Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alternatywna Historia Śląska: Cud pod Legnicą, czyli o królu Henryku I Zwycięskim

Tomasz Borówka, Ryszard Parka
Książę Henryk ocalał i został w przyszłości królem Polski
Książę Henryk ocalał i został w przyszłości królem Polski arc.
Wielki następca śląskiego księcia Henryka Brodatego urodził się pod szczęśliwą gwiazdą. Przyszły król Polski i obrońca chrześcijańskiej Europy był trzecim z kolei synem swego ojca, jednak wyprzedzający go w kolejce do sukcesji starsi bracia Bolesław i Konrad szybko zeszli z tego świata. CZYTAJ ALTERNATYWNĄ HISTORIĘ ŚLĄSKA

Henryk Brodaty szybko docenił zdolności jedynego pozostałego mu syna, powierzając młodemu księciu rządy nad częścią podległych mu dzielnic Polski. A tych było niemało - pod koniec życia Brodatego dzierżył on w ręku wypływającą z rozmaitych tytułów władzę nad całym Śląskiem, Małopolską i częścią Wielkopolski. Stary książę czuł się już na tyle silnym, że rozpoczął starania o dosłowne ukoronowanie dzieła swojego życia - godnością królewską dla siebie bądź swego syna. Zmarł jednak w 1238 r., a dla jego dziedzica z miejsca rozpoczęły się kłopoty.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Alternatywna historia Śląska ZOBACZ KONIECZNIE

Młody książę Henryk nie zdołał utrzymać pełnej kontroli nad Górnym Śląskiem i częścią Małopolski, gdzie jego podporządkowani dotąd Brodatemu piastowscy kuzyni podjęli próbę usamodzielnienia się. Musiał też walczyć z Brandenburczykami w obronie Ziemi Lubuskiej - tu z pełnym zresztą powodzeniem. Mimo wszystko jednak realna władza Henryka zostałaby zapewne w końcu ograniczona do dziedzicznego Dolnego Śląska, gdyby nie słynny najazd Mongołów, który w roku 1241 spadł na Europę Środkową.

Przerażający azjatyccy koczownicy spustoszyli Małopolskę i Śląsk. Zniszczeniu uległy m.in. Sandomierz, Kraków, Opole i Wrocław. 9 kwietnia pod Legnicą książę Henryk ze swoją armią wydał najeźdźcom walną bitwę. Mimo dosyć wyrównanych sił Piasta zaskoczyła zupełnie obca mu taktyka napastników, którym, co gorsza, udało się sprowokować część chrześcijańskich hufców do ucieczki. Henryk poprowadził swoich rycerzy do desperackiego ataku, katastrofalnie zakończonego w zmasowanym ogniu mongolskich łuków. Książę, kiedy go raniono i zabito pod nim konia, zginąłby niechybnie, lecz w decydującym momencie otoczyli go murem zbrojni w śmiercionośne kilofy górnicy ze Złotoryi. Gdy i oni dobywali już ostatku sił, w sukurs przyszło kilkuset templariuszy. Ale nawet i zabójcze umiejętności bojowe tych średniowiecznych komandosów nie odwróciłyby pewnej już śmierci księcia i całkowitej klęski jego wojsk. Do tego potrzeba było cudu!
I taki cud się zdarzył. Niespodziewanie nad polem bitwy rozpętała się przerażająca nawałnica. Gwałtowne oberwanie chmury połączone z gradobiciem uczyniły walkę całkowicie niemożliwą i wymusiły jej przerwanie. Bitwa pozostała nierozstrzygnięta, a obie strony wycofały się zachowując zdolność bojową. Rannego Henryka templariusze uwieźli z pola do zamku w Legnicy. Tam na szczęście okazało się, że rany, choć bolesne, w żaden sposób nie zagrażały jego życiu. Książę szybko wyciągnął wnioski z omal co nie zakończonej tragicznie bitwy.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Alternatywna historia Śląska ZOBACZ KONIECZNIE

W najbliższych tygodniach unikał kolejnej walnej rozprawy, prowadząc z Mongołami wojnę szarpaną na wzór swego przodka Bolesława Krzywoustego. Los mu sprzyjał. Ku zaskoczeniu wszystkich, wojska nieprzyjacielskie wycofały się bez walki i pomaszerowały na Morawy. Dziś już wiemy, że uderzenie na północ od Karpat i Sudetów pełniło rolę pomocniczą, mając zabezpieczyć główną operację skierowaną przeciw Węgrom. Mongołowie wkrótce zresztą całkowicie opuścili Środkową Europę. Było to spowodowane wieściami z dalekiej Azji o zgonie Wielkiego Chana Ugedeja, co zapoczątkowało okres rywalizacji o władzę nad mongolskim imperium.

Nic innego, jak właśnie najazd mongolski pozwolił księciu Henrykowi niespotykanie umocnić swoją pozycję polityczną. Umiejętnie podsycana przezeń propaganda, głosząca, że najeźdźcy z pewnością zaatakują Polskę ponownie i tylko silny władca będzie w stanie ich odeprzeć, okazała się skuteczna. Ruiny i zgliszcza spalonych stolic dzielnicowych mówiły wszak same za siebie... Obrońca chrześcijańskiego świata i bohater spod Legnicy z powodzeniem sięgnął po królewską koronę, którą uzyskał od papieża Innocentego IV w roku 1245 na soborze w Lyonie.

Tak było naprawdę

W 1241 r. Mongołowie najechali Polskę i dotarli aż na Śląsk. W bitwie pod Legnicą to oni odnieśli zwycięstwo, a ksiażę Henryk Pobożny poległ.


*Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera