MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Amerykanie uznali Roundup za rakotwórczy. W Unii nadal korzystamy z glifosatu

Kuba Lelewicz
W Polsce oraz w wielu krajach Unii Europejskiej stosowanie preparatu Roundup  jest legalne i popularne
W Polsce oraz w wielu krajach Unii Europejskiej stosowanie preparatu Roundup jest legalne i popularne ARC
Sąd w Kalifornii przyznał rację szkolnemu ogrodnikowi, który stwierdził, że chłoniak nieziarniczny, na którego cierpi, spowodowany jest regularnym stosowaniem przez niego preparatu opryskowego Roundup. Pomimo tego w Polsce oraz w wielu krajach Unii Europejskiej stosowanie preparatu firmy Monsanto nadal jest legalne oraz popularne.

Roundup to preparat produkowany przez międzynarodowy koncern Monsanto (własność koncernu Bayer). Roundup jest herbicydem, czyli środkiem roślinobójczym na bazie glifosatu. Substancja czynna została odkryta już w 1950 roku. Okazała się jednak zbyt dobra, ponieważ zabijała wszystkie rośliny, a nie tylko chwasty. Zaczęto ją wykorzystywać w miejscach, w których człowiekowi zależało na braku roślin, np. rury czy tory kolejowe.

Roundup w rolnictwie zaistniał dopiero w połowie lat 90-tych, kiedy koncern Monsanto wypuścił na rynek genetycznie zmodyfikowane nasiona bawełny, soi oraz kukurydzy, które były odporne na działanie glifosatu.

O Roundupie zaczęło być głośno, kiedy zapadł wyrok sądu w Kalifornii. Sąd uznał, że preparat jest rakotwórczy, o czym nie poinformował na swoim opakowaniu. Sąd przyznał w ramach odszkodowania 289 milionów na rzecz Dewayne'a Johnsona, ogrodnika cierpiącego na chłoniaka nieziarnicznego, który twierdził, że przyczyną choroby jest właśnie regularne stosowanie preparatu. Pomimo tego, że głośno o glifosacie jest od niedawna, to już wcześniej naukowcy spierali się na temat kancerogenności Roundupu. Wyniki części badań wskazywały na to, że jest on w pełni nieszkodliwy. Ostatecznie przyznano mu kategorię 2a, co oznacza „prawdopodobieństwo wywoływania raka u ludzi”.

Przeciwko środkowi opowiadają się również ekolodzy, według których preparat pomimo szczątkowego dostawania się do gleby zagraża wielu gatunkom płazów, gadów oraz owadów. Roundup zmienia również skład biologiczny gleby, naruszając środowisko żyjących tam bakterii oraz grzybów.

Pomimo wyroków sądu oraz raportów ekologicznych, dystrybucja oraz wykorzystywanie glifosatu w Unii Europejskiej będą legalne przynajmniej do końca 2022 roku. W ubiegłym roku skończyła się licencja glifosatu, a Komisja Europejska chciała przedłużyć ją na następne 15 lat. Większość europosłów nie zgodziła się na ten pomysł, uznając go za kontrowersyjny oraz zagrażający środowisku. Ostatecznie licencję przedłużono wyłącznie na 5 lat oraz rozpoczęto stopniowe wycofywanie glifosatu z rynku oraz wykorzystywania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni