Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anemia: objawy, przyczyny, leczenie. Co to jest anemia? Jak rozpoznać niedokrwistość i jak z nią walczyć? Najważniejsze informacje o anemii

ak
Wystarczy proste badanie krwi uwzględniające trzy parametry: hemoglobinę, hematokryt i erytrocyty, by móc zdiagnozować anemię.
Wystarczy proste badanie krwi uwzględniające trzy parametry: hemoglobinę, hematokryt i erytrocyty, by móc zdiagnozować anemię. Andrzej Banas / Polska Press
Anemia to inaczej niedokrwistość: występuje, gdy obniżona jest ilość hemoglobiny lub erytrocytów, czyli krwinek czerwonych. Objawy anemii często bywają przez nas bagatelizowane, choć istotnie wpływają na nasze funkcjonowanie. Sprawdź, czy ta choroba może dotyczyć Ciebie! Niełatwo w krótki sposób odpowiedzieć na pytanie co to jest anemia – ta choroba ma wiele twarzy. Powoduje ją wiele czynników, przez co leczy się ją na różne sposoby, w zależności od tego, z jakim rodzajem anemii mamy do czynienia (a jest ich naprawdę wiele!).

Objawy anemii: jak rozpoznać anemię? Co świadczy o anemii?

Różne rodzaje choroby (np. anemia sierpowata, aplastyczna) mają różne przyczyny i różne objawy. Charakterystyczne objawy anemii to:

  • osłabienie
  • bladość skóry
  • zmęczenie

To objawy typowe dla każdego rodzaju anemii. Niedokrwistość daje jednak szereg innych objawów, które różnią się w zależności od tego, z jakim rodzajem choroby mamy do czynienia. Np. w przypadku anemii pokrwotocznej objawami są bóle za mostkiem, niskie ciśnienie krwi, a nawet omdlenia zaś anemię z powodu niedoboru żelaza mogą sygnalizować szorstka skóra, zajady oraz łamliwe paznokcie i włosy.
Często ignorujemy objawy anemii, przypisując je zwykłemu zmęczeniu, przepracowaniu czy niewyspaniu. Tymczasem wystarczy proste badanie krwi uwzględniające trzy parametry, by móc zdiagnozować anemię. Są to:

  • hemoglobina (Hb) – białko zawarte w erytrocytach, odpowiadające za transport tlenu w organizmie i nadające czerwony kolor. Norma dla mężczyzn to 13-18 g/dl, a dla kobiet – 12-16 g/dl.
  • erytrocyty – krwinki czerwone, które transportują tlen. Norma erytrocytów wynosi 4,2-5,4 mln/mm3 dla mężczyzn oraz 3,6-5 mln/mm3 dla kobiet.
  • hematokryt (Ht) – wyrażany w procentach lub ułamku stosunek objętości erytrocytów lub wszystkich elementów morfotycznych krwi do objętości całej krwi. Ponad 40% dla mężczyzn i 37% dla kobiet to norma.

Anemia w ciąży: objawy, leczenie. Czy anemia w ciąży cię dotyczy? >>>

Przyczyny i rodzaje anemii. Co powoduje anemię? Jakie są rodzaje anemii?

Anemia może mieć różne źródła, dlatego też podzielono ją na trzy grupy, określające główne przyczyny anemii. Niedokrwistość może być zatem spowodowana:

  • utratą krwi
  • nieprawidłowym wytwarzaniem erytrocytów
  • krótszym czasem życia erytrocytów

W ramach powyższych grup wyróżnia się wiele rodzajów anemii – pozwala to na dokładne określenie przyczyny anemii oraz dobranie skutecznego leczenia. Warto mieć na uwadze również to, że anemia przyczyny może mieć m.in. w błędach dietetycznych, obfitych miesiączkach, ale również genetyce, a nawet chorobach nowotworowych. Powyższy podział definiuje zatem bezpośrednią przyczynę niedoboru erytrocytów, jednak nie wskazuje na to, co ją spowodowało. Rodzaje anemii to m.in.:

  • anemia aplastyczna – obniżona jest ilość wszystkich komórek krwi z powodu aplazji szpiku kostnego
  • anemia megaloblastyczna – wywoływana niedoborami witaminy B12 i kwasu foliowego
  • anemia sierpowata – objawy to m.in. częste infekcje bakteryjne i pojawianie się wrzodów na nogach, jest to choroba wrodzona
  • anemia z niedoboru żelaza

Anemia: leczenie. Jak wyleczyć anemię? Czy anemia jest uleczalna?

Leczenie anemii jest przede wszystkim ściśle powiązane z tym, co ją spowodowało. Jeśli anemia przyczyny ma w niedoborach, należy je uzupełnić poprzez suplementację witaminy B12, żelaza czy kwasu foliowego, w zależności od tego, czego nam brakuje oraz wzbogacenie diety.

Anemia u dzieci: objawy, przyczyny. Jak wygląda anemia u niemowlaka? Objawy, które powinny cię zaniepokoić! >>>

Inaczej rzecz się ma z niedokrwistością o podłożu genetycznym. Np. anemia sierpowata jest leczona przez:

  • przetaczanie krwi
  • podawanie antybiotyków
  • stosowanie leków wpływających na elastyczność erytrocytów
  • środki przeciwbólowe

W przypadku sferocytozy wrodzonej (hemolityczna, wrodzona anemia) leczenie przyczynowe też nie jest możliwe: stosuje się takie środki jak przetaczanie koncentratów erytrocytów, erytropoetyna (hormon mający wpływ na proces tworzenia krwinek czerwonych) czy androgeny.
Leczenie anemii zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Ważne jest także leczenie chorób ogólnych, które mogą mieć wpływ na pojawienie się i rozwój anemii. Nie wszystkie rodzaje anemii poddają się łatwemu leczeniu – w przypadku niedokrwistości wrodzonych, leczenie często bywa trudne, a choroba daje o sobie znać przez całe życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!