Alzheimer: tylko co 10. chory ma diagnozę

  Alzheimer: tylko co 10. chory ma diagnozę

  aMA aMA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  21 września będziemy obchodzić Dzień Chorych na Alzheimera. Ich liczba dramatycznie rośnie z roku na rok

  21 września będziemy obchodzić Dzień Chorych na Alzheimera. Ich liczba dramatycznie rośnie z roku na rok ©Fot. 123rf.co m

  W Polsce na chorobę Alzheimera choruje przeszło 250 tys. osób - z czego tylko 10% ma postawioną diagnozę lekarską. Ma na to wpływ także sam chory, który często do choroby nie przyznaje się przed najbliższymi, lekarzem, a co najważniejsze - przed samym sobą. Jednak, czas działa na jego niekorzyść. Postępujące uszkodzenia mózgu prowadzą m.in. do kłopotów z pamięcią, zaburzeń orientacji czy kłopotów językowych.
  21 września będziemy obchodzić Dzień Chorych na Alzheimera. Ich liczba dramatycznie rośnie z roku na rok

  21 września będziemy obchodzić Dzień Chorych na Alzheimera. Ich liczba dramatycznie rośnie z roku na rok ©Fot. 123rf.co m

  - Chorobę Alzheimera można łatwo przeoczyć, tłumaczyć ją przemęczeniem, roztargnieniem, sędziwym wiekiem - tym bardziej że najczęściej dotyka osoby po 65. roku życia. Gdy zauważamy u bliskiej nam osoby niespotykane dotąd, powtarzające się zachowania (patrz ramka obok), powinno nas to zaniepokoić oraz skłonić do szukania pomocy wśród specjalistów. Często sam chory nie zauważa zmiany w swoim życiu. Ta niełatwa sytuacja może spowodować jego niepokój, złość, wypieranie objawów choroby, strach, depresję - mówi dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda z Centrum Leczenia Choroby Alzheimera Neuro-Care w Katowicach.

  Choroby Alzheimera nie da się całkowicie wyleczyć  Jednak stosowana i odpowiednio dobrana do pacjenta farmakoterapia pozwala w znaczący sposób złagodzić jej objawy, np. zredukować zaburzenia pamięci, kłopoty ze snem, zaburzenia nastroju czy depresję.

  - Obecnie prowadzonych jest wiele badań w dziedzinie eksperymentalnych metod leczenia, które wciąż są w fazie testów, jednakże mogą okazać się przełomem w historii leczenia tej choroby - mówi dr Gabriela Kłodowska-Duda.

  Choroba Alzheimera - symptomy, których nie można bagatelizować  Międzynarodowe Towarzystwo Alzheimerowskie opracowało test 10 pytań - z myślą o tych, którzy podejrzewają u siebie lub bliskiej osoby zaburzenia otępienne.

  Postaraj się odpowiedzieć na nie: tak lub nie. Przy odpowiedzi twierdzącej na jedno lub kilka pytań, warto zasięgnąć porady neurologa.
  • 1. Czy masz zaburzenia pamięci, które przeszkadzają ci w codziennym życiu? Zapominasz o ważnych datach, często pytasz o tę samą informację, musisz korzystać z notatek, aby nie zapomnieć o ważnych rzeczach? Twoi bliscy zauważają ten problem?
  • 2. Masz trudności z planowaniem i rozwiązywaniem problemów? Problemy z liczeniem, podsumowywaniem wydatków i liczb, płaceniem rachunków, zauważasz pogorszenie jakości wykonywania dotychczasowej pracy?
  • 3. Masz problem z wykonywaniem swoich zwykłych zadań w domu i poza nim? Masz kłopoty z jazdą samochodem, gubieniem się w znanym otoczeniu, problemy przy gotowaniu znanych sobie potraw - np. zapominanie o ważnych składnikach, brak przypraw, potrawy przestają się „udawać”, zapominasz, jak używa się pralki, mikrofalówki, pilota do telewizora?
  • 4. Masz problem z przypomnieniem sobie miejsca i czasu? Zdarzyło Ci się zagubić w swojej miejscowości, zapominasz, jaki jest dzień, pora roku, miesiąc?
  • 5. Masz problem z czytaniem?
  • 6. Masz problem z mową, szukasz słów, zapominasz nazwy?
  • 7. Czy kładziesz swoje rzeczy w nietypowych miejscach, a potem ich szukasz?
  • 8. Czy masz problemy z podejmowaniem właściwych decyzji? Podejmujesz pod wpływem chwili decyzje niekorzystne dla siebie - na przykład niepotrzebne, kosztowne zakupy pod wpływem reklamy lub telemarketera?
  • 9. Czy wycofałeś się z pracy lub z życia towarzyskiego?
  • 10. Czy zauważasz, że zmienił się twój nastrój, a osoby bliskie mówią, że się zmieniłeś? Odczuwasz lęk, smutek, przygnębienie, depresję, wystąpiła zmiana charakteru - pojawiła się podejrzliwość, nerwowość?


  *Marszałek Saługa: PiS buduje swoją siłę na lęku ludzi ROZMOWA JEDEN NA JEDEN
  *Wojewoda Wieczorek: Nie będzie medialnych rozliczeń ROZMOWA JEDEN NA JEDEN
  *Katowice: 390 porzuconych psów i kotów w te wakacje ZOBACZ ZDJĘCIA, MOŻE ZECHCESZ ADOPTOWAĆ
  *Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »