Andrychów. Youtuberzy-antyszczepionkowcy opluci przez czekającego w kolejce do punktu badań na koronawirusa

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Andrychów. Między anstyszczepionkowcami a czekającymi na wymaz na Covid doszło do awantury podczas transmisji online. Czujny/Facebook-zrzut ekranu
Przed punktem wymazowym dla osób, które muszą wykonać test na koronwirusa doszło do awantury. Wszystko stało się podczas transmisji na żywo w internecie. Mężczyzna czekający w kolejce na badanie opluł dwóch mężczyzn. Jeden z nich to popularny w internecie antyszczepionkowiec i antymaseczkowiec, nazywający się antysystemowcem i dziennikarzem. Towarzyszył mu właściciel andrychowskiej siłowni, który ma problem z karą nałożoną na niego za nieprzestrzeganie obostrzeń. Doszło do plucia, wyzwisk i niemal bójki. [AKTUALIZACJA]

Zdarzenie miało miejsce we wtorek (16.03.2021) na placu przy basenie w Andrychowie (pow. wadowicki), przed punktem wymazowym dla osób, które muszą wykonać test na koronawirusa.

Opluł antyszczepionkowca, doszło do wyzwisk i kopniaków

Jeden z mężczyzn, który czekał na parkingu przed budynkiem w kolejce do sprawdzenia, czy nie jest zakażony, podszedł do dwóch mężczyzn, którzy w pobliżu prowadzili transmisje "na żywo" na Facebooku. Doszło do sprzeczki, padły wulgaryzmy, posypały się nawet kopniaki. W efekcie czekający na badania mężczyzna w wieku ok. 50 lat opluł jednego z prowadzących transmisję online a ten w rewanżu zaczął go wyzywać.

Jak wyjaśnił, wzburzyło go to, że "dziennikarze", jak przedstawili się ci mężczyźni, nie mieli nałożonych obowiązkowych maseczek, czym, jego zdaniem, stanowili zagrożenie dla czekających w kolejce na wymaz osób, w tym głównie seniorów. Nie spodobało mu się też to, że obaj głosili do internetowej kamerki treści, z którymi się nie zgadzał.

Lockdown w całej Polsce wprowadzony! Od kiedy będą obowiązyw...

Znamy tożsamość obu internautów. Jednym z nich był Czujny, autor wielu kontrowersyjnych filmików w internecie. Sam nazywa siebie antysystemowcem. Jego profil na facebooku wypełniają treści sprzeciwu wobec szczepień, pandemicznych obostrzeń, konieczności noszenia maseczek, udzielane są też porady, jak złożyć skargę na ratowników medycznych. Można tu również zobaczyć transmisję z protestu przeciwko przymusowi szczepień oraz wpisy osób twierdzących, że "koronawirusa nie ma".

Czujnemu towarzyszył Jakub Mikołajek, właściciel andrychowskiej siłowni, który poskarżył się, że nałożone zostały na niego kary w związku z łamaniem obostrzeń.

Awantura skończyła się policyjnym upomnieniem.

Między dwoma mężczyznami doszło do sprzeczki słownej a następnie szarpaniny, ponadto cztery osoby które zostały wylegitymowane podczas interwencji nie stosowały się do obowiązku zasłaniani usta i nosa. W związku z powyższym funkcjonariusze sporządzili dokumentację w tym zakresie i prowadzą czynności wyjaśniające. Strony zostały pouczone - informuje mł. asp. Agnieszka Petek, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Wadowicach.

FAQ - szczepienie przeciw koronawirusowi

Jak powstawała szczepionka przeciw koronawirusowi, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Odpowiadamy na pytania związanie ze szczepieniami.

Jak wygląda szczepienie przeciw koronawirusowi?

Pierwszym etapem jest kwalifikacja do szczepienia, o której decyduje lekarz. Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci.

Czy warto się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepionka to jedna z największych medycznych zdobyczy człowieka. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć wiele chorób np. ospę prawdziwą, błonicę, wirusowe zapalenia wątroby typu B. Podobnie może być w przypadku koronawirusa. Dzięki skutecznej szczepionce jego zdolność do zakażenia kolejnych osób może zostać wyeliminowana, skutecznie go neutralizując.

Aby osiągnąć odporność populacyjną zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Przyjmuje się, że powyżej 80 % zaszczepionych osób w populacji będzie stanowić kokon ochronny dla niezaszczepionych. Ale już 50 % zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej  koronawirusa.

Czy szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku, również po szczepieniu przeciw koronawirusowi mogą się pojawić objawy niepożądane. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów, należy skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Szczepionka przeciw koronawirusowi przechodzi badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania szczepionek zostały wykonane według najwyższych standardów bezpieczeństwa (podobnie jak w przypadku innych szczepionek).

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu procedury scentralizowanej przez Europejską Agencję Leków.

W każdym przypadku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest wydawane po ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Następuje to na podstawie dokumentacji zawierającej dane zebrane w czasie prac nad produktem i badań klinicznych. Ocena ryzyka dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego.

Własne testy przeprowadzają także firmy farmaceutyczne.

Jakimi szczepionkami przeciw koronawirusowi będą szczepieni Polacy?

Polska ma pięć umów (dane na 7 grudnia 2020) na zakup szczepionek przeciw COVID-19 z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek), Pfizer / BioNTech (16,74 mln dawek), CureVac (5,65 mln dawek), Moderna (6,69 mln dawek). Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Umowy opiewają na zakup w sumie ponad 62 mln szczepionek, a szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.

Czy dostanę dokument, że jestem zaszczepiony?

Informacja o szczepieniu będzie wpisana do systemu elektronicznego. Pacjent dostanie również zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Kiedy będę się mógł zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia przeciw koronawirusowi odbędą się etapami:

Etap 0: pracownicy służby zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, pracownicy sanepidu. 

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Gdzie będzie można się szczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia mają być realizowane:

  • w placówkach POZ i AOS;
  • w innych stacjonarnych placówkach medycznych;
  • w mobilnych zespołach szczepiących;
  • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna będzie mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienie będzie możliwe dzięki e-skierowaniu. Będzie ono generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (grupy wiekowe, grupy zawodowe). Pacjenci będą mogli też mieć wystawione skierowanie przez lekarza (dotyczy to osób, które nie posiadają numeru PESEL albo nie mogły się poddać szczepieniu w pierwszym dostępnym terminie). 

Na szczepienie przeciw koronawirusowi będzie można się umówić w centralnym systemie rejestracji - pacjent będzie mógł skorzystać z Infolinii, umówić się elektronicznie przez swoje Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po rezerwacji wizyty pacjent dostanie SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia (pacjent będzie umówiony na dwa terminy). 

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych - personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

Czy trzeba płacić za szczepienie przeciw koronawirusowi?

Szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpłatna i dobrowolna.

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Szczepienia przeciw koronawirusowi są dobrowolne. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. Szczepienia mają być dostępne w każdej gminie.

Problemy kadrowe gastronomii

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Za[wulgaryzm] s[wulgaryzm]synów

G
Gość

Co najgorsze oboje mają rację..lockdown nas zabija i coronavirus też

Dodaj ogłoszenie