W Chorzowie stopniowo obniża się stopa bezrobocia. Na koniec kwietnia stopa bezrobocia wynosiła 6,9 proc, w marcu, 7,3 proc, a w lutym 7,5. Jeszcze większa była w minionym roku, w kwietniu 2016 r. wynosiła 9,3 procent. Pokazuje to, że od roku utrzymuje się tendencja spadkowa.
- Przyczyną tej tendencji jest utrzymująca się duża ilość ofert pracy. Wiele osób wyjeżdża także za pracą za granicę. Mało młodych osób decyduje się także rejestrować, jako osoby bezrobotne - tłumaczy Joanna Broncel z Powiatowego Urzędu Pracy w Chorzowie.
- Większość ofert pracy, które pozyskujemy, przeznaczona jest dla osób z podstawowym wykształceniem. Trzeba zaznaczyć, że coraz łatwiej można dostać pracę na niższych i wyższych stanowiskach - dodaje kierowniczka jednego z działu PUP w Chorzowie.
W mieście nie brakuje ofert pracy. Chorzowska, rodzinna firma Amber-Glass (zajmująca się hurtową sprzedażą szkła oraz obróbką szkła) zakończyła rozpoczętą w zeszłym roku inwestycję. Przy ul. Nowej powstała nowa hala z najnowocześniejszą technologią hartowania i obróbki szkła płaskiego. To pozwala firmie wykonywać procesy technologiczne, które dotychczas trzeba było zlecać u zewnętrznych kooperantów. Co oznacza to dla osób poszukujących pracy?
- Ta inwestycja to przede wszystkim nowe miejsca pracy dla mieszkańców Chorzowa. Rozwój firmy zmienia także znaczenie tego obszaru miasta. Zapomniany teren poprzemysłowy stopniowo zamienia się w miejsce kojarzone z nowoczesną produkcją - wyjaśnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.
W nowej hali Amber-Glass jest hartownia szkła, gdzie można termicznie wzmocnić szkło i zakończyć proces jego obróbki.
- Przejazd przez piec hartowniczy pozwala na wzmocnienie siedmiokrotnie szkła. Takie szkło wytrzymuje duże naprężenia - tłumaczy Dawid Danysz, asystent zarządu Amber-Glass.
W nowej hali przewidziane są dwie hartownie, obecnie funkcjonuje jedna. Do końca sierpnia będzie tu także suwnica - linia do rozkroju szkła. Jest także możliwość rozwoju. Nowa hala to także więcej miejsc pracy. Budynek biurowo-socjalny przewidziany jest maksymalnie na ok. 120 osób. Obecnie jednak będzie to ok. 30-40 osób. Cały czas trwa nabór.
- Poszukujemy pracowników produkcyjnych do obsługi maszyn. Dobrze, jeżeli przyszły pracownik będzie znał rysunek techniczny. Wystarczy, że ktoś będzie chciał pracować, bo tego, co trzeba zrobić można się nauczyć. W końcu w Polsce nie ma szkół, które kształcą w kierunku przetwórstwa szkła. Obecnie w naszej firmie pracuje 90 osób. Staramy się zatrudniać pracowników na długie lata - mówi Benedykt Danysz, prezes zarządu oraz współwłaściciel firmy Amber-Glass w Chorzowie.
Koszt całej inwestycji Amber-Glassu to ponad 11 mln zł, z czego ponad 2,8 mln zł udało się pozyskać ze środków unijnych. Firma wykupiła od miasta tereny inwestycyjne i rozwija infrastrukturę. Teraz także trwa nabór na stanowiska produkcyjne. Można wysyłać swoje CV.
ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?