Alimenciary ze Śląska nie płacą alimentów na własne dzieci. Kobiety ukrywają się przed rodziną i policją

RED

Wideo

Alimenciary to kobiety, które nie płacą alimentów na własne dzieci. Ukrywają się przed rodzinami i wymiarem sprawiedliwości. Policjanci z województwa śląskiego szukają w związku z tym kilkudziesięciu kobiet. Udostępniają ich wizerunki oraz rysopisy. Rozpoznajecie?

Poszukiwane kobiety nie płacą alimentów

Alimenty to najczęściej obowiązek rodzica, który po rozpadzie związku nie otrzymał pełnych praw do opieki nad dzieckiem. Kto ustala ich wysokość? Sąd. Są jednak tacy, którzy nie wywiązują się z tego zobowiązania, czyli tzw. alimenciarze. Choć zdecydowaną większość z nich stanowią mężczyźni, to w tej grupie nie brakuje również kobiet - alimenciar. Warto jednak podkreślić, że wśród rodziców zalegających z alimentami w województwie śląskim stanowią one zaledwie 5 proc.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Niepłacenie alimentów zalicza się do przestępstw przeciwko rodzinie i opiece. Art. 209 kodeksu karnego mówi:

  • §1. Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3miesiące,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
  • §1a. Jeżeli sprawca czynu określonego w §1. naraża osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  • §2. Ściganie przestępstwa określonego w §1. lub 1a. następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego.
  • §3. Jeżeli pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, ściganie przestępstwa określonego w §1. lub 1a. odbywa się z urzędu.
  • §4. Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w §1., który nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego uiścił w całości zaległe alimenty.
  • §5. Sąd odstępuje od wymierzenia kary, jeżeli nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego sprawca przestępstwa określonego w §1a. uiścił w całości zaległe alimenty, chyba że wina i społeczna szkodliwość czynu przemawiają przeciwko odstąpieniu od wymierzenia kary.

Dane poszukiwanych pochodzą ze strony internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach (Dostęp: 3.06.2021).

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie