Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: J jak Janina, czyli z wizytą w dawnym Zagłębiu Krakowskim

Tomasz Szymczyk
Kopalnia Janina to dzisiaj jedna z dwóch w województwie małopolskim

Pojęcia takiego jak Zagłębie Krakowskie dzisiaj niemal się już nie używa. Funkcjonowało jeszcze do połowy lat siedemdziesiątych, kiedy to gierkowska reforma administracyjna przyłączyła Jaworzno, Trzebinię, Chrzanów i Libiąż do województwa katowickiego. W tym ostatnim i wówczas, i dzisiaj funkcjonuje Kopalnia Węgla Kamiennego Janina.

Zakład na wykupywanych od końca XIX wieku działkach zbudowali Francuzi. Nazwa pochodzić miała od imienia żony lub córki budowniczego kopalni, jednak jego potomkowie zaprzeczają takiej etymologii. Libiąskie szyby głębiono w latach 1905-1912. Jeszcze przed I wojną światową rozpoczęło się wydobycie. W okresie międzywojennym dyrektorem kopalni był Zygmunt Szczotkowski, który wcześniej głębił szyby późniejszej kopalni Klimontów, a w latach trzydziestych współpracował z władzami przy powstawaniu Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Podczas II wojny światowej kopalnia przeszła pod zarząd niemiecki. Okupanci zmienili nazwę zakładu na Johanna, a potem na Gute Hoffnung. Po 1945 roku w kopalni przeprowadzono szereg inwestycji. W latach sześćdziesiątych oddano do użytku nowy szyb Janina III, co pozwoliło na stopniowe zwiększanie bilansu wydobycia. W 1967 roku przekroczyło ono milion ton węgla rocznie, a w latach osiemdziesiątych wynosiło nawet ponad 4 miliony ton węgla na rok.

W 1978 roku otwarto nowatorską kopalnię Janina II, w której pokłady udostępniono metodą upadową. Miała powstać również kopalnia Janina III, ale prace przerwał kryzys lat osiemdziesiątych. W latach dziewięćdziesiątych Janinę włączono w struktury Nadwiślańskiej Spółki Węglowej, a potem Kompanii Węglowej. Ostatecznie kopalnia Janina została częścią Południowego Koncernu Węglowego, który od 2014 roku działa pod nową nazwą Tauron Wydobycie.

Niemal cały obszar górniczy KWK Janina znajduje się pod gminami Libiąż, Babice, Chełmek i Chrzanów w województwie małopolskim, reszta - pod Jaworznem w województwie śląskim. Szacuje się, że przy obecnym poziomie wydobycia kopalnia będzie mogła funkcjonować jeszcze około osiemdziesięciu lat.

*Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
*Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
*Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera