Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alkomat dostępny na każdej komendzie, ale musisz mieć dokument ze zdjęciem

TOS
Zdarzyło Wam się po imprezie zastanawiać się, ile promili alkoholu znajduje się w Waszym organizmie? To oczywiście nie tylko zwykła ciekawość, ale i wiedza pozwalająca podjąć decyzję chociażby o niesiadaniu w stanie wskazującym za kierownicą samochodu. Okazuje się, że przebadać alkomatem można się na każdej komendzie policji w województwie śląskim.

- Takie badanie jest możliwe w każdej komendzie na terenie województwa. W niektórych znajdują się alkomaty bezobsługowe, w innych trzeba skorzystać z pomocy dyżurnego policjanta. W tym drugim przypadku, jeśli zajmować się on będzie jakąś pilną, bieżącą sprawą, trzeba będzie na to badanie poczekać - zastrzega podinsp. Aleksandra Nowara, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Policjanci przypominają, że aby móc zostać przebadanym alkomatem na którejś z komend, konieczne jest posiadanie przy sobie dokumentu tożsamości. Każde badanie jest bowiem zapisywane w specjalnej książce.

- Urządzenie ma swoją wytrzymałość, dlatego z każdego badania jesteśmy rozliczani - tłumaczy Nowara.

Tak właśnie badanie przebiega m.in. w Komendzie Miejskiej Policji w Sosnowcu.

- Jeśli trwa np. badanie zatrzymanego lub dyżurny zajmuje się rejestracją zdarzenia lub rozmową telefoniczną, to trzeba wówczas chwilę poczekać - mówi asp. Sonia Kepper, oficer prasowy sosnowieckiej policji.

Nie brakuje jednak na terenie województwa śląskiego placówek policyjnych, w których znajdują się alkomaty samoobsługowe. Takimi dysponują policjanci m.in. z Tychów, Jastrzębia-Zdroju, Bielska-Białej i Skoczowa. Pierwsza była jednak Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim.

- Priorytetem jest bezpieczeństwo na drogach, ale poniekąd odciąży to także oficerów dyżurnych. Pojawił się taki pomysł i przeszliśmy do realizacji. Teraz każdy będzie mógł do nas przyjść i zbadać się - tłumaczyła DZ w momencie uruchomienia samoobsługowego aparatu asp. Barbara Kołodziejczyk, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Tychach.

- Badanie jest proste i całkowicie bezpłatne. Wystarczy jedynie pobrać od recepcjonisty jednostki jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w miejscu do tego przeznaczonym. Następnie trzeba wdmuchnąć przez nią odpowiednią ilość powietrza i odczytać wynik - wyjaśniała z kolei Elwira Jurasz, oficer prasowy bielskiej policji.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji usłyszeliśmy, że zainteresowanie takimi badaniami jest spore. Bo warto sprawdzić, ile promili alkoholu znajduje się w naszym organizmie niż siadać za kółko na podwójnym gazie. Pijani kierowcy to wciąż bardzo duże zagrożenie na polskich drogach.

NOGA Z GAZU, czyli nasz raport z dróg w woj. śląskim - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!