18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ani słowa o wyborach [ZASADY CISZY WYBORCZEJ]

PS, PSZ
iregionalni.pl
Punktualnie o północy z piątku na sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza. Trwać będzie do godz. 21 w niedzielę lub dłużej, o ile tak zdecyduje Państwowa Komisja Wyborcza, która może wydłużyć czas głosowania. Za złamanie ciszy wyborczej grożą surowe konsekwencje. Czytajcie dalej.

Przypominamy, że w czasie ciszy wyborczej obowiązuje zakaz agitacji, również poprzez wpisywanie komentarzy na forach internetowych i serwisach informacyjnych. Każdy kto złamie zakaz, musi się liczyć z odpowiedzialnością karną, jak w przypadku wpisywania komentarzy obraźliwych, pomówień, itp. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami to autor komentarza/opinii odpowiada osobiście za opublikowany wpis, nie redakcja serwisu, na którym został on umieszczony.

Przypominamy również o opcji "zgłoś nadużycie", gdzie można zablokować obraźliwe i agitacyjne wpisy innych Internautów.

Media w czasie ciszy wyborczej nie mogą publikować sondaży dot. przewidywanych wyników wyborów. Do końca głosowania nie można też podawać wyników sondaży przeprowadzanych już w dniu głosowania.

- Zakaz publikowania jakichkolwiek wyników sondaży dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych lub wyników głosowania obwarowany jest sankcją karną. Naruszenie tego zakazu zagrożone jest sankcją grzywny w wysokości od 500 tys. do 1 mln zł - zaznaczyła członkini PKW Maria Grzelka.

Rozmowa z Wojciechem Litewką, dyrektorem delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach na temat zasad ciszy wyborczej.

Co można uznać za złamanie ciszy?
W okresie ciszy nie można plakatować, rozdawać żadnych ulotek. Co do internetu, treści zamieszczone przed północą z piątku na sobotę, mogą pozostać na stronach internetowych, z tym, że nie mogą ulegać żadnej modyfikacji. Podobnie jak można sprzedawać gazety i czasopisma, które zostały skierowane do sprzedaży przed dniem w którym obowiązuje cisza wyborcza.

Jak należy zatem traktować reklamy wyborcze, które są na autobusach?
Stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej jest takie, że te samochody nie powinny wyjeżdżać na trasę, gdyż jest to przykład reklamy mobilnej. Jeśli autobus wyjedzie z reklamą wyborczą danego kandydata,może to być uznane za złamanie ciszy wyborczej. Podobnie jest też w przypadku, gdy samochody jeżdżą oblepione reklamami czy z billboardami.

Jeśli ktoś z rodziny namawia mnie do zagłosowania na danego kandydata, też łamie ciszę wyborczą?
Nie, jeśli takie słowa padną w prywatnej rozmowie. Będzie tak dopiero, gdy zacznie przekonywać do tego obce osoby, agitować je.

A jeśli wyborca głośno mówi o tym, na kogo oddaje głos. To łamie ciszę wyborczą?
Może to zostać tak zakwalifikowane, a wtedy tej osobie grożą sankcje prawne w postaci grzywny. Każdy przypadek, gdzie stwierdzono, że jest to agitacja czy łamanie ciszy wyborczej w lokalu czy w miejscu publicznym, ponoszone będą konsekwencje prawne.

A czego nie nazwiemy łamaniem ciszy wyborczej?
Zachęcania do udziału w wyborach bez wskazywania, na kogo oddać swój głos.

JEŚLI BYŁEŚ ŚWIADKIEM ZŁAMANIA CISZY WYBORCZEJ DAJ NAM ZNAĆ NA [email protected]

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!