Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ani jednej ulicy Katowic nie ma wśród najbardziej prestiżowych ulic w Polsce. Inne miasta woj. śląskiego nie są lepsze

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
10. Krupówki w ZakopanemHandel na zakopiańskich Krupówkach wyrósł na turystyce. Od pełnej góralskiego folkloru alei spacerowej do ulicy handlowej – tak można nazwać ewolucję tego wyjątkowego miejsca. Dziś można tam znaleźć wszystko: sklepy z góralskimi pamiątkami, popularne marki modowe, prestiżowe butiki, obiekty gastronomiczne z typowo lokalną kuchnią i luksusowe restauracje. W grudniu został tutaj otwarty nowy obiekt handlowy – Centrum Handlowe Krupówki 40.
10. Krupówki w ZakopanemHandel na zakopiańskich Krupówkach wyrósł na turystyce. Od pełnej góralskiego folkloru alei spacerowej do ulicy handlowej – tak można nazwać ewolucję tego wyjątkowego miejsca. Dziś można tam znaleźć wszystko: sklepy z góralskimi pamiątkami, popularne marki modowe, prestiżowe butiki, obiekty gastronomiczne z typowo lokalną kuchnią i luksusowe restauracje. W grudniu został tutaj otwarty nowy obiekt handlowy – Centrum Handlowe Krupówki 40. Polska Press
Nowy Świat w Warszawie, Floriańska w Krakowie czy Krupówki w Zakopanem - to jedne z 10 najbardziej prestiżowych ulic w Polsce wg rankingu CBRE "TOP10 high streets”. Katowice się nie łapią do tego zestawienia. Dlaczego?

Opublikowano raport firmy CBRE za 2018 r. dotyczący najbardziej prestiżowych ulic (tzw. high streets) w Polsce. CBRE to to największa na świecie firma doradcza i inwestycyjna działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych (pod względem przychodów za rok 2017).

Wśród polskich ulic lub placów, które cieszą się największym prestiżem jest pięć z Warszawy - Nowy Świat, Marszałkowska i Chmielna, pl. Trzech Krzyży i al. Jerozolimskie, po jednej z Krakowa - ulica Floriańska, Poznania - Półwiejska, Gdańsku - Długi Targ, Wrocławiu - Świdnicka, i Zakopanem - Krupówki.

10 najbardziej prestiżowych ulic w Polsce:

  1. Nowy Świat - Warszawa
  2. Marszałkowska - Warszawa
  3. Chmielna - Warszawa
  4. Floriańska - Kraków
  5. Długi Targ i Długa - Gdańsk
  6. Pl. Trzech Krzyży - Warszawa
  7. Półwiejska - Poznań
  8. Świdnicka - Wrocław
  9. Al. Jerozolimskie - Warszawa
  10. Krupówki - Zakopane

Wg rankingu to ulice z największym potencjałem handlowym. Wyróżnia je połączenie prestiżowych obiektów handlowo-biurowych z walorami turystycznymi miast.

W Katowicach drogo, ale niezbyt prestiżowo

W tym zestawieniu nie ma ani jednej ulicy z Katowic, o innych miastach woj. śląskiego nie wspominając, ale nie ma tu też np. Piotrkowskiej w Łodzi. Dwie katowickie ulice - 3 Maja i Stawowa oraz wspomniana Piotrkowska są za to ujęte w raporcie za 2018 r. międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield pt. "Main Streets Across the World" (Główne ulice handlowe świata). Tu jednak brano pod uwagę roczną cenę wynajmu metra kwadratowego powierzchni handlowej. Ulica 3 Maja znalazła się na 8. miejscu w rankingu najdroższych polskich ulic z ceną 540 euro za m2 na rok, a Stawowa na 10. miejscu - 480 euro na rok.

Ulica 3 Maja w Katowicach - jedna z najdroższych ulic w Polsce

3 Maja i Stawowa w Katowicach wśród najdroższych ulic w Polsce RANKING

Katowickie ulice może i są drogie dla najemców, ale nad witrynami sklepów na próżno szukać nazw: Chanel, Burberry, Luis Vuitton czy chociażby Lidia Kalita czy La Mania. Szybciej można natrafić na "Tanie Książki". "Wszystko za 5 zł" czy "Outlet Kosmetyczny". W Katowicach handel przeniósł się niestety do galerii handlowych, w tym do Galerii Katowickiej w centrum miasta, a jedyną dużą marką odzieżową, która od lat utrzymuje 2-poziomowy sklep przy ul. Stawowej jest H&M.

Zobacz także: Ulica 3 Maja potaniała, w rankingu najdroższych ulic handlowych na 7. miejscu

Przyciągają najbardziej prestiżowe marki

Rewitalizacja historycznych budynków, takich jak CEDET w Alejach Jerozolimskich, oraz budowa nowych obiektów premium, jak Ethos na Placu Trzech Krzyży w Warszawie, przekłada się na wzrost zainteresowania turystów i klientów, a w efekcie inwestorów. Eksperci CBRE prognozują, że w ciągu najbliższych 10 lat zasoby powierzchni handlowej na polskich high streets mogą zwiększyć się o 15%-20%.

– High streets to najbardziej prestiżowe adresy w miastach, najważniejsze ulice handlowe, które pełnią kilka funkcji jednocześnie - – mówi Renata Kamińska, ekspert ds. ulic handlowych w CBRE. - Są zlokalizowane w centrach miast, z dobrym dojazdem, blisko popularnych, miejskich obiektów turystycznych. Przyciągają zarówno najbardziej prestiżowe marki, jak również te lokalne i unikalne, co mocno wpisuje się w rozwijający się trend poszukiwania wyjątkowych produktów przez polskich konsumentów. Paradoksalnie, rozwojowi ulic handlowych sprzyja ograniczenie handlu w niedziele - zamknięte supermarkety powodują, że ludzie coraz chętniej spacerują po mieście w celach rozrywkowych i wybierają te miejsca, gdzie oferta usług jest najszersza. Dzięki temu na miejskich pasażach powstają nowe obiekty gastronomiczne i wzrasta liczba osób, które przy okazji robią tam zakupy - dodaje Renata Kamińska.

CBRE prognozuje, że w ciągu 10 lat na polskich ulicach handlowych nastąpi przyrost powierzchni handlowej o ok. 15%-20%. Wzrost ten będzie związany zarówno z powstawaniem nowych ulic, jak i rozwojem już istniejących. Będą temu sprzyjać takie czynniki jak bardzo niski poziom pustostanów w najlepszych warszawskich galeriach handlowych, wynoszący obecnie tylko 2%, oraz zakaz handlu w niedzielę, który sprzyja rozwojowi oferty food&beverage na ulicach.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo