Alimenciarze w Polsce mają 13 mld zł długu. Rekordzista z woj. śląskiego ma do spłacenia 800 tys. zł

OPRAC.: LOTA

Wideo

Blisko 13 mld zł wynoszą już długi alimenciarzy w trzech największych rejestrach długów w Polsce. W dwóch najwięcej dłużników alimentacyjnych pochodzi z województwa śląskiego. Rekordzista ma już do spłacenia 800 tys. zł. Natomiast średni dług wynosi około 42 tys. zł.

Blisko 13 mld zł wynoszą już długi alimenciarzy w Polsce

Rosną długi alimentacyjne w Polsce. Jak wynika z analizy danych, pochodzących z trzech największych rejestrów długów, zaległości alimenciarzy wynosiły na koniec ubiegłego roku od ponad 11,2 mld zł do przeszło 12,9 mld zł. Natomiast średnie zadłużenie przekroczyło już 42 tys. zł. W dwóch z trzech rejestrów najwięcej dłużników alimentacyjnych pochodzi z województwa śląskiego. To również oni mają do spłacenia rekordowe zaległości - najwyższa to blisko 800 tys. zł.

I tak suma długów alimentacyjnych w Krajowym Rejestrze Długów na koniec ubiegłego roku wyniosła 12,9 mld zł i jest o ponad 666 mln zł wyższe niż 12 miesięcy wcześniej.

Nie przeocz

– Od 1 października ubiegłego roku wzrosło kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego z 800 do 900 zł. To jeden z czynników wpływających na zwiększenie liczby wpisów dotyczących zadłużenia alimentacyjnego. Ponadto docierają do nas sygnały z MOPS-ów i GOPS-ów, że z powodu pandemii część dłużników nie mogła podjąć pracy, a tym samym nie była w stanie wywiązać się ze swoich obowiązków – podkreśla Katarzyna Maciaszczyk-Sobolewska z Krajowego Rejestru Długów.

Szuka ich policja! Zobacz zdjęcia 50 mężczyzn z woj. śląskiego, którzy mimo nakazu sądowego nie wypłacają na rzecz swoich dzieci należnych im pieniędzy i są teraz ścigani przez policję. Widziałeś ich? Kliknij w kolejne zdjęcie i zobacz ich >>>Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Alimenciarze nie płacą na własne dzieci. Policja opublikował...

W KRD najbardziej zadłużeni alimenciarze pochodzą z mazowieckiego – przeszło 1,7 mld zł, śląskiego – blisko 1,6 mld zł oraz dolnośląskiego – ponad 1,2 mld zł. W grudniu ubiegłego roku rekordzistą był mieszkaniec województwa śląskiego, który zalegał na ponad 439 tys. zł.

– W 2019 roku najwięcej zadłużonych alimenciarzy było w wieku 46-55 lat. Rok później najliczniejszą grupę tworzyli mężczyźni z przedziału wiekowego 36-45 lat. Można zatem zauważyć, że przybywa dłużników w młodszych grupach wiekowych, a ubywa – w starszych. Zawsze jednak przewagę stanowią osoby z miasta niż ze wsi – analizuje ekspert z KRD.

Długi alimentacyjne w Krajowym Rejestrze Długów:

 • 12,9 mld zł wyniosło na koniec 2020 roku zadłużenie alimentacyjne w KRD
 • 43 tys. złotych - średnie zadłużenie z tego tytułu
 • 439 tys. zł – rekordowa kwota do oddania z tego tytułu. Rekordzista jest z woj. śląskiego
 • 36-45 lat – w tym wieku jest największa grupa alimenciarzy
Alimenciarki poszukiwane przez policję w województwie śląskim.Policjanci czekają na sygnał zarówno od od osób, które wiedzą, gdzie przebywa poszukiwany mężczyzna, jak i od tych, którzy mogą mieć wiadomości na temat przypuszczalnego miejsca ich pobytu. Każdy sygnał zostanie dokładnie sprawdzony. Dzwonić można albo pod numer, który został podany przy zgłoszeniu dotyczącym konkretnego poszukiwanego mężczyzny lub na ogólny numer policyjny (takie zgłoszenie zostanie przekierowane na właściwy komisariat). Nie należy samemu próbować zatrzymać takiej osoby, gdyż może okazać się niebezpieczna. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Te kobiety nie płacą alimentów na własne dzieci i uciekły z ...

Dłużnik rekordzista ze Śląska ma do spłacenia ponad 776 tys. zł z tytułu alimentów

Z kolei w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor alimenciarze mają do spłacenia ponad 11,2 mld złotych. To niespełna 204 mln mniej niż na koniec 2019 roku. W tym rejestrze najwięcej dłużników pochodzi z województwa śląskiego – prawie 36 tys. osób. Również ze Śląska jest rekordzista z największym długiem – wynoszącym ponad 776 tys. zł. To – jak informują przedstawicie BIG InfoMonitor – 55 letni mężczyzna.

Zobacz koniecznie

Długi alimentacyjne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor

 • 11,2 mld złotych – suma długów alimentacyjnych
 • 1,4 mld zł długi alimentacyjne dłużników z woj. śląskiego
 • 1,25 mld zł długi alimentacyjne dłużników z woj. mazowieckiego
 • 1,1 mld zł długi alimentacyjne dłużników z woj. dolnośląskiego
 • 776 tys. tyle wynosi dług rekordzisty z woj. śląskiego

Łącznie w BIG InfoMonitor dłużników alimentacyjnych na koniec 2020 roku było 272 tysięcy, a rok wcześniej – niemal 287 tys. Średni dług na osobę zwiększył się o około 1,5 tys. złotych, z blisko 40 tys. do ponad 41 tys. złotych.

– Spadki liczby dłużników wynikają z dwóch powodów. Niektórzy spłacili zaległość, a innym pomogły przepisy. One nakazały usunięcie osób z rejestru BIG z długami powstałymi wcześniej niż przed 6 laty. Takich przypadków w minionym roku było ponad 7 tys. W tym samym okresie gminy przekazały nam ponad 23,5 tys. kolejnych dłużników alimentacyjnych. Najwięcej w lipcu – 2655, a także w marcu – 2586 osób – analizuje Diana Borowiecka z BIG InfoMonitor.

– Teraz niepłacącym jest łatwiej się tłumaczyć. Obok pracy na czarno wymieniają też brak przelewów od pracodawców. Albo bez ogródek przerzucają całą winę na koronakryzys. Jednak 1 grudnia 2020 r. weszła w życie kolejna część przyjętych wcześniej rozwiązań zapobiegających unikaniu płacenia alimentów. W kodeksie pracy rozszerzony został katalog kar oraz wykroczeń wymierzony przeciw pracodawcy, który zatrudnia na czarno lub zataja wysokość wynagrodzenia dłużnika alimentacyjnego – zaznacza ekspert z BIG InfoMonitor.

Spadła średnia wieku dłużników alimentacyjnych

W trzecim rejestrze długów - ERIF BIG SA - długi osób zalegających z alimentami wzrosły w ciągu roku o ponad 400 mln zł. Na koniec grudnia zobowiązania te wyniosły przeszło 12,7 mld złotych, a rok wcześniej – ponad 12,3 mld. W tym czasie średnie zadłużenie zwiększyło się z 40 tys. na 42,5 tys. złotych. Zmniejszyła się za to rekordowa kwota do oddania. Ostatnio jedna z osób miała do uregulowania z tego tytułu niemalże 559 tys. zł, a w 2019 roku zestawienie otwierał wynik 702 tys. złotych.

– Biura Informacji Gospodarczej nie posiadają danych dotyczących powodów niepłacenia alimentów. Nie możemy więc jednoznacznie stwierdzić czy i w jaki sposób pandemia wpłynęła na statystyki z 2020 roku. Natomiast obserwowany wzrost wartości długów alimentacyjnych i ich średniej wysokości w porównaniu z 2019 rokiem jest zbliżony do poprzednich lat – mówi Aleksandra Wilczak-Grzesik z ERIF BIG SA.

Musisz to wiedzieć

Długi alimentacyjne w ERIF BIG SA:

 • 12,7 mld złotych wyniosły długi alimentacyjne na koniec 2020 roku
 • 559 tys. zł miał do uregulowania dłużnik – rekordzista
 • 35,7 tys. osób – to dłużnicy pochodzący z woj. śląskiego, którzy stanowią tu największą grupę

W tym rejestrze również najwięcej osób niepłacących alimenty pochodzi z województwa śląskiego – 35,7 tys. osób (w 2019 roku – ponad 36,5 tys.), a najmniej – z opolskiego – 5 tys. (5,1 tys.). Zobowiązania tych pierwszych wyniosły prawie 1,5 mld złotych (wcześniej – ponad 1,4 mld), drugich – 204 mln (poprzednio ponad 204 mln zł).

Jak zauważają eksperci ERIF BIG zmieniła się średnia wieku dłużników alimentacyjnych. – Zdecydowaną większość osób, które nie wywiązywały się z obowiązków rodzicielskich w analizowanych okresach, stanowili mężczyźni – 94%. W 2019 roku najwięcej było ich w wieku 35-44 lata, a rok później – w przedziale wiekowym 45-54 lata. Natomiast kobiety zalegające z płatnościami mają najczęściej 35-44 lata – podsumowuje ekspert ERIF Biuro Informacji Gospodarczej.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie