Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: P jak Polska. Świętochłowickie związki z Prezydentem i Wirkiem

Tomasz Szymczyk
Zabytkowe wieże wyciągowe szybu I i II dawnej kopalni Polska w Świętochłowicach to nieliczne zachowane pamiątki po zakładzie
Zabytkowe wieże wyciągowe szybu I i II dawnej kopalni Polska w Świętochłowicach to nieliczne zachowane pamiątki po zakładzie lucyna nenow
Do KWK Polska włączono KWK Prezydent, potem utworzono KWK Polska-Wirek.

Dwie wieże szybowe na terenie dawnego zakładu to dzisiaj pozostałość po funkcjonującej przez wiele lat na terenie Święto-chłowic, ale nie tylko, Kopalni Węgla Kamiennego Polska. Wydobycie węgla zakończyło się tutaj w połowie lat dziewięćdziesiątych.

Początki zakładu sięgają drugiej połowy XIX wieku. W 1873 roku połączono kilka pól górniczych i tak powstała kopalnia o nazwie „Deutschland”. Jej właścicielem był Gwidon Henckel von Donnersmarck, a następnie jego spadkobiercy. Po powrocie Górnego Śląska do Polski w 1922 roku kopalnia dostała nazwę „Niemcy”. 3 maja 1937 roku zakładowi nadano z kolei nazwę „Polska” i takie imię towarzyszyło mu już aż do końca swojej działalności.

W 1972 roku KWK Polska wchłonęła chorzowską kopalnię Prezydent (nazwa pochodzi od zgłębionego w okresie międzywojennym szybu Prezydent Mościcki; po wojnie nazwę skrócono tylko do tego pierwszego członu), czyli część dawnej kopalni Król (druga utworzyła kopalnię Barbara-Wyzwolenie). Kolejna górnicza fuzja miała miejsce w 1995 roku, kiedy to Polskę połączono z KWK Nowy Wirek w Rudzie Śląskiej.

Powstała wówczas KWK Polska-Wirek, jednak już rok później po uprzednim połączeniu obu kopalń pod ziemią na ruchu Polska wyjechała na powierzchnię ostatnia świętochłowicka tona węgla. Losy tej części zakładu powtórzyła też część rudzka.

KWK Polska-Wirek została bowiem w 2007 roku połączona z KWK Halemba, zaś dwa lata później zakończono wydobycie w dawnej KWK Nowy Wirek i rozpoczęto likwidację kopalni. Wróćmy jednak do Świętochłowic, gdzie pamiątką po kopalni są dwie zabytkowe wieże, które dziś po konserwacji można zwiedzać.

Pierwsza z nich - basztowa - została wybudowana w 1908 roku na szybie I. Ma konstrukcję stalową z wypełnieniem cegłą. Ma wysokość około trzydziestu metrów. Sąsiednia - na szybie II - jest o około siedem metrów niższa.

Wspierająca się na czterech podporach konstrukcja funkcjonuje nieprzerwanie od 1891 roku. Wieże można odwiedzać od wtorku do piątku od godz. 10 do 16, w soboty od 12 do 20, a w niedziele od 9 do 17. Bilet wstępu na wieżę basztową kosztuje symboliczną złotówkę. Trzeba jednak pamiętać, że ostatnie wejście jest możliwe na godzinę przed zamknięciem. Inne budynki dawnej kopalni na terenie Świętochłowic zostały wyburzone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty