Alojzy Lysko z GRAND PRIX w konkursie im. Krystyny Bochenek....

  Alojzy Lysko z GRAND PRIX w konkursie im. Krystyny Bochenek. Zwycięską pracę opublikował w DZ

  Zdjęcie autora materiału

  Bartosz Wojsa

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Laureaci V Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Grand Prix zdobył Alojzy Lysko i jego "Opowieść górnośląska",
  1/51
  przejdź do galerii

  Laureaci V Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Grand Prix zdobył Alojzy Lysko i jego "Opowieść górnośląska", opublikowana w Dzienniku Zachodnim ©Maciej Gapiński

  Alojzy Lysko i jego "Opowieść górnośląska" z nagrodą Grand Prix w V Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek. Za nami finałowa gala piątej edycji tego wyjątkowego konkursu.
  Nie wszystek umarłaś, Krysiu. Dyktando narodowe ma się dobrze, szeregi ambasadorów poprawnej polszczyzny rosną i to wszystko dzięki tobie. Znalazło się grono wrażliwych, odpowiedzialnych ludzi, którzy od 5 lat poszukują twórców natchnionych regionalnym duchem historii. Jest ich coraz więcej, idą twoją ścieżką i przypinają skrzydła, tak jak ja je przypinam, i próbują latać na wyżynach, jak ty to kiedyś robiłaś.
  Póki konkurs trwa, ty będziesz żyła, Krysiu, i za to ci dziękuję - mówił wzruszony Alojzy Lysko, którego "Opowieść górnośląska" opublikowana w Dzienniku Zachodnim najbardziej zachwyciła jury V Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek.  Dokładnie o godz. 17. w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach na Scenie w Malarni odbyła się finałowa gala piątej edycji tej wyjątkowej imprezy. W czasie uroczystości obejrzeliśmy fragmenty pięciu wybitnych prac, które spośród ponad 50 nadesłanych wybrało jury.

  Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymały "Tragedia Górnośląska 1945" oraz "Wracają do dziś", jednak to praca Alojzego Lysko okazała się najlepsza. Mimo tego, że na początku - jak samo jury przyznało - zastanawiano się nad tym, czy dopuścić pracę. - W regulaminie była zawarta informacja, że w pracach należy przyłożyć wyjątkową staranność do poprawnej polszczyzny. Uznaliśmy jednak, że piękno gwary śląskiej, w której napisano tę pracę, jest równie staranna - tłumaczyli organizatorzy.

  Alojzy Lysko nie ukrywał wzruszenia. Kiedy wszyscy uczestnicy mówili do jednego, głównego mikrofonu na środku sceny, on stanął z boku, wpatrując się w zdjęcie Krystyny Bochenek, które wyświetlono w projektorze. - Nie chcę stać do ciebie tyłem, Krysiu. Byłaś postacią niezwykłą - mówił.

  Na uroczystości wypowiadała się m.in. Magdalena Bochenek-Kępa, jedna z organizatorek i córka Krystyny Bochenek. - Jestem zaszczycona, bo to bardzo ważny konkurs nie tylko dla mnie, ale także dla regionu, ponieważ prace pokazują jego rozwój. Mama byłaby zadowolona, widząc pełną salę i tak liczne zgłoszenia nadesłane przez dziennikarzy. To ogromna sprawa, za którą wszystkim bardzo dziękuję. Mamy piątek, to piąta edycja konkursu, pięć najlepszych prac i ponad pięćdziesiąt zgłoszeń. Niech ta piątka zwiastuje wszystkim sukces - mówiła Magdalena Bochenek-Kępa.

  Tymczasem Alozjy Lysko przyznaje, że już sam udział w konkursie był dla niego wyróżnieniem. - Za rok, jeśli dożyję i napiszę coś wartościowego, a potem wezmę udział w kolejnej edycji, nie potrzebuję wygranej. Sam fakt, że ludzie ją przeczytają sprawi mi wielką radość - mówił tuż po ogłoszeniu wyników.

  [PRZECZYTAJCIE NAGRODZONĄ PRACĘ ALOJZEGO LYSKO]

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Co za tragedia! Wybuch gazu zniszczył blok w Jaworznie. Czy to samobójstwo?
  *Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będziei zachwycone
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Okazuje się, że Lysko pisze w gwarze śląskiej a nie w języku śląskim

  Sandman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Nagroda dostol Lysko za staranne napisanie pracy w gwarze śląskiej. Czy Lysko o tym wie? Czy on wie, że mówi gwarą śląską a nie w języku śląskim? Czy on wogóle wie, że mówi prozą?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  łysko jak Bartoszewski

  , (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  łysy ...sory łasy na nagrody

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gazeta czy telewizja?

  Chcesz oglądać, to sobie włącz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Czy multimedialna redakcja byłaby uprzejma ustawić filmiki na włączanie ich po kliknięciu, zamiast fundować czytającym kakofonię hałasów i wrzasków?
  Multimedialność nie oznacza przekształcenia się...rozwiń całość

  Czy multimedialna redakcja byłaby uprzejma ustawić filmiki na włączanie ich po kliknięciu, zamiast fundować czytającym kakofonię hałasów i wrzasków?
  Multimedialność nie oznacza przekształcenia się w telewizję!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Durczok arbitrem

  gratuluję laureatom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  to jakaś żenada.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Celtowie górą

  filatelista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Amen


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W regulaminie bylo ze w pracach nalezy przylozyc wyjatkowa starannosc ale nie do

  otto (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  polskich hazli w kuchni w Sosnowcu z papdeklu. Ogólnie hazle w kuchni z papendeklu to standart w Malopolsce . Ale dlaczego w kurewskim Zaglabiu to nie wiem. Moze dlatego Kiepura sie zenil na...rozwiń całość

  polskich hazli w kuchni w Sosnowcu z papdeklu. Ogólnie hazle w kuchni z papendeklu to standart w Malopolsce . Ale dlaczego w kurewskim Zaglabiu to nie wiem. Moze dlatego Kiepura sie zenil na Slasku omijajac SUF ruski. Sosnowiecki .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W regulaminie była zawarta informacja, że w pracach należy przyłożyć wyjątkową staranność do

  poprawnej polszczyzny. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Ale Celtów to nie dotyczy. Oni mogą fulać wiela chcą. Po celtycku mogą bajać o smokach i ausgusach do których sikali w dzieciństwie. Chyba nie tego chciała pani Krystyna Bochenek.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Coś się jurorom zdecydowanie "pofyrtało"

  polonista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Z całym szacunkiem dla berów tego pana, ale czy on musi zadręczać swoim uczestnictwem każdy konkurs? Jako folklorysta świetnie się nadaje do konkursów gwarowych, tylko specjaliści powinni mu...rozwiń całość

  Z całym szacunkiem dla berów tego pana, ale czy on musi zadręczać swoim uczestnictwem każdy konkurs? Jako folklorysta świetnie się nadaje do konkursów gwarowych, tylko specjaliści powinni mu wytłumaczyć różnice w subregionach. Rozumiem, że w wyobraźni starszego pana ta opowiastka może udawać "scenariusz wystawy", ale co na to jurorzy, będący ponoć najlepszymi fachowcami w regionie? Przepraszam, ale jeżeli zapis o polszczyźnie jest w regulaminie, to wypadałoby tego typu pracę odesłać, jako niespełniającą podstawowego warunku. A jak jurorzy tak zgodnym chórem chcieli chyba "zrobić dobrze" temu panu, albo gwarze, to należało jednak poradzić się jakiegoś specjalisty, na UŚ kilka osób się tym zajmuje. No, ale jak cała kapituła ma o sobie wielkie mniemanie, to efekt raczej zabawny. Tylko chyba jednak nie taki był cel konkursu, prawda?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Najwiekszym szpecem i majstrem

  filatelista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Od gwary, wróć, od języka szlonzkiego jest jorgus gorzelik, znany jako szczurek firerek. Tauzyn unterszriftów to jego znak rozpoznawczy, może ma to nawet w swoim herbie?????

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo