Ankieterzy Głównego Urzędu Statystycznego pukają do drzwi i...

  Ankieterzy Głównego Urzędu Statystycznego pukają do drzwi i pytają o pieniądze. Trzeba ich wpuścić?

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Główny Urząd Statystyczny prowadzi badania w woj. śląskim. Nie mamy obowiązku wpuszczać ankietera, ale GUS zachęca. Dzięki odpowiedziom dowiemy się, jak żyje statystyczny Polak.
  Tak wygląda wzór dokumentu, którym musi się okazać każdy ankieter GUS. Sprawdźcie, nim wpuścicie obcego do domu

  Tak wygląda wzór dokumentu, którym musi się okazać każdy ankieter GUS. Sprawdźcie, nim wpuścicie obcego do domu ©123RF

  Ankieterzy Głównego Urzędu Statystycznego będą pukać do naszych drzwi. Do końca roku odwiedzą co najmniej 27 442 domostwa w województwie śląskim. U niektórych mieszkańców pojawią się kilka razy. Zadadzą wiele pytań, nieraz niewygodnych: ile zarabiamy albo czy wystarcza nam do pierwszego. Pamiętajmy, że nie musimy odpowiadać - udział w badaniach jest dobrowolny. Ale GUS zachęca do współpracy, bo nasze odpowiedzi pomogą w stworzeniu najnowszego portretu statystycznego Polaka.

  Trzy badania

  Obecnie w Śląskiem GUS prowadzi trzy różne badania: budżetów gospodarstw domowych, kondycji gospodarstw domowych i aktywności ekonomicznej ludności.
  Pyta w nich głównie o domowe finanse i o wszystko, co się z nimi wiąże, np. czy mamy pracę, jak oceniamy nasz status finansowy, na co dokładnie wydajemy pieniądze (biorący udział w badaniu budżetu w specjalnej książeczce uczestnicy będą wpisywać każdy, nawet najdrobniejszy wydatek).

  Jak przypomina Dorota Gwóźdź, kierownik wydziału badań ankietowych Urzędu Statystycznego w Katowicach, udział w badaniu jest dobrowolny. Odmowa ankieterowi nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami.

  - Jednak my staramy się przekonywać do udziału w badaniu. Kiedy wytłumaczymy do czego posłużą wyniki, zazwyczaj udaje się wypełnić ankietę - mówi.

  Z naszych odpowiedzi powstaje zmieniający się obraz statystycznego Kowalskiego. Po zebraniu ich i przeanalizowaniu przez statystyków, poznajmy wysokość średnich krajowych pensji, dowiemy się ilu Polaków żyje w biedzie, ilu poprawiła się stopa życiowa, co kupujemy. - Zależy nam na szczerych i dokładnych odpowiedziach, bo tylko wtedy uda nam się stworzyć wiarygodny obraz statystycznego Polaka - tłumaczy Dorota Gwóźdź.

  Osoby, które zostaną poproszone o udzielenie odpowiedzi, od początku do końca pozostają anonimowe. Ankieter przychodzi pod wskazany adres, nie do konkretnej rodziny. Mimo to ich praca nie należy do najłatwiejszych.

  Coraz więcej odmów

  Reakcje naszych respondentów są bardzo różne. Zmieniły się w ciągu ostatnich lat. Z roku na rok jest coraz trudniej namówić kogoś do udziału w badaniu - przyznaje Dorota Gwóźdź.

  Dodaje, że kiedyś rozmówcy zapraszali ankieterów do domu, proponowali kawę, ciastko. Dziś może 2-3 proc. wszystkich badań odbywa się w taki sposób. Reszta przeprowadzana jest przez płot lub na klatce schodowej. Ale to i tak dobrze, że w ogóle jest.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (21)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ankieterzy w domu

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Kiedyś ankiety były wysyłane do wylosowanych domów do wypełnienie i ewentualnego odesłania.
  Teraz w tych czasach, gdzie co drugi kogoś udaje, przeważnie oszuści, więc nie powinno chyba nikogo...rozwiń całość

  Kiedyś ankiety były wysyłane do wylosowanych domów do wypełnienie i ewentualnego odesłania.
  Teraz w tych czasach, gdzie co drugi kogoś udaje, przeważnie oszuści, więc nie powinno chyba nikogo dziwić, ze ludzie są nieufni i nie wpuszczają do domów i nie udzielają odpowiedzi. Policja ostrzega przed wpuszczaniem obcych. Wypełniając ankiety czuja się bardziej bezpieczni i anonimowi, a więc bardziej otwarci w swych wypowiedziach. A tu przychodzi ktoś obcy i jeszcze pyta o szczegółowe dane finansowe. Dla złodzieja to gratka. A legitymacja? Sami wiecie. Jestem za anonimowymi ankietami papierowymi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ankieterzy

  max (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  niech zwroca sie do skarbowego,tam znajda odpowiedz.to co posiadam jest tylko dla mnie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Płacone za ankiete

  JUSTYNA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

  Najlepsze jest to, że ankieter ma płacone około 10zł za poprawne wypełnienie JEDNEJ ankiety, z chęcią sama bym sobie pochodziła i powypełniała :)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ankieter

  A (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Taaa a urzednik w urzedzie od przystawienia pieczatki ma 5zl, a policjant od wystawionego mandatu 20zl. Ludzi ciemnych nie brakuje jak widac.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bzudry

  Ankieter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Ankieterzy nie mają płacone "od ankiety" tylko dostają stałą pensję, pracuję jako właśnie ankieter i wiem jak to wygląda. Najlepsze jest to, że za zbyt dużą liczbę odmów mogą obciąć jeszcze z...rozwiń całość

  Ankieterzy nie mają płacone "od ankiety" tylko dostają stałą pensję, pracuję jako właśnie ankieter i wiem jak to wygląda. Najlepsze jest to, że za zbyt dużą liczbę odmów mogą obciąć jeszcze z premii (pensja plus premia to całe 2tyś) - szału nie ma. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Misia

  Misia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A czy macie zwrot za paliwo?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ankieter

  ankieter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  tez jestem ankieterem GUSu i nie mam premii.o 2000tys netto moge sobie pomarzyć..Po 7 latach dostalam podwyżkę 20 zł, netto....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ankieterzy

  marian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  wystarczy,przejsc sie po miescie,zobaczyc ile ludzi grzebie w smietnikach,zwrocic sie do mops-u,i beda mieli obraz rzeczywistej sytuacji materialnej polakow.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ankieterzy

  Jaworznianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Co to za chodzenie po domach i robienie jakiś bezsensownych ankiet?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pan mnie podasz, wiele pan masz!

  Francik Posypa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  No i po co to? Skonczy sie tak, jak pytaniami o Slaska Narodowosc. Wyniki wciepnom do hasioka i po ptokach.
  A za hasiokiym bydzie czekou Wlodek z Pruszkowa, kery sprzedo Witalisowi z Ukrainy i...rozwiń całość

  No i po co to? Skonczy sie tak, jak pytaniami o Slaska Narodowosc. Wyniki wciepnom do hasioka i po ptokach.
  A za hasiokiym bydzie czekou Wlodek z Pruszkowa, kery sprzedo Witalisowi z Ukrainy i Nikolau z Bukaresti adresy tych, u kerych idzie co podpier...c.
  I juzajs DZ bydzie mogua o czym gryzmolic!"zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ktoś, kto

  wpadł na pomysł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  wypuszczenia ankieterów w kraj jest - wybaczcie - kompletnym idiotą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znowu kolęda??

  Paweł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  Mieszkam, a raczej wynajmuję kawalerkę i jak wiadomo mam tylko jeden pokój! Jest to również moja sypialnia. Czy mam przyjmować obcą, nieumówioną osobę przy nie złożonym łóżku z pierzynami na...rozwiń całość

  Mieszkam, a raczej wynajmuję kawalerkę i jak wiadomo mam tylko jeden pokój! Jest to również moja sypialnia. Czy mam przyjmować obcą, nieumówioną osobę przy nie złożonym łóżku z pierzynami na wierzchu?? O nie! Nie ma mowy. Gdyby kawalerki zaczynały się od dwóch pokoi, miałbym komfort a tak nie posiadam pokoju dla załatwiania tego typu spraw z marszu. Może dlatego niektórzy załatwiają sprawy na klatce schodowej? Kawalerki składające się z samej sypialni -kto to w ogóle wymyślił?? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zaufanie do państwa diabli wzięli...

  zak1953 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 8

  Fałsz - Ankieta nie jest anonimowa, bo ankieter przeprowadza ją w konkretnym ściśle określonym mieszkaniu, do tego wytypowanym z listy krajowej. Nawet upoważnienie dotyczy konkretnego adresu(?), co...rozwiń całość

  Fałsz - Ankieta nie jest anonimowa, bo ankieter przeprowadza ją w konkretnym ściśle określonym mieszkaniu, do tego wytypowanym z listy krajowej. Nawet upoważnienie dotyczy konkretnego adresu(?), co wyklucza anonimowość. Ankieter po opuszczeniu lokalu może także uzupełnić dane adresowe.
  Brak jest gwarancji iż dane z ankiety nie dotrą np. do urzędów skarbowychi innych służb. A przecież wiele osób przeżywa miesiąc, wyłącznie dzięki uzyskiwaniu dochodów w szarej strefie lub w sposób niezgodny z przepisami (płaca minimalna+wyrównanie pod stołem) lub też prowadzi niezarejestrowaną działalność usługową.
  Niestety, państwo polskie nie jest instytucją przychylną i przydatną dla obywatela. I taka sytuacja pogłębia się. Organy państwa w praktyce nie chronią obywatela przed naruszeniami ze strony np. pracodawców oraz urzędników. Coraz dokuczliwiej odczuwany jest fiskalizm państwa, które jednak niczego obywatelowi nie gwarantuje, szczególnie zaś pracy i poczucia bezpieczeństwa.
  W takiej sytuacji trudno oczekiwać od obywatela zaufania do instytucji państwa, skoro ono nie zwalcza radykalnie wszelkich zamachów na wolności i prawa obywatelskie przez osoby podszywające się pod organa tego państwa. A także lekceważy naruszenia prawa przez urzędników państwowych np. komorników. Fakty podobnych naruszeń są obywatelom w miarę dobrze znane. I trudno wymagać, aby ryzykowali z kimś kto podobno pracuje dla GUS-u, instytucji, która także zdążyła wykazać się nierzetelnością w trakcie spisów powszechnych.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Metoda na 'GUS'

  zynek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 12

  HAHA .......Pyta w nich głównie o domowe finanse.....hahaha

  Pytanie 1. Ma Pani w domu pieniądze? Tak, mam
  Pytanie 2. To prosze pokazać.
  Ankieter przeliczy pieniądze i zaraz pitnie i tyle go...rozwiń całość

  HAHA .......Pyta w nich głównie o domowe finanse.....hahaha

  Pytanie 1. Ma Pani w domu pieniądze? Tak, mam
  Pytanie 2. To prosze pokazać.
  Ankieter przeliczy pieniądze i zaraz pitnie i tyle go 'ankietowana' zobaczy.
  Tylko czekać na wieści w prasie o metodzie na 'ankietera' hahaha

  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo