Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amerykańscy żołnierze będą stacjonowali w Lublińcu. Tak zapisano w deklaracji podpisanej przez prezydentów Polski i USA

PC/MON
Amerykańscy żołnierze będą stacjonowali w Lublińcu. To efekt podpisania deklaracji przez prezydentów Polski i USA
Amerykańscy żołnierze będą stacjonowali w Lublińcu. To efekt podpisania deklaracji przez prezydentów Polski i USA arc
Będzie więcej żołnierzy amerykańskich w Polsce. Jedno z miejsc, do których mają trafić to Lubliniec, gdzie mieści się Jednostka Wojskowa Komandosów. - Polska dołączyła dziś do wąskiego grona państw, w których na trwałe stacjonują wojska USA. Półtora roku negocjacji, rozmów. Udowodniliśmy, że potrafimy negocjować, jak równy z równym - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w poniedziałek w Nowym Jorku.

Podpisany w poniedziałek 23 września dokument uszczegóławia deklarację o współpracy obronnej z 12 czerwca tego roku, która zapowiadała rozlokowanie około tysiąca kolejnych żołnierzy USA w Polsce.

Rzeczpospolita Polska i Stany Zjednoczone Ameryki kontynuują wzmacnianie swoich strategicznych i obronnych relacji, które poprawiają nasze wzajemne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego” – głosi podpisana w poniedziałek deklaracja.

Jak powiedział szef MON, dzięki dokumentowi, który podpisał prezydent Andrzej Duda i prezydent Donald Trump przesądzone zostały lokalizacje dla wojsk amerykańskich w Polsce.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Z dokumentu wynika, że jednym z miejsc, w którym stacjonować będą amerykańscy żołnierze będzie Lubliniec. Amerykanie trafią do Jednostki Wojskowej Komandosów. Będą to oczywiście Wojska Specjalne. Lubliniec będzie jedynym miastem w województwie śląskim, w którym znaleźliby się żołnierze z USA.

W dokumencie zapisano również, że w Poznaniu znajdzie się siedziba wysuniętego dowództwa dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych USA. Stany Zjednoczone i Polska uzgodniły również, że w Drawsku Pomorskim swoją lokalizację będzie miało Centrum Szkolenia Bojowego, z którego korzystać będą siły zbrojne obu krajów, a także innych wojsk sojuszniczych. Jak zaznaczył minister Błaszczak, Centrum będzie miejscem certyfikacji zdolności poszczególnych jednostek.

Wrocław-Strachowice wskazano jako siedzibę bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej. Łask będzie siedzibą eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych USA. Z kolei w Powidzu powstanie siedziba lotniczej brygady bojowej batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych.

Jak informuje Polska Zbrojna w Lublińcu mają powstać "nowe obiekty dla komandosów". - W Łasku, gdzie stacjonują polskie F-16, ma powstać eskadra zdalnie sterowanych statków powietrznych. Bezzałogowce MQ-9 Reaper będą wykorzystywane do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych, a informacje zebrane przez drony mają być udostępniane stronie polskiej. Zgodnie z podpisaną umową zwiększy się także obecność amerykańskich sił specjalnych w Polsce. Nowe obiekty dla komandosów powstaną w Lublińcu i w Powidzu - informuje Magdalena Kowalska-Sendek z Polski Zbrojnej. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie żołnierze trafią do jednostki w naszym województwie. Na pewno będą to żołnierze jednostek specjalnych. Armia jednak nie podaje, jakie dokładnie będą to jednostki. Z uwagi na to, że wojska specjalne wykonują wiele tajnych misji, ministerstwo obrony niechętnie dzieli się szczegółami dotyczącymi ich działań.

Podpisany dokument procedowany był m. in. podczas rozmów Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej w Pentagonie i Kongresie. Jest to także efekt pracy ekspertów grupy roboczej z Ministerstwa Obrony Narodowej i z Pentagonu.

Amerykańscy żołnierze będą stacjonowali w Lublińcu. To efekt podpisania deklaracji przez prezydentów Polski i USA

Amerykańscy żołnierze będą stacjonowali w Lublińcu. Tak zapi...

WSPÓLNA DEKLARACJA NA TEMAT POGŁĘBIANIA WSPÓŁPRACY OBRONNEJ. Tekst deklaracji:

Rzeczpospolita Polska (Polska) i Stany Zjednoczone Ameryki (Stany Zjednoczone) kontynuują wzmacnianie swoich strategicznych i obronnych relacji, które poprawiają nasze wzajemne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Bazując na „Wspólnej deklaracji o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” podpisanej 12 czerwca 2019 r., kontynuujemy prace nad planem umacniania więzi wojskowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz amerykańskich zdolności obronnych i odstraszania w Polsce. Zdolności te obecnie obejmują około 4500 członków personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych na zasadzie rotacyjnej. Jak zaznaczono, oczekuje się, że ta trwała obecność zostanie zwiększona w bliskiej przyszłości o około 1000 członków dodatkowego personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych.

Polska i Stany Zjednoczone uzgodniły lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych.

  • Poznań wyznaczono na siedzibę Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych.
  • Drawsko Pomorskie wyznaczono na główną siedzibę Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez Siły Zbrojne Polski i Stanów Zjednoczonych.
  • Wrocław-Strachowice wyznaczono na siedzibę bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
  • Łask wyznaczono na siedzibę eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
  • Powidz wyznaczono na siedzibę lotniczej brygady bojowej, batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych.
  • Lubliniec wyznaczono na siedzibę kolejnego obiektu sił specjalnych.

Ponadto Polska i Stany Zjednoczone prowadzą obszerny dialog na temat najbardziej odpowiedniej lokalizacji w Polsce dla pancernej brygadowej grupy bojowej. Dyskusje te są w toku, odzwierciedlając ścisłą operacyjną i strategiczną współpracę Polski i Stanów Zjednoczonych. Polska i Stany Zjednoczone podzielają optymizm co do uzgodnienia lokalizacji pancernej brygadowej grupy bojowej.

Polska i Stany Zjednoczone potwierdzają swoją wspólną wolę dążenia do zawarcia międzynarodowych umów i porozumień niezbędnych do realizacji zwiększonej współpracy w zakresie infrastruktury oraz współpracy obronnej, w tym usprawnienia funkcjonowania sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w Polsce. Umowy te jeszcze bardziej wzmocnią nasze partnerstwo oraz bezpieczeństwo obszaru Traktatu Północnoatlantyckiego.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera