Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: M jak Murcki, czyli najstarsza kopalnia na Górnym Śląsku

Tomasz Szymczyk
Krajobraz Murcek z szybami w tle
Krajobraz Murcek z szybami w tle marzena bugała-azarko
W Murckach nie ma już szybów górniczych, ale nazwa kopalni wciąż funkcjonuje. W 1976 roku połączono kopalnię Murcki z kopalnią Boże Dary w Kostuchnie.

Być może najstarsza, a na pewno jedna z najstarszych w Polsce. O której kopalni mowa? O Murckach, które dzisiaj są częścią katowickiej kopalni Murcki-Staszic. Chociaż w katowickiej dzielnicy o tej nazwie, szybów kopalnianych już nie ma, nazwa ta wciąż jest obecna w polskim górnictwie.

Początki eksploatacji węgla w rejonie Murcek datują się już na XVI wiek, jednak formalny początek kopalni to rok 1769. Należąca wówczas do książąt pszczyńskich kopalnia (tak było, zresztą, do 1945 roku) otrzymała niemiecką nazwę Emanuelsse-gen, czyli Błogosławieństwo Emanuela. Między 1922 a 1936 rokiem zakład funkcjonował pod skróconą nazwą Emanuel, którą na trzy lata przed wybuchem II wojny światowej zmieniono na Książę Maria. W czasie okupacji powrócono do starej nazwy sprzed 1922 roku, a w 1945 roku kopalnię nazwano po prostu Murcki.

W 1947 roku zakład połączono z kopalnią Boże Dary funkcjonującą w sąsiedniej Kostuchnie. Zakład, który również był własnością rodziny książąt pszczyńskich, powstał na początku XX wieku. Początkowo nazywała się Boer, nazwę Boże Dary nadano jej w 1936 roku. Mariaż Murcek i Bożych Darów trwał tylko rok. Obie kopalnie los ponownie połączył w 1976 roku. Murcki i Boże Dary utworzyły wówczas jeden zakład, który nazwano KWK Murcki. Działalność kopalni z każdym rokiem koncentrowała się jednak w rejonie Kostuchny, funkcjonowanie w rejonie Murcek było pomału wygaszane. Ostatni szyb w rejonie tej dzielnicy zlikwidowany został w 2004 roku.

W latach dziewięćdziesiątych Murcki zostały częścią Katowickiego Holdingu Węglowego. Od 2010 roku w połączeniu z sąsiednim zakładem funkcjonuje pod nazwą Kopalnia Węgla Kamiennego Murcki-Staszic. Jak informuje KHW, dzienne wydobycie kopalni to średnio 23 000 ton. Zasoby węgla nowej kopalni szacowane są na około pięćdziesiąt lat wydobycia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera