Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Dębowski: W każdy wtorek o godzinie 14 pędziliśmy na próby orkiestry. Graliśmy aż miło...

Maria Zawała, Karol Gruszka
Andrzej Dębowski przez lata był prezesem Orkiestry Dętej KWK Gottwald. Teraz gra w orkiestrze kopalni Murcki Staszic.
Andrzej Dębowski przez lata był prezesem Orkiestry Dętej KWK Gottwald. Teraz gra w orkiestrze kopalni Murcki Staszic. karol gruszka
Jesteście ciekawi, co było w miejscu, gdzie dziś stoi Silesia City Center? Zobaczcie nasz interaktywny reportaż „Pokłady pamięci”.

Andrzej Dębowski szybem Jerzy pierwszy raz zjechał do kopalni „Gottwald” 27 września 1973 roku. Ostatni raz wyjechał nim ćwierć wieku później. Tak, to ten sam szyb, który stoi przed centrum handlowym Silesia City Center.

- Już pierwszego dnia na dole, mój opiekun, Jerzy Pietrek zaczął mnie namawiać, bym zaczął grać w ich górniczej orkiestrze. 9 lat później zameldowałem się na próbie, a kiedy odchodziłem na emeryturę, byłem prezesem Orkiestry Dętej Kopalni Gottwald. W każdy wtorek od 14 do 18 spotykaliśmy się na próbach - wspomina Andrzej Dębowski.

Jest jednym z bohaterów naszego najnowszego interaktywnego reportażu „Pokłady pamięci” o Dębie, najstarszej dzielnicy Katowic, i znajdującej się tam kopalni Gottwald. W podróż w czasie zabierają nas historycy, górnicy i mieszkańcy Dębu.
24 filmowe opowieści zrealizowaliśmy nieliniowo, to znaczy, że możecie oglądać je, kiedy chcecie i wybierać te, które akurat Was interesują. Zadawać naszym bohaterom pytania, wybrać się z nimi w podróż do ciekawych miejsc oraz przeglądać ich zdjęcia.
Z Andrzejem Dębowskim możecie przespacerować się do miejsc, w których grała orkiestra KWK Gottwald. Zobaczyć budynek kina, przy ulicy Dębowej 12, gdzie mieściła się biblioteka i siedziba orkiestry, pojechać do Załęża. To w tamtejszym kościele najczęściej żegnali muzyką odchodzących do lepszego świata kolegów.

Wzruszające chwile czekają nas podczas spaceru z Andrzejem Dębowskim do katowickiego parku przy ul. Dębowej. Ponury widok zaniedbanej muszli koncertowej w wyobraźni przywołuje lata dawnej świetności tego miejsca.

- Graliśmy ludziom na festynach, latem zawsze tu było pełno ludzi. O, tu był krąg taneczny, bawiono się przy naszej muzyce. Po 20 latach od zlikwidowania kopalni żal serce ściska, że można było to miejsce do takiej ruiny doprowadzić - martwi się Dębowski. Pokazuje zdjęcie kolegów grających w tym parku przed laty.

Muzyka górniczej orkiestry KWK Gotwald, na szczęście, ocalała. Oryginalnych nagrań, udostępnionych nam przez Polskie Radio Katowice, możecie posłuchać w naszym reportażu.

Te i wiele innych opowieści znajdziecie w reportażu: http://www.dziennikzachodni.pl/interactive/pokladypamieci//
Interaktywną wystawę „Pokłady pamięci”, której częścią jest także ten reportaż można oglądać na placu Tropikalnym w Silesia City Center.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera