sezon.
Dzieci urodzone w styczniu czy w lutym otrzymają 4 lub 3 dawki, które będą chronić dziecko do kwietnia. Podanie 5 dawek nie jest wtedy konieczne, bo ochrona w maju, czy czerwcu już nie jest potrzebna. Podawanie leku należy powtarzać, bo gotowe przeciwciała zanikają po ok. 20-30 dniach i tylko kolejna dawka leku zabezpiecza dziecko przed wirusem, gdy poprzednia przestaje działać. Niestety w przypadku immunizacji biernej organizm nie wytwarza przeciwciał, tak jak w przypadku szczepionki.
Wcześniaki są narażone na wiele powikłań związanych z porodem przedwczesnym. Warto więc ochronić je przed dodatkowymi problemami, gdy istnieje taka możliwość. Infekcje wywołane wirusem RS mogą doprowadzić do niewydolności oddechowej, która może wymagać leczenia w oddziale intensywnej terapii.
To krok wstecz w walce o zdrowy rozwój dziecka, dlatego lepiej zapobiegać zakażeniom RSV. Dzieci, które nie zostały zabezpieczone, a przechodziły infekcje wywołane wirusem RS często zmagają się z szeregiem powikłań wynikających z zakażenia. Kazimierz urodził się w 31. tygodniu ciąży 3 lata temu, gdy program profilaktyki nie obejmował jeszcze tej grupy dzieci. Niedotlenienie spowodowane infekcją RSV doprowadziło do niedotlenienia mózgu, co z kolei poskutkowało porażeniem dziecięcym mózgowym, padaczką lekooporną i obniżoną odpornością.
Koalicja dla wcześniaka wspólnie z Matką Kazika-Martą przygotowała krótki film dla wszystkich rodziców wcześniaków zachęcający do skorzystania z bezpłatnej ochrony. Mówi w nim:
- Drodzy rodzice, zabezpieczcie swoje dzieci. Ja nie miałam takiej możliwości. Wirus RS przekreślił szanse Kazika na zdrowy rozwój. Wy możecie tego uniknąć – apeluje w filmie Matka Kazika.
W każdym województwie istnieją ośrodki, które podają immunoprofilaktykę. W związku z rozszerzeniem programu i zwiększeniem liczby wcześniaków objętych ochroną będą otwierane nowe ośrodki.
O najbliższy ośrodek immunizujący najlepiej zapytać lekarza neonatologa. Listę ośrodków, które w tej chwili realizują program lekowy „Profilaktyka zakażeń wirusem RS” oraz film Koalicji dla wcześniaka można znaleźć na stronie www.koalicjadlawczesniaka.pl. Drodzy Rodzice, już dziś zapewnijcie ochronę swojemu dziecku – zapytajcie neonatologa i skorzystajcie z immunoprofilaktyki.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Spotkania Medyczne. Odc. 1 - Borelioza.
Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Nowe emerytury i dodatki dla budżetówki. Szczegóły porozumienia rządu i „Solidarności
- Emerytury stażowe coraz bliżej? Dobre wieści od prezesa PiS
- Problemy produkcji "Nasz nowy dom". Architekt z prośbą o pomoc. O co chodzi?
- Kolejny "popis" rosyjskiego MON. Internauci bezlitośnie punktują propagandową wpadkę