Alex Ferguson „Być liderem” RECENZJA: Manchester United jak...

  Alex Ferguson „Być liderem” RECENZJA: Manchester United jak wielka firma. Opowieść o tym, jak niemożliwe staje się w futbolu możliwe

  Zdjęcie autora materiału

  Maria Olecha-Lisiecka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Alex Ferguson i Michael Moritz, „Być liderem”

  Alex Ferguson i Michael Moritz, „Być liderem” ©Maria Olecha-Lisiecka

  Człowiek, który klub będący na dnie wywindował na szczyty angielskiej i europejskiej piłki. Menedżer, jakiego w światowej piłce nie było. Przez 27 lat prowadził Manchester United. Charyzmatyczny, ambitny, energiczny i konsekwentny. Do tego zdecydowany, zdeterminowany, pracowity i waleczny. Sir Alex Ferguson, bo o nim mowa, swoją historię opowiada w książce „Być liderem”, którą napisał wspólnie z amerykańskim biznesmenem Michaelem Moritzem.
  Alex Ferguson i Michael Moritz, „Być liderem”

  Alex Ferguson i Michael Moritz, „Być liderem” ©Maria Olecha-Lisiecka

  Historię nietypową, bo nie jest to autobiografia Fergusona, a raczej historia Manchesteru United pod jego wodzą i jego samego, tyle że opowiedziana z punktu widzenia zarządzania. A właściwie przewodzenia. Bo sir Alex Ferguson bez wątpienia był liderem każdego klubu, w którym przyszło mu pracować. W sposób szczególny było to widać przez prawie trzy dekady jego rządów na Old Trafford.

  „Być liderem” to swoisty przewodnik po piłkarskim świecie, ale także, a może przede wszystkim – bezcenna historia o zarządzaniu i przewodzeniu w nowoczesnej piłkarskiej rzeczywistości. Dość powiedzieć, że w pewnym momencie Manchester United pod rządami Ferguson zatrudniał ok. 800 osób.

  Książkę bardzo dobrze się czyta. Sir Alex Ferguson ciekawie opowiada o tym, jak przez 27 lat prowadził Manchester United, jak zostaje się przywódcą, jak się buduje zespół, ile pracy i dalekowzroczności wymaga sukces. Jest dużo ciekawostek, anegdot i wniosków, które przydadzą się nie tylko w kierowaniu drużyną piłkarską. Jest też sporo o czasach, kiedy pracował z zespołami szkockimi.

  Książka składa się z trzech części. Pierwsza – zasadnicza i dla mnie najciekawsza – to opowieść Fergusona. Sir Alex mówi szczerze, dzieli się opiniami o zawodnikach (m.in. Ericu Cantonie, Rayanie Giggsie, Davidzie Beckhamie, Cristiano Ronaldo), zdradza kulisy spektakularnych transferów (także tych kilku nieudanych) i opowiada o codziennej pracy w klubie.

  Z jego opowieści wyłania się obraz człowieka, który miał wizję i potrafił przekonać innych, że są w stanie zrobić to, co wydawało się nierealne. Jego styl kierowania klubem najlepiej oddaje to zdanie:„Chodzi o to, aby wyznaczać bardzo wysokie standardy. Wszyscy powinni uwierzyć, że są w stanie zrobić coś, do czego we własnym przekonaniu nie byli zdolni. Należało wytyczyć szlak, którym nikt wcześniej nie podążał, by każdy zrozumiał, że niemożliwe jest możliwe”.

  Każdy rozdział opowieści Fergusona to czynniki, które zdecydowały, miały wpływ lub pomogły jemu i drużynie Czerwonych Diabłów odnosić sukcesy i zrealizować zawsze konkretny cel: wygranie meczu.

  Druga część książki to krótka opowieść Michaela Moritza, którego zainteresowały przed laty sukcesy United pod kątem biznesowym. Dlatego zaproponował Fergusonowi wspólne napisanie książki. W swojej opowieści wyjaśnia, dlaczego sukces Fergusona i United rozpatruje właśnie z punktu widzenia wielkiego sukcesu biznesowego.

  Wreszcie trzecia część „Być liderem” to gratka dla fanów Manchesteru United, bowiem książka zawiera statystyki, tabelki i podsumowanie wyników klubu z okresu rządzenia Fergusona. W ten sposób dowiadujemy się m.in., że zespół za czasów sir Alexa wygrał 895 meczów, 338 zremisował i poniósł 267 porażek.

  „Być liderem” to lektura obowiązkowa dla miłośników angielskiej piłki i dla fanów futbolu w ogóle. Uważam jednak, że zainteresuje również wszystkich pracowników korporacji oraz dużych i małych firm, zwłaszcza tych, którzy kierują zespołami ludzi. Ferguson dzieli się bowiem uwagami, spostrzeżeniami i historiami, które mogą okazać się pomocne we współpracy z ludźmi na innych płaszczyznach poza futbolem. Polecam!

  Alex Ferguson i Michael Moritz, „Być liderem”, SQN, 2016, 384 strony

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  KIBIC Magazyn sportowy Dziennika Zachodniegoo Mundialu 2018


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo