Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet Katowic cz.1. A-D. Tutaj ulice mają swoją historię. Poznajcie miasto od podszewki

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Ulica 1 MajaObiekty nieistniejące, które wznosiły się kiedyś wzdłuż drogi: Zespół Zabudowań Śląskiej fabryki motorów– funkcjonowała pod numerem 11 od 1919 roku. W roku 1926 połączono ją z polskim towarzystwem elektrycznym a 1935 została zlikwidowana. Teren oraz zabudowania przejęła Śląska Fabryka Lamp Żarowych Helios. Ciąg kamienic mieszkalnych– obiekty te zburzono w latach 70 w związku z przebudową drogi szybkiego ruchu z Tychów (obecna ulica Murckowska). Elewator– znajdowała się na przy ulicy 1 Maja 31. Była to fabryka kotłów parowych założona w latach 1867 - 1870. Od roku 1889 jako Kania i Kuntze. Zakład został jednak wykupiony w 1923 roku, gdzie powołano spółkę Elewator. Podczas II wojny światowej, fabryka produkowała na potrzeby wojska niemieckiego. W roku 1945 zakład upaństwowiono. Obecnie spółka ma siedzibę w Rudzie Śląskiej, natomiast obiekt w Zawodziu został wyburzony w 2013 roku, a na jego miejsce zbudowano market Aldi. Co warto zobaczyć będąc w okolicy:Na ulicy 1 maja warto zobaczyć dawną willę mieszkalną znajdującą się przy ulicy 1 Maja 2A. Wybudowano ją w latach 70 w stylu neoklasycystycznym. Niestety obiekt niszczeje.  Na ulicy 1 maja znajduje się również wiele kamienic i budynków mieszkalnych wartych uwagi. Warto zrobić sobie spacer z podniesioną głową i przyjrzeć się budynkom. Wiele z nich zachowało jeszcze wspaniałe zdobienia.  Niestety nie wszystkie będą w dobrym stanie.  Dawny ratusz gminy Bogucice przy ulicy 1 maja 50. Powstał on w latach 1911 - 1912 posiada elementy stylu secesyjnego i wczesno modernistycznego. Na jego fasadzie zachowały się płaskorzeźby. Kościół Opatrzności Bożej znajdujący się przy ulicy 1 maja 52. Ośrodek sportowy “Słowian” – stanął na miejscu boiska klubu sportowego o tej samej nazwie, założonego w 1924 roku. Nowy ośrodek wzniesiono w 2002 roku, a na jego terenie znajdują się nowoczesne wielofunkcyjne boiska oraz korty tenisowe.
Ulica 1 MajaObiekty nieistniejące, które wznosiły się kiedyś wzdłuż drogi: Zespół Zabudowań Śląskiej fabryki motorów– funkcjonowała pod numerem 11 od 1919 roku. W roku 1926 połączono ją z polskim towarzystwem elektrycznym a 1935 została zlikwidowana. Teren oraz zabudowania przejęła Śląska Fabryka Lamp Żarowych Helios. Ciąg kamienic mieszkalnych– obiekty te zburzono w latach 70 w związku z przebudową drogi szybkiego ruchu z Tychów (obecna ulica Murckowska). Elewator– znajdowała się na przy ulicy 1 Maja 31. Była to fabryka kotłów parowych założona w latach 1867 - 1870. Od roku 1889 jako Kania i Kuntze. Zakład został jednak wykupiony w 1923 roku, gdzie powołano spółkę Elewator. Podczas II wojny światowej, fabryka produkowała na potrzeby wojska niemieckiego. W roku 1945 zakład upaństwowiono. Obecnie spółka ma siedzibę w Rudzie Śląskiej, natomiast obiekt w Zawodziu został wyburzony w 2013 roku, a na jego miejsce zbudowano market Aldi. Co warto zobaczyć będąc w okolicy:Na ulicy 1 maja warto zobaczyć dawną willę mieszkalną znajdującą się przy ulicy 1 Maja 2A. Wybudowano ją w latach 70 w stylu neoklasycystycznym. Niestety obiekt niszczeje. Na ulicy 1 maja znajduje się również wiele kamienic i budynków mieszkalnych wartych uwagi. Warto zrobić sobie spacer z podniesioną głową i przyjrzeć się budynkom. Wiele z nich zachowało jeszcze wspaniałe zdobienia. Niestety nie wszystkie będą w dobrym stanie. Dawny ratusz gminy Bogucice przy ulicy 1 maja 50. Powstał on w latach 1911 - 1912 posiada elementy stylu secesyjnego i wczesno modernistycznego. Na jego fasadzie zachowały się płaskorzeźby. Kościół Opatrzności Bożej znajdujący się przy ulicy 1 maja 52. Ośrodek sportowy “Słowian” – stanął na miejscu boiska klubu sportowego o tej samej nazwie, założonego w 1924 roku. Nowy ośrodek wzniesiono w 2002 roku, a na jego terenie znajdują się nowoczesne wielofunkcyjne boiska oraz korty tenisowe. fotopolska.eu/NAC
Miasta są nie tylko skupiskami budynków i ludzi, ale także świadectwem historii. Zapewne każdy mieszkaniec Katowic ma miejsca, które są mu szczególnie bliskie. To może być ulica, w której się wychował, park, gdzie spędzał wolny czas z rodzeństwem czy sklep, w którym kupował słodycze w dzieciństwie. Wszystkie te miejsca są jak żywe świadectwo historii. Nie tylko naszej, ale i miasta. Warto docenić to, co mamy wokół siebie i pozwolić sobie na odkrywanie tajemnic miejsca, w którym żyjemy. Tylko w ten sposób możemy zrozumieć, skąd pochodzimy. W Katowicach jest 1294 ulic, a my opowiemy Wam o tych najważniejszych. Poznajcie Alfabet Katowic...

Spacerując po ulicach Katowic nie zastanawiamy się nad tym jaka była ich historia... Jakie tajemnice skrywają najstarsze kamienice w mieście i kto przechodził w tym samym miejscu 150 lat temu. Zwykle skupiamy się na swoich sprawach i problemach do rozwiązania. Warto jednak zatrzymać się na chwilę i poznać miejsce, z którym powiązana jest również nasza historia. To my tworzymy ją teraz i będziemy nią jutro, za 10 lat, czy w kolejnym wieku. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, by zobaczyć jak stare łączy się z nowym, jak rozrasta i zmienia się miasto i jego okolice.

Alfabet Katowic - o co właściwie chodzi?

Według wykazu ulic Live City, w Katowicach możemy znaleźć 1294 różnych ulic, a każda z nich posiada swoją historię. O wszystkich nie jesteśmy w stanie napisać, jednak najważniejsze z nich z chęcią przybliżmy. Na archiwalnych zdjęciach zobaczymy jak wyglądały kiedyś i poznamy ich historię. Kiedy powstały, jak nazywano je w przeszłości i na co warto zwrócić uwagę przechodząc daną drogą. I właśnie w ten sposób, inspirując się dziełem wybitnego publicysty Henryka Jośki „Ulice i Place Katowic" powstał Alfabet Katowic - zachęcamy do zapoznania się z nim! Może to skłoni nas do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia się nad tym gdzie mieszkamy i skąd pochodzimy.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera