Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Angela Merkel w Warszawie. Morawiecki: Nasze relacje gospodarcze są bardzo dobre

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Kanclerz Niemiec Angela Merkel w sobotę przed południem przyleciała do Warszawy. W Łazienkach Królewskich spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. - Z mojej perspektywy pokazałem wolę Polski, że chcemy by Unia Europejska była globalnym i silnym partnerem różnych regionalnych sił i instytucji międzynarodowych, na czele z Chinami, Rosją i Stanami Zjednoczonymi- powiedział podczas wspólnej konferencji szef polskiego rządu.

- Dzisiejsze spotkanie to okazja do podsumowania ostatnich 16 lat i zarysowania kluczowych tematów dot. przyszłości- mówił podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki. – Kiedy Pani Angela Merkel zaczynała być kanclerzem, to zaznaczała że Polska powinna być wysoko na agendzie – przypomniał.

- Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie narodowym, ale również o rocznicy ataku na World Trade Center - poinformował Morawiecki. - Trzeba wspomnieć o tym, że mamy 20 rocznicę ataków na naszego partnera amerykańskiego, ataków na World Trade Center i ze współczuciem odnieść się do tego, co wtedy się wydarzyło i nie zapominać o lekcjach, które musimy wyciągać na przyszłość - dodał premier.

mówił także, że "w ostatnich kilku tygodniach sytuacja dramatycznie się zmieniła w związku z sytuacją w Afganistanie".- Obserwujemy przesunięcie się pewnych akcentów politycznych w kontekście bezpieczeństwa międzynarodowego- dodał.

Szef polskiego rządu podkreślił, że "pokazał wolę Polski, że chcemy by Unia Europejska była globalnym i silnym partnerem różnych regionalnych sił i instytucji międzynarodowych, na czele z Chinami, Rosją i Stanami Zjednoczonymi". – Unia musi być silna, musi wzmacniać się na polu zdolności do odstraszania potencjalnych agresorów – zaznaczył.

- Mówiąc o współpracy międzynarodowej, wiele czasu poświęciliśmy obecnej sytuacji dot. współpracy z Rosją oraz działań na granicy z Białorusią. Znacząco zbliżamy swoje stanowiska względem obecnej sytuacji geopolitycznej- dodał. - Mamy pełne wsparcie Komisji Europejskiej i Rządu niemieckiego, aby bronić Europy przed nielegalną imigracją- stwierdził premier Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów przypomniał, że Polska kilka tygodni temu a Niemcy kilka dni temu padły ofiarą ataku cyberprzestępców, ataku cyfrowego. - Zaatakowano ważne obszary naszego systemu gospodarczo-politycznego- mówił. - Zbliżyliśmy znacząco nasze stanowiska od sporu, który kilka lat temu był. Dzisiaj na horyzoncie są widoczne nowe zagrożenia - tłumaczył.

Rozmowy dotyczyły także Nord Stream 2, jak tłumaczył szef rządu, "w szczególności bezpieczeństwa związanego z tranzytem gazu przez Ukrainę i Polskę, w kontekście zmiany stanowiska Stanów Zjednoczonych". Z kolei rozmowy dotyczące polityki klimatycznej poruszone zostały "z rożnych perspektyw". - Wiem, że w Polsce mamy specyficzną sytuację odnoszącą się do polityki energetycznej, ale działamy zgodnie z harmonogramem dopasowanym do naszej sytuacji- mówił prezes Rady Ministrów.

- Zgodziliśmy się z panią kanclerz, że musimy bronić przemysłu europejskiego. Przemysł musi być transformatorem innowacji. To one powodują, że konkurencyjność UE rośnie, ale też wzrasta produktywność i wynagrodzenia- dodał. - Kanclerz Merkel zgodziła się ze mną, że powinniśmy przyjąć odpowiedni harmonogram zmian, który będzie dostosowany do interesów Polski, Niemiec i do całej Unii Europejskiej- przyznał.

- Przemysł europejski musi być rozsadnikiem innowacji. To powoduje, że rośnie innowacyjność europejskiej gospodarki, wynagrodzenia. Jestem zwolennikiem przeznaczenia środków z budżetu na rozwój, badania - powiedział, akcentując badania nad sztuczną inteligencją- mówił.

Premier przyznał, że rozmowy dotyczyły także tego "jak dokończyć integrację europejską". - Trzeba proponować rozwiązania i przełamywać wątpliwości pojawiające się w Unii Europejskiej- mówił.

- Jestem też zwolennikiem tego, że jako UE powinniśmy być silni militarnie. Wydatki na obronność powinny być wyjęte poza nawias kryteriów konwergencji czy procedury nadmiernego deficytu, bo one budują globalną siłę Europy- poinformował. - Tylko silna gospodarczo i spójna społecznie Europa ojczyzn jest w stanie być potężnym układem globalnym. To filozofia, która przyświeca naszemu rządowi w staraniach o wzmocnienie Polski na arenie międzynarodowej i Europy- przyznał.

Morawiecki odniósł się także do polsko- niemieckich relacji gospodarczych, które nazwał "mocnymi". - Polskie firmy rosną we współpracy z niemieckimi firmami, a Polska jest kluczowym partnerem handlowym dla Niemiec. Coraz więcej jest przedsięwzięć o charakterze joint venture- wyjaśnił.

Na koniec podziękował rządowi Niemiec i kanclerz Angeli Merkel za to, że "mimo wielu różnic potrafimy akcentować to, co nas łączy". - Współpraca gospodarcza, inwestycyjna, finansowa i kulturowa to obszary, które sprawiają, że UE jest silniejsza- stwierdził.

Merkel: Trzeba chronić zewnętrzne granice UE

Na początku Angela Merkel podziękowała premierowi za zaproszenie i przyznała, że "prawdopodobnie będzie to jej ostatnia oficjalna wizyta w Polsce", jednocześnie zaznaczając, że "bardzo chętnie będzie Polskę odwiedzać, ale już w innym charakterze".

- Europa musi robić więcej na rzecz swojego bezpieczeństwa- mówiła Angela Merkel w kontekście dwudziestej rocznicy ataków na WTC. Wyjaśniła, że chodzi o cyberataki, ataki hybrydowe, czy środki nacisku w postaci uchodźców. Dlatego podkreśliła, że "trzeba chronić zewnętrzne granice UE" oraz pomagać "w sposób humanitarny".

- Dzisiaj w kontekście europejskim rozmawialiśmy o praworządności, angażuje się na rzecz tego, tak jak to uczyniłam w zeszłym roku, aby rozwiązywać sprawy za pomocą dialogu i rozmów, żebyśmy czynili postępy i myślę, że istnieją możliwości poczynienia takich postępów- mówiła.

Poinformowała także, że podczas spotkania rozmawiano także o "niemiecko- polskiej przyszłości". Podkreśliła, że nasze partnerstwo gospodarcze jest "bardzo ważne". Przyznała także, że nasze relacje handlowe "bardzo dobrze się rozwijały" i powinno to być dalej pogłębiane".

Rozmowy dotyczyły też polityki klimatycznej. - Niemcy są uzależnione od węgla, ale Polska jeszcze bardziej. Żeby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. to wyzwanie jest większe dla Polski niż innych krajów. W Fit For 55 ważne jest jednak, żeby zachować miejsca pracy. Będziemy te sprawy jeszcze koordynować - wyjaśniła.

- Naszym celem jest, żeby Ukraina pozostała krajem tranzytowym rosyjskiego gazu - mówiła. - We współpracy z USA chcemy zapewnić, żeby po 2024 r. Ukraina pozostała krajem tranzytowym - zapowiedziała.

"To ostatnia wizyta Angeli Merkel jako kanclerz Niemiec w Polsce"

- "Witamy w Warszawie, Pani Kanclerz! Cieszę się bardzo, że kanclerz federalna Angela Merkel odwiedza dzisiaj Warszawę. Program wizyty przewiduje rozmowy na tematy bilateralne, europejskie i międzynarodowe" - napisał na Twitterze ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven.Do postu dołączył zdjecie z lotniska.

W ramach swojej wizyty kanclerz federalna Angela Merkel złożyła dzisiaj wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie spotkała się z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim w łazienkach Królewskich w Warszawie.

- "Szefowa niemieckiego rządu po 16 latach odchodzi ze stanowiska i z polityki. Nie będzie kandydować w wyborach 26 września. Angela Merkel jest ósmym z kolei kanclerzem RFN. Urząd objęła w 2005 r. po socjaldemokracie Gerhardzie Schroederze. Od 2000 r. do 2018 r. była liderem CDU. Wizytę Kanclerz Merkel można odczytywać jako wpisującą się w szereg podróży pożegnalnych w kluczowych dla Berlina stolicach. Dotychczas odwiedziła Londyn, Waszyngton, Moskwę, Kijów. W planach jest Izrael i Paryż" - wskazuje w komunikacie CIR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Angela Merkel w Warszawie. Morawiecki: Nasze relacje gospodarcze są bardzo dobre - Portal i.pl