Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: H jak Halemba. Kopalnia, której nazwa kojarzy się katastrofami

Tomasz Szymczyk
Przy kopalni ustawiono tablicę poświęconą górnikom, którzy zginęli
Przy kopalni ustawiono tablicę poświęconą górnikom, którzy zginęli arc dz
KWK Halemba to pierwsza kopalnia oddana do użytku w Polsce Ludowej.

Przemysłowi górniczemu przybyła 81-sza kopalnia. Dziś o godz. 6 rano zjechała w pełnym składzie załoga górnicza, która w ramach planu dziennego ma wydobyć 350 ton węgla. Urobek wydobywać się będzie z dołu nowoczesnym skipem w szybie „Grunwald”. Kopalnia „Halemba” nie posiada jeszcze sortowni, więc węgiel niesortowany przekazywany będzie do przeróbki koksowni kop. „Walenty-Wawel” - informacja o takiej treści 1 lipca 1957 roku ukazała się na pierwszej stronie katowickiej „Trybuny Robotniczej”. Tak właśnie rozpoczęła się historia istniejącej do dzisiaj kopalni Halemba w dzielnicy Rudy Śląskiej o tej samej nazwie. Tak naprawdę głębienie szybów rozpoczęło się jeszcze w czasie okupacji hitlerowskiej.

Po wojnie zdecydowano, że inwestycja będzie kontynuowana i w latach 1950-1957 powstał nowy zakład. KWK Halemba była pierwszym zakładem górniczym wybudowanym w Polsce Ludowej, nie był to jednak koniec inwestycji. 12 lipca 1980 roku uruchomiono - jak mówiono - kopalnię pod kopalnią czyli „Halembę Głęboką” z poziomem wydobywczym 1030 metrów. Rozruchu nowej części zakładu dokonał osobiście I sekretarz KC PZPR Edward Gierek.

„Na pół roku przed planowanym terminem, w przededniu 36. rocznicy Manifestu Lipcowego, górnicy tej najgłębszej w naszym kraju kopalni dostarczyli pierwsze tony węgla tak potrzebnego gospodarce narodowej” - donosiła prasa.

KWK Halemba samodzielnie funkcjonowała do 2007 roku, kiedy to do zakładu przyłączono sąsiednią kopalnię Polska-Wirek. Od tego momentu kopalnia funkcjonowała pod nazwą Halemba-Wirek. W 2014 roku zakończyła się jednak likwidacja ruchu Wirek.

Dzisiejsze skojarzenia z należącą do Polskiej Grupy Górniczej kopalnią rzadko już dotyczą głębokości czy historii. Halembę kojarzy się dzisiaj z dwoma tragicznymi katastrofami, które miały miejsce w ostatnim trzydziestoleciu.

W 1990 roku doszło tutaj do wybuchu metanu, w wyniku którego śmierć poniosło dziewiętnastu górników, a dwudziestu innych zostało rannych. Jeszcze tragiczniejszy okazał się wybuch metanu i pyłu węglowego, do którego doszło w listopadzie 2006 roku. Zginęło wówczas dwudziestu trzech górników. Dziewięć miesięcy wcześniej cała Polska śledziła akcję ratowniczą i udaną próbę dotarcia do uwięzionego w szczelinie po wybuchu metanu górnika Zbigniewa Nowaka.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera